Güçlü ve Gür Saçlar İçin Yapılması Gereken 10 Etkili İpucu

Bütün insanlar güçlü saçlara sahip olmak ister ve bunun için her yolu dener. Bu içeriğimizde güçlü ve gür saçlar için yapılması gerekenleri derledik.
Güçlü ve Gür Saçlar İçin Yapılması Gereken 10 Etkili İpucu

Saçı Gürleştirme Yöntemleri

Günümüzde her insan güçlü ve bakımlara saçlara sahip olmak ister. Bu durum için de çeşitli yollara başvururuz. Fakat çağımızın en önemli rahatsızlıkları arasında yer alan saçların dökülmesi ve kopması eskiden 40’lı yaşlarda başlarken, günümüzde ise bu durum 20’li yaşlara kadar düştü. Erkeklerde olduğu kadar artık kadınlarda da saçlarda dökülme ve kopma durumları söz konusu. Peki, saçların gür ve güçlü olmaları için neler yemeliyiz?

İşte saç gürleştirme yöntemleri;

1. Demir Açısından Zengin Besinler Tüketin

saç gürleştirme yöntemleri

Demir açısından zengin gıdalar tüketmeye dikkat edin. Fıstık, pekmez, keten tohumu, mercimek, patates, kırmızı et, tavuk eti ve deniz ürünleri demir açısından zengin besinlerdir. Bu sayede saçlarınız daha gür ve güçlü olacaktır.

2. Kepekleri Ortadan Kaldırın

saç gürleştirme yöntemleri

Saç diplerindeki oluşan kepek, saç derisinin rahat nefes almasını engelleyecek ve bu da saç dökülmesine neden olacaktır. Kepeği önlemek için aşırı sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın ve mutlaka bol su ile durulayın. Saçlarınızı organik kepek koruyucu şampuanlar ile yıkamaya özen gösterin.

3. Saçlarınızı Temiz Tutun

saç gürleştirme yöntemleri

Saçların güçsüz olmasının ve sıklıkla kopmasının en önemli nedenlerinden birisi de saçların uzun aralıklarla yıkanmasıdır. Eğer saçlarınızı 2 günden fazla süredir yıkamıyorsanız, saçlarınız kirlenmeye ve sertleşmeye başlar. Bu durumun sonunda da sertleşen saçlar güçsüzleşir ve kopar. Eğer saçlarınızın daha güçlü ve gür olmasını istiyorsanız ılık suyla yoğun bir şekilde yıkayın ve sonrasında güzelce durulayın.

4. Kalsiyum İçeren Besinler Tüketin

saç gürleştirme yöntemleri

Süt, yoğurt, peynir, brokoli, susam ve ıspanak gibi gıdalar kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyum saçı besler, büyütür. Ayrıca saydığımız bu gıdalar protein de içerdiğinden saçların kırılmasını engeller. Eğer kalsiyum açısından zengin besinler ve gıdaları tüketmeye özen gösterirseniz saçlarınızın daha güçlü olacağını göreceksiniz.

5. A Vitamini İçeren Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

saç gürleştirme yöntemleri

Peynir, yumurta havuç, ıspanak gibi gıdalarda bolca A vitamini bulunmaktadır. Bu gıdalar saçlarınız için doğal saç kremi niteliğindedir.

6. Kepekli Tahıl Gıdalar ve Meyveler Tüketin

saç gürleştirme yöntemleri

Kepekli gıdalar ve besinler insan vücudunun her bölgesine etki ettiği gibi aynı zamanda saçlara da etki etmektedir. Eğer saçlarınızın gür ve güçlü olmasını istiyorsanız yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Bunun yerine kepekli, sade ve organik gıdaları tüketmeye özen gösterin.

7. Saçlarınızı Kazıtın

saç gürleştirme yöntemleri

Eğer psikolojik olarak saçlarınızı kazıtmanız sizleri çok etkilemeyecekse kesinlikle bu olayı sizlere öneririz. Çünkü kazıtılan her saçın ardından yeni ve canlı saçlar gelecektir. Bu durumun sonrasında ise daha güçlü ve gür saçlara sahip olacaksınız. Hiçbir etkisinin olmayacağını düşünseniz bile saç hücreleriniz dinlenmiş olacak ve saçlarınız daha güçlü olacak.

8. Saçları Kısa Tutmaya Özen Gösterin

saç gürleştirme yöntemleri

Saçlarınızın güçsüz olduğunu düşündüğünüzde ve koptuğunu fark etmeye başladığınızda size tavsiyemiz saçlarınızı kısa tutmaya özen göstermenizdir. Eğer saçlarınızı kısa olacak şekilde tutarsanız, uzun saçlara göre direnci daha fazla ve uzun süre olacaktır.

9. Stresten Uzak Durun

saç gürleştirme yöntemleri

İnsan vücudunun en önemli sıkıntılarının sebebi olarak gösterilen stres, saçlar üzerinde de oldukça etkilidir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre stresli olan insanların saçları güçsüz ve bakımsız olmaktadır. Bunun sebebi olarak da bunalan ve sürekli olarak strese tabi olan insanların vücutlarındaki verimin düşmesi olarak belirtilmektedir.

10. Bakım Yağlarını Tercih Edin

saç gürleştirme yöntemleri

Saç için birçok faydası olan bakım yağları aynı zamanda gürleştirmeye de yardımcıdır. Seyrekleşmiş saçları kısa süre içerisinde gürleştirerek, daha hacimli bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Ayrıca bakım yağları saçların dökülmelerini engeller, saç tellerini kalınlaştırır, kepeği önler, parlaklığı artırır. Yağlar masaj şeklinde saça sürülür, 1 saat kadar bekletilir daha sonra duşta şampuan ile durulanır.

İlginizi Çekebilir
Saça İyi Gelen En İyi Bakım Yağları

Benzer İçerik Tavsiyeleri
Keratin ŞampuanSaç Serumu

En İyi Saç Gürleştiren Ürün Listesi

SıraÜrünFormEtkisiEditör Puanı
1DIAMOND HAIR PlusSerumSaçı Güçlendirir10/10
2Ducray NeoptideLosyonSaçı Kökten Uca Besler10/9.8
3Kuaf Keratin TuzsuzŞampuanSaçın Besin İhtiyacını Karşılar10/9.8
4Kerastase Densifique HommeSetSaçın Vitamin İhtiyacını Karşılar10/9.7
5Ducray Kelual DsŞampuanSaçı Yeniden Yapılandırıyor10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Saç Gürleştiren
Ürünler
Aradığın
Fiyatları Gör

Saçları Güçlendirip Gürleştiren En İyi 5 Ürün

Yukarıda saçınızın daha güçlü ve gür olması için yapmanız gereken önerilere yer verdik. Bu kısımda ise saçınıza dolgunluk ve hacim kazandıracak bakım ürünlerini bir araya getirdik. O zaman saça hacim katan en iyi bakım ürünlerini sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Plus Saç Serumu

saç gürleştirici ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond Hair
Saç Serumu
Aradığın
Fiyatı Gör

Procapil, yeni kök oluşumunu destekleyen ve saça hacim katan bir mineraldir. Diamond Hair Plus saç serumu, formülündeki %5 oranındaki Procapil sayesinde saç köklerinize etki ederek daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı destekliyor. İçeriğindeki keratin sayesinde saça etkili bakım uygulayan serum, bu sayede yıpranmaları ve kırılmaları önlüyor.

Ayrıca içerisinde saçı besleyen bir çok vitamin bulunmakta. Son olarak düzenli kullanımlarda yeni saç oluşumuna destek sağlıyor. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında dökülme ve saç yoğunlaştırma konusunda oldukça başarılı olduğu dikkat çekiyor.

2. Ducray Kadınlar İçin Dökülmeye Karşı Losyon

saç gürleştirici ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Ducray
Saç Gürleştiren Ürünler
Aradığın
Fiyatı Gör

Yoğun saç dökülmesi yaşayan kişiler için özel olarak geliştirilen bu ürün, formülündeki mineraller sayesinde saçı kökten uca kadar besliyor. Bu sayede saçlarınızın gelişimi hızlanır ve daha hacimli bir görünüme kavuşursunuz. İlk kullanımdan itibaren kırılmaları önleyen losyon, düzenli kullanımlarda ise saç dökülmelerini durduruyor. Ayrıca etkin bakım uygulayarak saç derisini rahatlatan ürün, bu sayede kepek ve ölü deri gibi oluşumları önlüyor.

3. Kuaf Keratin Tuzsuz Şampuan

saç gürleştirici ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Kuaf
Saç Gürleştiren Ürünler
Aradığın
Fiyatı Gör

Keratinin saça olan faydalarını anlatmamıza gerek yok. Kuaf tuzsuz şampuan, formülündeki yoğun keratin sayesinde saça etkin bakım uygulayarak daha gür ve hacimli olmalarını sağlıyor. İçeriğindeki mineraller sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayan serum, bu sayede kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçiyor. Son olarak tuz içermeyen formülü sayesinde saça zarar vermeyen bu ürünü daha dolgun saça sahip olmak isteyen okurlarımıza öneriyoruz.

4. Kerastase Densifique Homme Saç Bakım Seti

saç gürleştirici ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Kerastase
Saç Gürleştiren Ürünler
Aradığın
Fiyatı Gör

Glikan kompleksi ile kısa süre içerisinde saçlarınızın daha gür ve güçlü olmasını sağlayacak Kerastase Densifique Homme, içeriğindeki B3 ve B5 vitaminleri sayesinde foliküler aktiviteyi destekliyor. Bu sayede saçlarınız ilk kullanımdan itibaren kalınlaşır ve hacim kazanır. İçeriğindeki Biotin sayesinde saç köklerini güçlendiren ürün aynı zamanda yeni kök oluşumunu da destekliyor. Bu sayede saçlar arasındaki boşluklar zaman içerisinde kapanıyor.

5. Ducray Kelual Ds Şampuan

saç gürleştirici ürünler

Amazon
Fiyatını Gör
Ducray
Saç Gürleştiren Ürünler
Aradığın
Fiyatı Gör

İçeriğindeki çinko, pirytione ve keluamit sayesinde saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayacak olan şampuanın formülünde yatıştırıcı maddeler bulunuyor. Bu yatıştırıcı maddeler saçlarınızdaki kepek ve ölü derileri ortadan kaldırıyor. Saçı ve derisini hassas bir şekilde temizleyen şampuan, bu sayede kimyasal işlemlerden kaynaklanan hasarları onarıyor. Son olarak saç derisini yeniden yapılandıran ürün, bu sayede yeni kök oluşumuna da destek oluyor.

Sert ve gür saçlar için ne yapılmalı?

Sert ve gür saçlar için saçlarınızı her gün nemlendirmeyi unutmayın, yastık kılıfınızı doğru seçin, ıslak saçlarınızı tararken yavaş olun, bakım  kremlerini deneyin, saç yağlarını kullanın, saçı her gün yıkamayın.

Saçı ne gürleştirir?

Saçları gürleştirmek için çeşitli bakım kremleri, yağlar, kürler, maskeler ve köpükler denenebilir. Arganyağı, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, menekşe yağı, badem yağı, karanfil kürü, soğan suyu gibi maskeler saçlarınızı gürleştirecektir.

Saçın sertleşmesi için ne yapılmalı?

Saçlarınızın sertleşmesini istiyorsanız hindistancevizi yağını elinize damlatın daha sonra saç derinize masaj yapın. Ortalama 1 saat kadar saçlarınızın yağı iyice emmesi için bekleyin. Daha sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı durulayın. Haftada 2 defa denediğinizde sonucu göreceksiniz.

Saç gürleştirme evde nasıl yapılır?

Saçlarınızı gürleştirmek için çeşitli besinlerle yapılan kürler denenebilir. Bir adet muz ve avokadoyu ezin. Daha sonra bu karışımı her hafta saçınıza sürün. Diğer bir yöntem ise yağlar. Yağları masaj yapın ve haftada 2 kez tekrarlayın.

Saç tellerinin kalınlaşması için ne yapmalı?

Seyrek, incelmiş saç telleri kopmaya çok müsaittir. Bunun önüne geçmek için saç tellerini kalınlaştırmak gerekir. Beslenmenize kesinlikle dikkat edin, saç kreminizi ve şampuanınızı iyi seçin, saç bakım yağı, kremi kullanın, düzenli olarak kestirin, saç derisine masaj yapmayı ihmal etmeyin.

İnce telli saçlar nasıl güçlendirilir?

İnce telli saçları güçlendirmek için yeteri kadar besin almamız gerekmektedir. Saçın gürleşmesini sağlayacak besinler tüketerek saç tellerini kalınlaştırmak mümkündür. Saç kırıklarını aldırmak, saç bakım yağları kullanmak da ince telli saçları güçlendirir.

 

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum