Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Nereli? Ailesi ve Siyasi Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde doğdu. Kılıçdaroğlu hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Nereli? Ailesi ve Siyasi Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 tarihinde doğdu. Türk ekonomist, siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) genel başkanı olan Kılıçdaroğlu, 2010 yılından bu yana genel başkanlık görevini sürdürmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir 2. bölge milletvekili olarak meclise 3 kez girmiştir. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Maliye bölümünden mezun olan Kılıçdaroğlu, sosyal sigortalar kurumunun genel müdürlüğünü yapmış ve 2002 yılında CHP'ye katılarak siyasete atılmıştır. 2010 yılında yapılan Cumhuriyet Halk Partisi olağan kurultayında genel başkan seçilmiştir. 2011 genel seçimlerinde partisinin oyunu artırmış ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde desteklenen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kaybetmesinden sonra tekrar CHP genel başkanlığına seçilmiştir.

Aile ve Eğitim Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde Ballıca köyünde dünyaya geldi. Kamer Bey ile Yemuş Hanım'ın dördüncü çocuğu olan Kemal Kılıçdaroğlu, alevi bir aileden geliyor. Kendisinden on dakika önce Adil adında bir ikizi olan yedi çocuklu bir ailenin dördüncü üyesidir. Aile, eski soyadı "Karabulut" olsa da, babası tarafından 1950'lerde, herkesin aynı soyadını taşıması nedeniyle değiştirildi ve "Kılıçdaroğlu" oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bulunan okullarda, Erciş, Tunceli, Genç ve Elazığ gibi şehirlerde ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesi'ni birincilikle bitirdi ve 1971 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nden (eski adıyla Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin Ekonomi-Maliye Bölümü) lisans mezunu oldu.

Bürokrasi Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu, 1971 yılında lisans öğrenimini tamamlayarak Maliye Bakanlığında çalışmaya başladı. Aynı yıl, hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanmasının ardından, hesap uzmanı olarak göreve başladı. Bir yıl Fransa'da bulunan Kılıçdaroğlu, askerliğini İzmir'deki 53. Er Eğitim Tugay Komutanlığında yaptı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdürdü ve Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Daire başkanı olarak başladığı görevinde, daha sonra genel müdür yardımcılığı yapmıştı.

1991 yılında Bağ-Kur'a atandı ve burada genel müdür olarak görev yaptı. Daha sonra, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne geçti ve kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında "Yılın Bürokratı" seçildi ve 1996 yılında görevden alındı. Mahkeme kararına rağmen, Temmuz 1997'ye kadar görevine başlamadı. 1999 yılında isteği ile SSK Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

Kılıçdaroğlu, Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu başkanlığını yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri Bölümü'nde ders vermiş ve Türkiye İş Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu, emekli olduktan sonra "DSP yıldızları" arasında anılmış bir isimdir. 1999 Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Sol Parti (DSP) milletvekili adayı olarak görülmüş fakat Bülent Ecevit tarafından aday gösterilmemiştir.

Daha sonra Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği'nin genel başkanlığını yapmış ve CHP yönetimi tarafından davet edilmiştir.

2002 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili olarak meclise girmiş ve 2007 seçimlerinde tekrar meclise girmiştir.

Kılıçdaroğlu, CHP grubunda grup başkan vekilliğine seçilmiş ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) önemli isimlerini hedef almıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili, 29 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katılmıştır. Kadir Topbaş, %44.7 oy oranıyla 28 Mart seçimlerinden Kılıçdaroğlu'nu geçerek İstanbul Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

2004 yerel seçimlerinde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için alınan oy oranının %25'in üstünde bir artış göstermiştir.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 10 Mayıs 2010 tarihindeki istifasından sonra grup başkanvekilliğinden istifa etti ve kurultaya aday olarak katıldı. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. CHP Kurultayı'nda, 1200 delegenin imzasını alarak tek aday olarak girdi ve 1189 oy alarak CHP'nin 7. genel başkanı oldu.

2011 Türkiye genel seçimlerinde, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığı döneminde CHP, yüzde 25,98 oy alarak AK Parti'nin ardından ikinci sırada yer aldı ve ana muhalefet görevini üstlendi.

2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP'nin İslam İşbirliği Örgütü eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday olarak önerdi. CHP ve MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için 109 ve 52 milletvekili tarafından imzalanan dilekçeler sunuldu. İdris Bal ve Hami Yıldırım gibi bağımsız milletvekilleri de CHP'nin dilekçesine imza attı.

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

2014 Cumhur Başkanlığı seçiminin kaybedilmesi üzerine CHP içinde tartışmalar meydana geldi.

25. Dönem TBMM Başkanlık Seçimlerinin 1 Temmuz 2015 tarihinde yapılması sonrasında, MHP'nin HDP'yi desteklememesiyle olası "üçlü muhalif blok" ihtimalinin yok oldu.

1 Kasım 2015 yılında başkanlık sistemi için referanduma gidildi ve Kemal Kılıçdaroğlu seçmenlere ''hayır'' oyu kullanmalarını rica etti. Ama referandum sonucunda %51 evet oyu çıktı.

15 Haziran 2017 ile 9 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Kılıçdaroğlu tarafından düzenlenen "Adalet Yürüyüşü", "adalet" talebiyle Ankara'dan İstanbul'a kadar gerçekleşen sivil yürüyüş oldu. Kılıçdaroğlu, 420 kilometrelik yolu 25 günde yürüyerek Maltepe'de bir miting de düzenledi.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce, beş aday arasından, delege üyelerinden resmi olarak adaylık için gereken 127 imzayı topladılar ve genel başkan seçiminde yarıştılar. 3 Şubat 2018 tarihinde yapılan genel başkanlık seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu, mevcut genel başkan ve İzmir Milletvekili olarak, 790 oy aldı ve tekrar genel başkan seçildi. Muharrem İnce, Yalova milletvekili olarak, 447 oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, CHP Parti Meclisi, 24 Nisan 2018 tarihinde, seçim ittifakları kurma ve cumhurbaşkanı adayını belirleme yetkisini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na verdi. 4 Mayıs 2018 tarihinde, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, grup kararı ve oybirliğiyle partinin cumhurbaşkanı adayı oldu ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından resmen ilan edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, tek aday olarak girdiği 25-26 Temmuz 2020 tarihindeki kurultayda, tamamı geçerli 1251 delegenin oyunu aldı ve CHP Genel Başkanı olarak tekrar seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Temmuz 2020 tarihinde, CHP iktidara geldiğinde uygulayacağı politikaların temelini açıklayan ve kurultay delegelerinin oybirliğiyle kabul edilen "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi"ni halka ilan etti.

12 Şubat 2022 tarihinde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu gibi altı muhalefet partisi liderinin katılımıyla oluşturulan "Altılı Masa" seçim ittifakı üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla bir araya geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Devlet Bahçeli Kimdir?Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?
Meral Akşener Kimdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.