Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? & Hakkında Bilgi

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? & Hakkında Bilgi
23.04.201515:47

Aslen Rizeli bir ailenin çocuğu olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954’te İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Tenzile Hanım, Babası Ahmet Bey’dir. Bu içeriğimizde Erdoğan hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 12:36

Recep Tayyip Erdoğan Biyografisi

​İlkokul eğitimine 1960 yılında Kasımpaşa’da bulunan Piyalepaşa İlkokulu’nda başlamıştır. Daha ilkokul çağlarında okul harçlığını tedarik etmek için simit satan Erdoğan 1965 yılında ilkokul öğrenimini tamamlamıştır. 1966 yılında İstanbul’da o dönemde sadece bir adet bulunan İmam-Hatip Lisesini kazanarak yatılı olarak burada eğitimine devam etmiştir. 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu. 1969 yılında Erok Spor Kulübü’nde futbol hayatına başlayan Erdoğan amatör ligde Camialtı Spor Klubü’nde futbol oynamıştır. Lise yıllarında futbola duyduğu ilginin dışında liseler arası münazaralar, kompozisyon yarışmaları, şiir okuma yarışmaları gibi etkinliklerde yer alan Erdoğan sportif ve kültürel çalışmalarına aktif olarak devam etmiştir.

recep-tayyip-erdogan-biyografisi.jpg


Recep Tayyip Erdoğan'ın Eğitim ve Çalışma Hayatı

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra fark derslerini vererek, Eyüp Lisesi’nden de diploma alan Erdoğan o dönemde İmam-Hatiplilerin önüne koyulan bu engeli farklı dersler sınavına girerek aşmıştı. Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

recep-tayyip-erdoganin-egitim-ve-calisma hayati.jpg


Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Hayatı

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafından benimsenip itibar görmesi yolunda önemli adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım çıkmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi.

recep-tayyip-erdoganin-siyasi-hayati.jpg

Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

erdogan-079.jpg

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidara taşıdı. Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu.

tayyip-erdogan.jpg

Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler katedildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve onyıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, itibarını yeniden kazanan Türk Lirası'ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde büyük artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler, bazı yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafından "Sessiz Devrim" olarak adlandırıldı.

sessiz-devrim.jpg

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarılı girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs sorununun kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi konularında önemli adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye'yi bir merkez ülke haline getirdi. Türkiye'nin ticaret hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunduğu coğrafî bölgede değil, uluslararası alanda da hissedilir düzeyde arttı. Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı. Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu. 10 Ağustos 2014 Pazar günü halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Recep Tayyip Erdoğan evli ve 4 çocuk babasıdır.


Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkında Yazılan Kitaplar

BU ŞARKI BURADA BİTMEZ / R. TAYYİP ERDOĞAN / NESİL YAYINLARI
MEDENİYETLER ÇATIŞMASININ SON NOKTASINDAKİ HAK KAHRAMANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN / İSMAİL KAZDAL / KİTAP RENGİ
İŞİN SIRRI RECEP TAYYİP ERDOĞAN NASIL BAŞARIYOR? / İLKER BALCIOĞLU / KAİNAT KİTAP
RECEP TAYYİP ERDOĞAN’LA TÜRKİYE’NİN YENİ YOL HARİTASI / TAHA UĞUR TÜRKMEN / BRİFİNG YAYINLARI
YASAKLI UMUT RECEP TAYYİP ERDOĞAN / MUHAMMED PAMUK / BİREY YAYINLARI
DIŞ BASINDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN / KİM NE DİYOR YAYINLARI
KÜRESEL BARIŞ VİZYONU / RECEP TAYYİP ERDOĞAN / MEYDAN YAYINCILIK
OYUN BOZAN BÜYÜK DÜŞÜNEN İNSAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN / NİCAİ ÖZKURT / İDEAL KİTAPLAR YAYINEVİ
DAVOS FATİHİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN / ALİ KUZU / BİLGE KARINCA YAYINLARI
RECEP TAYYİP ERDOĞAN SİYASET SÖZLÜĞÜ / HASAN SARI / KALEM YAYINLARI
RECEP TAYYİP ERDOĞAN GELECEĞİ ETKİLEYECEK SİYASİ LİDERLER / SEFA KAPLAN / DOĞAN KİTAP
RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE DİYOR? / KİM NE DİYOR YAYINLARI
RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KURTLARLA DANSI / TUĞRUL MERT / ALTER YAYINCILIK
SİYASAL BİR FENOMEN OLARAK RECEP TAYYİP ERDOĞAN / LÜTFÜ ÖZŞAHİN / İLKE YAYINCILIK
KASIRGALARA DİRENEN LİDER ARAPLARIN GÖZÜYLE RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE ORTADOĞU AÇILIMI / VAHDETTİN BİNGÖL / MEYDAN YAYINCILIK
MUKTEDİR TÜRK SAĞ GELENEĞİ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN / H. BAHADIR TÜRK / İLETİŞİM YAYINLARI
SAĞLAM İRADE ASIM’IN NESLİNDEN BİR USTA RECEP TAYYİP ERDOĞAN / TAHİR FATİH ANDI / HAT YAYINEVİ

recep-tayyip-erdoganin-hakkinda-yazilan-kitaplar.jpg

Önerilen İçerik;

 En Güzel Recep Tayyip Erdoğan Sözleri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
3
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.