Saç Dökülmesine Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Saç Dökülmesine Sebep Olan Nedenler Nelerdir?
17.06.201517:19

Saç dökülmesinin altında yatan nedenler nelerdir? İçeriğimizde saç dökülmesine en çok neden olan etkenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.02.2022 11:52

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi hormon dengesizlikler, stres, bazı ilaçlar, çeşitli hastalıklar, kilo kaybı, vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle yaşanabiliyor. Bu nedenlerin tamamı engellenemez ancak bazılarının önüne geçilebilir. Yetersiz beslenme nedeniyle meydana gelen ve çinko gibi vitamin eksiklikleri sonucu oluşan saç dökülmelerini durdurabiliriz. İşte saç dökülmesine sebep olan faktörler...

1. Genetik Faktörler

saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle, genetik olan ve toplumun %50’sinden daha fazlasında görülen erkek tipi hormona duyarlı saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesi kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve saç ekimini gerektirebilir.

2. Deri Problemleri

saç dökülmesinin nedenleri

Deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklardan saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir.

Sürekli olarak saçlarımızda kepek oluşması da saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Bu yüzden kepek oluşumlarını da ortadan kaldırmamız gerekiyor. Dilerseniz sizi bu problemden kurtaracak yöntemlere "Kepek Probleminizi Çözen Doğal Yöntemler" adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

3. Düzensiz Beslenme

saç dökülmesinin nedenleri

Besinsel nedenlere bağlı saç dökülmeleri de sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi, kanlanması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek saçı etkileyip dökebilir. Bu yüzden dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

4. Vitamin ve Mineral Eksikliği

saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineraller vücudunuzda eksikse saç beslenemez. Bu yüzden de dökülmeye başlar. Eğer demir eksikliği yoksa bile demir takviyesi yapabilirsiniz. Çünkü demir takviyesi aşırı olmamak kaydıyla saç dökülmesini azaltıyor.

5. Hormonal Sorunlar

saç dökülmesinin nedenleri

Eğer kişide adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenmede artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşanıyorsa ve bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının tespit edilebilmesi için adetin 2 ya da 3’üncü günü dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda oldukça etkilidir.

6. İç Hastalıkları ve İlaç Kullanımı

saç dökülmesinin nedenleri

Bazı iç hastalıklar, tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet ve bazen de kontrol haplarının kesilmesi saçı döken diğer nedenlerdir. Bu durumun mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekir.

7. Doğum ve Kemoterapi Süreci

saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinin nedenlerinden birisi de doğumlardan 2-3 ay sonra başlayan pospartum dökülmesidir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların aniden hep birlikte dökülmesinden kaynaklanır. Uzman kontrolünde yapılacak takviyeler bu konuda rahatsızlığın giderilmesinde katkıda bulunur. Dökülmenin nedenlerden bir diğeri de kemoterapi işlemidir. Son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla bu dökülmeler daha az görülmektedir. Ancak tedavi tamamlandığında bu durum kendiliğinden toparlanır.

8. Kozmetik Etkenler

saç dökülmesinin nedenleri

Kozmetik alışkanlıklarının artması saç dökülmesine neden olan diğer faktörlerdir. Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, kullanılan boyalar, açıcılar ve düzleştirici yöntemler de saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır.

9. Stres ve Depresyon

saç dökülmesinin nedenleri

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.


Saç Dökülmesini Engelleyen En İyi Ürünler

Saç dökülmesinin olası nedenlerinden yukarıda detaylıca bahsettik. İçeriğimizin bu kısmında ise saç dökülmesine iyi gelen bakım ürünlerini inceleyeceğiz. İşte saç dökülmesini engelleyen en iyi ürünler.

1. Diamond Hair Plus

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Listemize Diamond Hair markasının saç dökülmesini engelleyen ürünüyle başlıyoruz. İçeriğindeki Biotin sayesinde saç derisine nüfuz ederek ferahlamasını sağlayan Diamond Hair Plus, egzema ve kepek gibi oluşumları engellemesiyle biliniyor. Formülündeki yoğun keratin proteini sayesinde hasar görmüş saçların onarımını yapan ürün, bu sayede koparak dökülmeleri engelliyor. Ayrıca içeriğindeki vitamin ve minerallerle saç köklerini güçlendiren ürünün aynı zamanda yeni saç oluşumuna destek olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

2. Vichy Dercos Energisant Shampoo

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Vichy markası ürettiği her ürünle farklı bir sorunumuza çözüm oluyor. İçeriğindeki Aminexil molekülü sayesinde zayıf saç köklerini güçlendiren Vichy Dercos Energisant, bu sayede zayıflıktan kaynaklanan dökülmeleri en aza indiriyor. Formülündeki Pro-vitamin B5 sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan ürün aynı zamanda saça bakım yaparak yıpranmış saç tellerini onarıyor. Bu sayede saçlarınız düzenli kullanımlarda daha dolgun ve hacimli bir yapıya kavuşur.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Kerastase Specifique Bain Prevention

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Kerastase markasının ne kadar kaliteli ürünler ürettiğini hepimiz iyi biliyoruz. İçeriğindeki Pro Aktif bileşenler sayesinde yeni saç kökü oluşumuna destek olan ürün, kısa süre içerisinde kafa bölgesindeki açıklıkları kapatıyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde dökülmeleri azaltan şampuan aynı zamanda kepek ve ölü deri gibi oluşumları ortadan kaldırıyor. Son olarak bu ürünün günlük kullanıma uygun olduğunu belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. Ducray Anaphase Dökülme Karşıtı Şampuan

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Özel formülü sayesinde saçtaki kepek ve deri döküntülerin oluşmasını engelleyen şampuan, ilk kullanımdan itibaren etki etmesiyle biliniyor. Anti alerjik yapıya sahip olmasıyla herkesin gönül rahatlığıyla kullanabildiği ürün, içeriğindeki bileşenlerle saçın tüm besin ihtiyacını karşılıyor. Bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan dökülmeler önleniyor. Ek olarak özel formülü sayesinde yeni saç kökü oluşumunu destekleyen şampuanın güçsüz ve dökülmeye meyilli saçlar için özel olarak geliştirildiğini söyleyelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

5. Luis Bien Mavi Saç Serum Bakım Seti

saç dökülmesine iyi gelen ürünler

Listemizi Luis Bien markasının saç bakım setiyle bitiriyoruz. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle saçın uzama hızını arttıran ürün, kısa süre içerisinde daha dolgun görünüme kavuşmanıza yardımcı oluyor. Saçın besin ihtiyacını tek başına karşılayabilmesiyle öne çıkan bakım seti, bu sayede besin ihtiyacının karşılanmamasından kaynaklanan dökülmeleri durduruyor. Ayrıca formülündeki ferahlatıcı bileşenlerle saç derisinin canlanmasını sağlayan ürünün yeni saç kökü oluşumunu desteklediğini belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Saç dökülmesine karşı yukarıda belirttiğimiz ürünleri kullanarak büyük faydalar elde edebilirsiniz. Bu faydayı arttırmak istiyorsanız dökülme karşıtı şampuanları kullanabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.