Meral Akşener Kimdir? Nereli? Ailesi ve Siyasi Hayatı

İYİ Parti Genel Başkanı olan Meral Akşener, 18 Temmuz 1956'da doğmuştur. Meral Akşener hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Meral Akşener Kimdir? Nereli? Ailesi ve Siyasi Hayatı

Meral Akşener, Türkiye'nin önde gelen tarihçi, akademisyen ve siyasetçilerinden biridir. Nereli olduğu merak edilen Meral Akşener, İzmit, Kocaeli doğumludur. Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonu tarafından kurulan 54. REFAHYOL Hükûmeti'nde içişleri bakanı olarak görev yapan ilk kadın siyasetçidir. Günümüzde ise İYİ Parti'nin kurucusu ve genel başkanı olarak faaliyet göstermektedir.

Ailesi ve Akademik Hayatı

Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener, Türkiye'nin çok konuşulan siyasetçilerinden biridir. Bu sebeple kökenlerinin nereye dayandığı merak edilen Akşener, Yunanistan Drama'dan Türkiye'ye göç etmiş bir ailenin kızıdır. 18 Temmuz 1956'da İzmit, Kocaeli'de doğan Meral Akşener'in babasının adı Tahir Ömer ve annesin adı Sıddıka'dır. Babasının ailesi, Alevi Türkmen kökenli Büyükkadı köyünden Balkanlar'a göç ettirilmiş bir Türk veya Ermeni kökenlidir.

Akşener, Bursa Kız Öğretmen Lisesi'nden "İlkokul Öğretmeni" olarak mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin tarih bölümünden mezun oldu. Kariyer hayatına öğretmen olarak başlayan Akşener, daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi'nde araştırma görevlisi oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi dalında doktorasını tamamladı. Akşener, Kocaeli Üniversitesi'nde Inkılap Tarihi bölüm başkanı olarak görev yaptı ve Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı'nın kurucularından biri olarak başkanlık yaptı.

Siyasi Hayatı

Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener, 1995 yılında Doğru Yol Partisi'nin kadın kolları başkanı oldu ve bu sayede siyasete atıldı. Aynı yılın Türkiye genel seçimlerinde DYP Kocaeli milletvekili olarak meclise girdi.

1996 yılında, Necmettin Erbakan tarafından yönetilen RP ve DYP koalisyon hükumetinde içişleri bakanlığı görevini üstlendi ve Türkiye'nin tarihteki ilk kadın içişleri bakanı oldu.

28 Şubat süreci sonrasında hükûmetin dağılmasıyla görevinin sona ermesinin ardından 1999 Türkiye genel seçimlerinde DYP İstanbul milletvekili olarak meclise geri döndü. 

Meral Akşener, 2001 yılında Doğru Yol Partisi'nden istifa etti ve yenilikçi bir harekete katıldı. Basın toplantısıyla açıkladığı Politik Araştırmalar Merkezi'nde Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan gibi isimlerle birlikte çalıştı. Ancak Millî Görüş çizgisini sürdüren yaklaşımı nedeniyle, 3 Kasım 2001 tarihinde Ak Partiden istifa ederek Milliyetçi Hareket Partisi'ne geçti.

Meral Akşener, 2001 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı ve 2007 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. O dönemde Devlet Bahçeli tarafından danışmanlık yapıldı ve 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

2007 yılında, Akşener, TBMM Başkanvekili olarak Güldal Mumcu ile birlikte seçildi ve Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olarak çalıştı.

2011 ve Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar meclise girdi, ancak Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı olarak gösterilmedi.

Meral Akşener Kimdir?

2015 Kasım seçimlerinde MHP'nin oy kaybı sonucu mecliste dördüncü sıradaki parti olması, Meral Akşener'in kurultay talebinde bulunmasına sebep oldu. Mahkemenin kararı sonucu, 15 Mayıs tarihinde yapılacak olan MHP olağanüstü kongresinde Meral Akşener genel başkan adayı olarak yer aldı, ancak MHP Genel Merkezi bu kararı tanımadı.

2016 Eylül ayında ise partiden ihraç edildi. İhraç kararına karşı Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurularak ihtiyati tedbir konulması istendi, ancak dava reddedildi ve ihraç kesinleşti.

2017 yılında 25 Ekim'de Meral Akşener liderliğinde İYİ Parti kurulmuştur. Meral Akşener ilk kez İYİ Parti'nin genel başkanı seçildi. Bu sayede siyasette daha dikkat çekici bir kişi haline geldi.

İYİ Parti, 24 Haziran 2018 genel seçimlerine katılımı hakkında tartışmaların sonucu, Meral Akşener CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dan 15 milletvekilinin partilerini değiştirmesini istemiştir. Bu sayede oluşan Meclis grubu, İYİ Parti'nin teşkilatlarının ve grup kurulmasının yanı sıra seçime katılma hakkı kazanmasını sağlamıştır.

Meral Akşener, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olmak için 2 Mayıs 2018'de YSK'ya başvuru yapmış ve 4 Mayıs 2018'de gerekli 100.000 imza toplanmıştır. Bu durumda Cumhurbaşkanlığı adayı olma hakkını kazanmıştır.

Meral Akşener, 2019 yerel seçimlerde CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu destekledi.  

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak başkanlık seçiminde Altılı Masa olarak bilinen ittifak grubunda bulunan Meral Akşener, seçim kazandıktan sonra başbakanlığa aday olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Devlet Bahçeli Kimdir?Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?
Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum