Safra Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
30.03.201611:37

Vücudumuzun birçok işlevinde bozulmaya sebep olan safra tıkanıklığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 15.09.2022 09:18

Ana görevi karaciğerin ürettiği safranın vücudun diğer bölgelerine ulaştırılması olan safra kanalı, tıkanıklığı durumunda işlevini yerine getiremez. Bu yüzdende birçok probleme neden olur. Bu içeriğimizde safra kanalı nedir, tıkanıklık neden olur, belirtilerini nelerdir ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını vereceğiz.

İşte safra kanalı tıkanıklığı hakkında bilinmesi gerekenler...

Safra Kanalı Nedir?

safra kanalı tıkanıklığı

Safra kanalı sistemi, safranın karaciğerden safra kesesine ve on iki parmak bağırsağına taşındığı kanallardır. Bu sistem boru şeklinde kanallardan bir ağ oluşturur. Daha sonra kanalcıklar karaciğer hücrelerini sarar ve safrayı toplar.

Kanalcıklar birleşerek daha büyük kanalları oluşturur ve kanallar karaciğerden iki hepatik kanal olarak çıkar. Daha sonra karaciğerde veya hemen dışında birleşerek ana hepatik kanalı oluşturur. Son olarak sistik kanal dallanır ve safra kesesine girer. Ana hepatik kanal, ana safra kanalı adını alır ve on iki parmak bağırsağına doğru ilerler.

Safra Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

safra kanalı tıkanıklığı

Safra kanalı tıkanıklığı, safra kanalının tıkanması ya da daralması durumudur. Bu durum safranın karaciğerde toplanmasına (kolestaz), kanda bilirubin (safra pigmenti) artışı sonucunda sarılığa ve uzun süreli safra kanlı tıkanıklığı ise ciddi bir karaciğer hastalığı olarak bilinen ikincil biliyer siroza neden olabilir.

Safra Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

safra kanalı tıkanıklığı

Safra tıkanıklığı gerçekleştiği durumda birçok belirti ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler açık renkli dışkı, koyu renkli idrar, sarılık, karın ağrısı ve kilo kaybıdır. Eğer bu belirtileri kendinizde görüyorsanız bir an önce doktora gitmenizi öneriyoruz.

Oldukça ciddi bir hastalık olan safra kanalı tıkanıklığı, tedavi edilmezse birçok olumsuz sonuca sebebiyet verebilir. Bu yüzden kendinizde belirtileri gördüğünüz anda bir an önce uzman doktora başvurun.

Safra Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

safra kanalı tıkanıklığı

Safra kanalının tıkanıklığının en yaygın nedeni safra taşlarıdır. Bunun dışında safra kanalı tıkanıklığının sebepleri pankreası etkileyen tümör, vücudun başka yerinden yayılan kanser, kolanjiyokarsinom (safra kanalları kanseri), bazı ilaçların nadir görülen yan etkisi, kolanjit (safra kanalları inflamasyonu), travma (cerrahi sırasında yaralanma), parazitler ve kurtlardır.

Eğer safra kanalı tıkanıklığı belirtilerini yaşıyorsanız bu nedenlerden birisi yüzündendir. Bu durumda bir an önce doktora görünmeniz yapacağınız en iyi şey olacaktır. Aksi takdirde rahatsızlık ilerleyebilir ve farklı olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Safra Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kanalı tıkanıklığının tedavisi nedenine bağlı olarak yapılmaktadır. Safra kanalı tıkanıklığının tedavisinde ERCP, litotripsi (şok dalga tedavisi), ilaç tedavisi ve geleneksel cerrahi yöntemleri kullanılmaktadır. Aralarında en çok tercih edileni ise ERCP yöntemidir.

ERCP Yöntemi

safra kanalı tıkanıklığı

ERCP yöntemi, röntgen ve görüntüleme yardımı ile tanı ve tedavi amaçlı kullanılan asgari derecede zorlu bir işlemdir. Safra yolları ve pankreas kanalı özel bir endoskop aracılığıyla görüntülenir.

Kısa sürede gerçekleştirilen bu yöntem ile safra kesesi ameliyatı geçirmiş hastalarda ortaya çıkan safra yolu taşları, ameliyatsız bir şekilde tedavi edilmiş oluyor. Hem safra yolu hem de safra kesesi ameliyatı geçirecek olan hastalarda, ameliyat öncesinde safra yolları endoskopik olarak temizlenir. Bu sayede ameliyatın safra kesesi ile sınırlı kalması sağlanarak ameliyat basitleştirilmiş olur ve hasta kısa sürede taburcu edilir.

ERCP Nasıl Uygulanır?

safra kanalı tıkanıklığı

ERCP yönteminin uygulanması birkaç adımdan oluşmaktadır. İşlem öncesinde hastanın 6 saat aç kalması gerekmektedir. Daha sonra safra yollarında tıkanma ya da iltihap varsa hastaya antibiyotik verilmelidir.

Tedavi uygulanırken hastanın boğazı sprey ile uyuşturulur. Hasta başı sağa dönük olacak şekilde yüzüstü yatırılır. Damar yoluyla rahatlatıcı ilaç verilir. Nabız, kan basıncı gibi değerler monitörle izlenir.

Endoskop ağız yoluyla ilerletilir, safra yolları ve pankreas kanalının açıldığı bölgeye ulaştırılır. Bir katater, görüntüleme amacı ile aynı şekilde pankreas kanalına sokulur ve kontrast madde verilerek film çekilir.

Filmde saptanan durumlara göre aynı anda endoskopik tedavi uygulanabilir. Burada safra yollarının onikiparmak bağırsağına açıldığı deliği genişletmek, taşları çıkartmak ve daralmış bölgeye safra akımını sağlayarak hastanın sarılığını gidermek için tüp yerleştirmek gibi işlemler uygulanabilir.

ERCP Hangi Durumlarda Uygulanır?

safra kanalı tıkanıklığı

ERCP yöntemi safra kanalı tıkanıklığında çok fazla kullanılan yöntemdir. Bu tedavi yöntemi safra yolu taşlarını ameliyatsız çıkarmak için sıklıkla tercih edilmektedir. Safra yollarında tıkanmaya neden olarak sarılık oluşturan safra yolu ve pankreas tümörlerinde kesin tanıyı koymak için de bu yöntem kullanılır.

Bunların yanında sarılığı açmak ve hastanın durumunu ameliyattan önce düzeltmek, bazı ameliyatlardan sonra oluşabilen safra fistüllerinin tedavi edilmesi ve olası safra yolu yaralanmalarının tespit edilmesinde de bu yöntemden faydalanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Safra Kesesi AmeliyatıSafra Kesesi İltihabı

Safra kanalı tıkanırsa ne olur?

Safra kanalı tıkanıklığı birçok sonucun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunlardan en önemlileri safranın karaciğerde toplanması, sarılık ve ikincil biliyer sirozdur.

Safra kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Safra kanalı tıkanıklığını anlamak için gösterdiği belirtileri bilmemiz gerekiyor. Bu belirtiler sırt ağrısı, sağ omuzda ağrı, bulantı, kusma, açık renkli dışkı, aşırı gaz ve diğer sindirim problemleri, ishal, idrar renginde koyulaşma, ani ve hızla ağırlaşan karnın sağ üst bölgesinde ağrı hissidir.

ERCP işlemi ne kadar sürer?

ERCP işlemi çok uzun sürmemektedir. Yapılan hazırlıklardan sonra bu endoskopik tedavi yöntemi 30-40 dakika içerisinde yapılmaktadır. Bu işlemden sonra hasta 3-4 saat boyunca hastanede gözlem altında tutulmaktadır.

Safra kesesi kanal tıkanıklığı nasıl açılır?

Safra kesesindeki kanal tıkanıklığı endoskopik yolla açılmaktadır. Ağızdan giren hortumla bu açma işlemi yapılabilmektedir. Bu yöntemin kullanılamadığı durumlarda ise safra kesesi tıkanıklığı ameliyatla açılır.

Safra kesesi taşı ameliyatsız geçer mi?

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara sebebiyet verebilen safra kesesi taşları endoskopik tedavi yöntemiyle alınabiliyor. Cerrahi bir tedavi olmayan bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde safra kesesindeki taşlardan kurtulabilirsiniz.

ERCP tehlikeli midir?

Uzman doktorlar tarafından yapıldığında klasik ameliyatlara göre çok daha düşük riske sahip olan ERCP'de %5-7 oranında komplikasyon oluşmaktadır. En çok görülen komplikasyonlar ise kolesistit, kolanjit, pankreatit, ince bağırsakta delinme ve kanamadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
269
57
41
24
16
7
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.