Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954’te İstanbul’da doğdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türkiye'nin 12. ve güncel Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) genel başkanıdır. 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye Başbakanı olarak görev yaptı ve 2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın doğrudan oylaması sonucu Türkiye'nin ilk doğrudan seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu. 2018 yılında ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

Ailesi ve Çocukluğu

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan'ın babası Ahmet Erdoğan, Bakatalı Tayyip olarak bilinen Tayyip Efendi'nin oğludur. 11 Ağustos 2004 tarihindeki Gürcistan ziyareti sırasında Erdoğan, "Ben de Gürcüyüm, ailemiz Batum'dan Rize'ye göç etmiş bir Gürcü ailesidir." demiştir. Ancak, 2007 yılında yapılan bir televizyon programında Türk olduğunu ifade etmiştir. Dedesi Bakatalı lakabının, Güney Osetya'nın Tshinvali bölgesindeki Bagata köyünden geldiği belirtilmektedir. Arşiv kayıtlarına göre, Ahmet Erdoğan'ın ailesi 450-500 yıldır Yüksekköy köyünde yaşamaktadır ve kökenleri Orta Asya'dan Kafkasya üzerinden gelmiştir.

İlk evliliğinden Mehmet ve Hasan adında iki erkek çocuğu olan babası Ahmet Erdoğan, eşini ve çocuklarını Güneysu'da bırakarak İstanbul'a yerleşmiş ve Şirket-i Hayriye'de kıyı kaptanı olarak çalışmaya başlamıştır. Havuli ile evliliği devam ederken, Tenzile Mutlu'yla evlenerek Recep Tayyip, Mustafa ve Vesile adında üç çocuğu daha olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul'un Beyoğlu semtinde doğmuştur. Adını dedesinin adı olan Tayyip ve Hicrî takvimdeki Recep ayından almıştır. Ancak, doğum tarihi Hicrî takvimdeki Recep ayına denk gelmemektedir. Erdoğan, çocukluğunda simit ve su sattığını ve yaz aylarında Rize'de çay ve fındık topladığını belirtmiştir.

Eğitim Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan, 1965 yılında İlkokulu Piyalepaşa İlkokulu'nda okumuştur. Lise eğitimini ise 1973 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde yatılı olarak tamamlamıştır. O dönemde imam hatip mezunlarının üniversiteye girmesi yasak olduğundan dolayı ikinci bir lise okudu ve 1973 yılında Eyüp Lisesi’nden ikinci diplomasını aldı. 1973 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı Aksaray Yüksek Ticaret Okulu’na girdi. 1974 yılında İETT’de futbol oynamaya başlayan Recep Tayyip Erdoğan, 1981 yılından sonra Erokspor’da oynamaya başladı. 1981 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile birleşen Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi’ne bağlanan Ticari Bilimler Fakültesi, Erdoğan’ın diplomasında yer aldı.

Siyasi Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Erdoğan, Millî Selamet Partisi'nin Beyoğlu gençlik kolu başkanlığı ve İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinden başlayan siyasi hayatını Refah Partisi ile sürdürdü.

1986 yılında milletvekili ara seçimlerinde Refah Partisi’nden aday olan Erdoğan, 1989 yılındaki yerel seçimlerde ise Beyoğlu belediye başkanı adayı olarak seçimlere girmiş fakat seçilememiştir.

1991 yılındaki genel seçimlere Refah Partisi İstanbul 6. bölge 1. sıradan adayı olarak girdi ve Refah Partisi İstanbul'dan oy oranını arttırarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Erdoğan, 19. dönem milletvekili olarak görev yaptı ve Türk siyasi tarihinde ilk kez uygulanan seçmenlerin parti milletvekillerini sıralamaya bakmadan milletvekili seçme hakkını kullandı.

15 Ocak 1994 tarihinde ise parti başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Erdoğan'ı açıkladı. Seçimlerde Erdoğan, %25,19 oy oranı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve belediye başkanlığı dönemi boyunca 4 milyar dolar değerinde yatırım yaptı. Kentte trafik ve ulaşım sorunlarına çözüm için 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi.

6 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te yapılan mitingde bir konuşma sırasında Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı sırasında yazdığı "Asker Duası" şiirini okuyan Recep Tayyip Erdoğan, bir yıl hapis cezası ve 860 bin TL para cezasına çarptırıldı.

14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi kuruldu ve Erdoğan genel başkan olarak seçildi.

"Biz kefenimizi giyip geldik" ifadesi muhafazakar kesimler arasında büyük coşkuya neden oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi, 3 Kasım 2002 seçimlerinde kayıtlı 41.291.568 seçmenin oy kullanması sonucu, %34,29 oranıyla 10.770.704 oy ile birinci parti olarak seçildi.

Erdoğan, siyasi yasağı nedeniyle seçimlere giremez ve milletvekili olarak seçilemezdi. Seçim sonrasında kurulan 58. Hükûmet, Abdullah Gül'ün başbakanlığında kuruldu ve Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir yasa teklifi sunuldu.

Bu yasa, TBMM tarafından oy çokluğuyla kabul edilse de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veto etti. Daha sonra, aynı yasa tekrar mecliste kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Sezer bu kez onayladı. Bu yasa, Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi için kalan son engeli kaldırdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin birinci adayı Mervan Gül'ün adaylıktan çekilmesi sonrası, Erdoğan birinci aday olarak Siirt seçimlerine girdi ve oyların %85'ini aldı ve seçimi kazandı.

Erdoğan, milletvekili seçildikten sonra Başbakan Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Sezer'e istifasını sunarak Erdoğan'ın başbakan olmasını sağladı.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Sezer, hükûmetin kurulması görevini Erdoğan'a verdi ve yaklaşık üç ay sonra genel seçimlerden, Erdoğan başkanlığında 59. Hükûmet kuruldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi, 23. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde %46,6 oy oranıyla 341 milletvekili çıkardı ve Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı.

24. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde oy oranını %49,83'e yükselterek Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak 327 milletvekili ile üçüncü kez hükûmet kurma yetkisini kazandı.

2007 yılında yapılan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül seçildi ve 2014 yılında görev süresi doldu. Referandumla yapılan anayasa değişikliği sayesinde Türkiye ilk kez cumhurbaşkanını halk tarafından doğrudan seçebildi.

2014'te yapılan bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ortak aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı aday gösterdi. AK Parti milletvekillerinin imzalarıyla Cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı açıkladı.

Erdoğan, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %51,79 oy oranıyla birinci sırada yer aldı ve Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

1 Kasım 2015 yılında hükümet sistemi onaylandı ve Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan seçildi.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye, bir askeri darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk kanalında yapmış olduğu görüntülü konuşmada, darbecilere imkân verilmeyeceğini ve halkın darbeye tepki göstermek için sokağa çıkması gerektiğini ifade etti. 16 Temmuz sabahı, askeri darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu.

24 Haziran seçimlerinde 52.59 oy alan Recep Tayyip Erdoğan, başkan olarak seçildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Başkanlık seçimleri için Cumhur İttifakı’nın adayı olarak yarışa girmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Devlet Bahçeli Kimdir?Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?
Meral Akşener Kimdir?

Kaynak:Neoldu.com

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.