Panama Kanalı Hakkında Bilgiler

Panama Kanalı Hakkında Bilgiler
07.07.201516:08

Orta Amerika’nın güney ülkesi olan, Panama topraklarında yer alan Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’u bir birine bağlayan su yolu olan Panama kanalı büyütülüyor. İşte Panama Kanalı ve bu proje hakkında detaylar..

Haber güncelleme tarihi 15.04.2019 09:56

Panama Kanalı Hakkında Bilgi

Panama kanalı, 1914 yılında ABD tarafında hizmete açılan, uzunluğu 77 kilometre olan bu kanalın yapımı sırasında bir çok bulaşıcı hastalık doğmuş ve büyük toprak kaymaları yaşanmıştır. Bu kazalar ve hastalıklar sonucu 27.500 gibi büyük sayıda insan canından olmuştur. Ayrıca 1881-1914 yılları arasında inşa edilen Panama kanalı tarihinde yapılmış en büyük ve en zorlu mühendislik projelerindendir. Yapım aşamasında birçok zorluklar olan bu kanalın en büyük özelliği Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır.


İşte Panama Kanalının Haritada Görünümü

panama


1994'den  2002’ye Kadar Panama Kanalı

Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık 800.000 geminin geçtiği tahmin edilen Panama Kanalından her yıl 14.000'den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır. Yapılacak olan bu proje ile birlikte bu sayı daha da artacak. Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor. Bu Panama kanalının ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

1994-ten-2002-ye-kadar-panama-kanali.jpg


Panama Kanalı Bir Ticaret Merkezi

panama kanalındaki gemiler


Panama Kanalı Nasıl Çalışıyor

Panama Kanalı bir su asansörü görevini görüyor. Atlas Okyanusundan Pasifik Okyanusuna geçmek isteyen gemiler bu yolu kullanıyorlar. Kanal üç havuzda oluşuyor. Kanalı geçmek isteyen gemi ilk olarak birinci havuza giriş yapar. Geminin havuz girişi sonrası kapağı kapatılır. Kapakların kapanmasından sonra birinci havuzun tahliye delikleri kapatılır. Kapak ve havuz tahliye kapaklarının kapatılması ardından ikinci havuz tahliye kapakları açılarak havuza su doldurulmaya başlanır. Bir süre sonra birinci havuzun su seviyesi ikinci havuzun su seviyesine eşitlenir. Bu eşitleme sonrası ikinci havuzun kapağı açılarak geminin ikinci havuza girmesi sağlanıyor. İkinci havuza giren geminin ardından birinci havuzun kapağı kapatılır ve ikinci havuzun birinci havuzla bağlantısı kesilir. Aynı işlem ikinci havuz ve üçüncü havuz arasında da yapılır. Üçüncü havuza geçen gemi artık karşıya geçişi sağlanmış olacaktır.

panama-kanali-nasil-calisiyor.jpg


Proje Sürekli Durdu

Proje ilk etapta bir çok formülle yola çıkıldı; büyük gemilerin geçebilmesi için yeni yollar açarak buralara havuzların kazılması ve var olan kanalların genişletilmesi gibi.. Projenin yedi veya sekiz yıl sürmesi bekleniyordu. 2012 yılında projenin hedefine ulaşmada geciktiğini ve bu nedenle 2015 yılının Nisan ayında açılması öngörülüyordu. Ancak 2014 yılında yani kanalın açılmasının yüzüncü yılında belli başlı ertelemeler oldu böylelikle proje açılışı 2016 yılına sarktı.

panama-projesi-durdu.jpg


Panama Kanalı Büyüyor

Büyük bir çoğunluğu tamamlanan Panama kanalının genişletilme projesi 2016 yılında açılıyor. Ve bu proje sayesinde Panama kanalının kapasitesi iki katına çıkacak. Tabi bu proje ile Panama Kanalından beklentilerde artıyor. Artık gemicilik faaliyetleri artmalı ve burada çalışan insan sayısında artış gösterilmelidir. Bu kanalın maliyeti yaklaşık 17 milyar dolardı.

panama-kanali-buyuyor.jpg

Önerilen İçerik: Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
371
73
223
51
62
17
131
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.