Öğrenciler Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanmalı

Öğrenciler Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanmalı
12.05.201523:14

Üniversite sınavına hazırlanırken ne istediğinizi düşünmekten başlayın. “Ne olmak istiyorsunuz?”, “Hayatınız boyunca ne yapmak istiyorsunuz?” gibi sorulara cevap verirseniz sınava hazırlanmak için bir amacınız olacaktır.

Haber güncelleme tarihi 30.06.2018 12:43

Bir Çin atasözü der ki; “Bir saat mutlu olmak istiyorsan şekerleme yap. Bir gün mutlu olmak istiyorsan balık tut. Bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile çık. Bir ay mutlu olmak istiyorsan evlen. Bir yıl mutlu olmak istiyorsan servete kon. Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan sevdiğin işi yap.” Bu atasözünde de söylenildiği gibi bir ömür mutlu olmanın anahtarı sevdiğin işi yapmaktır.  Her insan çalışmak zorundadır. Çalışmak zorunda olmayan, aileden zengin olan biri bile kendisini işe yarar hissetmek için üretmek zorundadır. Bu yüzden de asıl mutluluk, ömür boyu sürecek olan çalışma hayatımızda istediğimiz şeyi yapmaktır.

Genellikle sınav sonrasında çevrelerinden öğrencilere hangi bölümü tercih etmeleri gerektiği ile ilgili bir baskı oluşturulur. O ana kadar ne yapmak istediğini ve bunun için hangi bölümü tercih etmesi gerektiğini düşünmeyen bir öğrenci, çevresinden gelen baskılardan hangisi daha ağırsa o bölüme yönelecektir. Sonuç olarak aslında istemediği bir bölümde okuma olasılığı çok yüksek olur. Bu yüzden öncelikle cesaretli olun, düşünün ve kararınızı verin.

sinav-002.gif


Üniversiteye Girmek Niçin Önemlidir?

  • Bir meslek elde edebilmek için,
  • Diploma sahibi olmak ve ideal için,
  • Kültürlü bir kişilik kazanmak ve bir dünya görüşüne sahip olmak için vs.

Üniversiteye girerken hangi bölümü tercih ettiğiniz kadar neden üniversiteye girdiğiniz de önemlidir. ‘Bir yere kapak atayım, bana yeter’ mantığıyla hareket ederseniz mezun olduktan sonra istemediğiniz bir görev aldığınızda mutsuz bir birey olmanız başarınızı engelleyecektir.

Neden üniversiteye girmeyi tercih ettiğinizi ve hangi bölümü neden okumaya karar verdiğinizi bilirseniz üniversiteye hazırlanma sürecinde başarı elde edersiniz. Yoksa belli bir amaca yönelik olmayan bir çalışma, neden bir çukur kazdığını bilmeden boşa kürek sallamaya benzer. Boyunuz kadar bir çukur açıp “Şimdi ben ne yapacağım?” sorusuyla karşılaşırsanız ve plan yapmazsanız o çukurun içinden de çıkamazsınız.

sinav.png


Çalışma Planı Yapılmalı

Üniversiteye hazırlandığım dönemden biliyorum, çok yorucu bir süreç. Bunun üstesinden gelebilmek için planlı ve düzenli çalışmalısınız. Her gün kendinize gerekli çalışmayı sağlayacak bir plan yapıp bunu sürekli olarak uygularsanız, zaman içinde yapmanız gerekenlerin yavaş yavaş hafiflediğini göreceksiniz.

Öncelikli olarak edinmeniz gereken çalışma ve test kitaplarının bir listesini yapmanızı öneririm. Bu seçimi yaparken öğretmenlerinizden yardım almanız büyük yarar sağlayacaktır.


Planlı ve Düzenli Çalışma Bize Ne Sağlar?

Bunu bir örnekle açıklayalım. Her gün bir saat bisiklet kullanarak haftada toplam yedi saat bisiklet kullanması gereken biri olduğunu varsayalım. Bu kişi, gereken günlerde gerektiği kadar bisiklet kullanmayıp toplam yedi saati bir günde bitirmeyi düşünürse ne olur? O bir günde kendini çok fazla yoracak ve bir süre sonra pedal çeviremez hale gelecek.

Şimdi bunu sizin ders çalışmanız ve test çözmenize uyarlayalım. Beyin gücünü kullandığınız için bu daha da kötü sonuçlar doğuracak. Bütün bir haftalık çalışmayı bir güne sığdırmaya kalkarsanız bir süre sonra çalıştığınız şeyi anlamamaya başlayacaksınız. Bu belki bir hafta için küçük bir olay gibi görülebilir ancak bütün bir yıl boyunca sürekli aynı davranışın tekrarladığını düşünürsek, uzun vadede hiçbir ilerleme kaydedemeyeceğinizi söylemem gerekir.

Üstelik planlı ve düzenli çalışma size sosyal hayatınızdan (arkadaşlar, sinema, eğlence, kitap okuma, spor, tv vb.) kopmama fırsatı sunacaktır.


Verimli Çalışma İçin Gerekli Şartlar

Tıpkı bir yazarın yazdığı yazı dışında bir şey düşünmemesi gerektiği için yazı masasının konforlu olması gibi, sizin çalışma alanınızın da çalışmaya elverişli olması gerekir. Odanızı düzenlerken belki bu sebeple rahat bir sandalye için ailenizin aklını çelebilirsiniz. 

Unutmamalısınız, çalışma yerinizin aynı olması gerekir ki, çalışmanız bir disipline kavuşsun. Aynı zamanda çalışmanızı engelleyen şeyler ortadan kaldırılmalıdır. Çalışmanız bittiği zaman dilerseniz son hızla onlara koşabilirsiniz.


Dersi Dinlemek ve Tekrar Etmek Çalışmanın Temeli

Özellikle “Ben dersi derste öğreniyorum” diyenlere sesleniyorum. Evet, dersi derste dinleyip öğrenmek başarı için gereken en önemli şeylerden biridir ancak tekrar yapmazsanız bu öğrendikleriniz belleğinizde uzun süre kalmayacaktır. Özellikle internetin ve sosyal medyanın son derece hız kazandığı günümüzde, her gün belleğimize birçok bilgi yerleşmektedir. Bunların ne kadarının gerekli, ne kadarının gereksiz olduğunu bilemeyiz. Tek bildiğimiz bir şey var ki, üniversite sınavında bize gerekli olan bilgileri sürekli tekrarlayarak unutmamamız gerektiği.

 

Bunun dışında verimli çalışma için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Okuyarak öğrenme metotları üzerinde durmalıdır.
  • Hızlı okuma yapılmalıdır.
  • Not tutarak dinlenilenin akılda tutulması sağlanmalıdır.
  • Çalışırken ara verip dinlenilmelidir.

 

Derslerdeki başarı durumunuza göre hangi derslere ne kadar ağırlık verilmesi gerektiği konusunda danışman öğretmenlerinizle görüşmenizi tavsiye ederim. Etrafınızın her konuda size yardım etmek isteyen kişilerle dolu olduğuna eminim. Yine de iki adım ötede bile olsa bir şeye ulaşmak için yerinizden kalkıp adım atmanız gerektiğini size söylesem de, kalkıp o adımı atacak olan kişi sizsiniz.

Sıkı çalışın. Güç sizinle olsun. :)

Damla DAĞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
88
27
32
15
18
91
63
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER