Nazar Nedir ve Nasıl Bulaşır? Nazardan Kurtulmanın Yolları

Nazar Nedir ve Nasıl Bulaşır? Nazardan Kurtulmanın Yolları
28.08.201512:15

Sert bakış ve kıskançlık anlamına gelen Nazar'ın vücuttan nasıl çıkacağını sizler için araştırdık. İşte nazardan kurtulmak için okunan dualar...

Haber güncelleme tarihi 08.04.2023 10:53

Nazar Hakkında Bilgiler

Kem göz , kötü bakış ve nazar olarak bilinen manevi güç halk arasında oldukça yaygın bir inançtır. Bazı kesimlerce batıl inanç olarak görülen "nazar" bir kısım insan için ise kötü enerjinin, negatif enerjinin ta kendisidir. Bu içeriğimizde nazar nedir ve nasıl çıkartılır? sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

İşte kültürümüzde her zaman var olan "Nazar" kelimesinin anlamı ve korunma yolları...

Nazar Nedir?

Nazar Nedir?

Nazar kelimesinin sözlük anlamı bir şeye bakmak, görmek ve beğenmek demektir. Türkçe de tam olarak karşılığı ise beğenilen bir şeye kıskançlık ve haset ile bakmak, negatif enerji ile onu etkilemek demektir. Halk arasında "göz" olarak da bilinen nazar için "göz değmiş" terimi kullanılır. Nazar inancı Araplarda, Türkler hatta milattan önce 4000 senesine kadar dayandığı düşünülen bir inançtır.

İslam'da Nazar Var mı? Nazar Gerçek mi?

Nazar Nedir?

Nazar vardır ve inancımıza göre bununla ilgili ayetler de vardır. İnanılmaması gereken nazar değil, nazar çıkartırken yapılan uğraşlardır. Nazarın ne olduğunu anlatarak, nazar değmesi durumunda yapmanız gerekenleri söyleyeceğiz.

Nazar değmesi, şeytani bir bakış olarak adlandırılır. Nazar, insanın kendi kendine değdirmesi şeklinde bile olur. Örneğin ne pürüzsüz cildim var dedikten 2 saat sonra suratınızda sivilce çıkmasıdır. Bu nazar şeytani bir nazar değildir. Ancak bazı nazarlar insan üzerinde çok etkili olur. Örneğin, sınavlarda çok başarılı olan kişinin göze gelerek, artık sınavlarında başarı sağlamaması.

Nazar Nasıl Değer?

Nazar Nedir?

Aşırı imrenen birinin gözlerindeki yansımaya maruz kaldığınızda, nazara maruz kalmış olabiliyorsunuz. Bunun içinde genelde çok nazar olanlar mavi boncuk dediğimiz nazar bocuğu takarlar. Nazar boncuğu, batıl bir inanış olmasının yanı sıra bazı din alimlerine göre; nazar değme anında gözdeki yansımanın bu boncuk üzerine gelip kırılmasından dolayı nazar boncuğunun nazarı önleyici bir özelliği olduğu görüşündedirler.

Nazar, genellikle renkli kişilerin bakışlarından daha çok değdiği söyleniyor. Bunun nedeni; Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki insanların çoğunun gözleri mavi olması ve bu bölgelerde nazarın çok olması, Uzak Doğu dediğimiz bölgele de nazarın olmamasıdır çünkü Uzak Doğu’da renkli gözlü insanlar yok denecek kadar azdır.

Nazardan Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Nazar Nedir?

Batıl inanışları bir kenara bırakmalıyız. Korumasız olan bebeklere nazar boncuğu takarak, kötü enerjinin üzerinde toplanmasını önleyebilirsiniz ancak bu kesin çözüm değildir. Nazardan korunmak için nazar dualarını okumanız yeterli olacaktır. Hiçbir şey sizi bir dua kadar koruyamaz. Nazar değdiği zaman da bu duaları okuyun, o zaman şifa bulacaksınız. Kurşun döktürmek, büyü yapmak veya diğer batıl inançlara baş vurmak kesinlikle yanlıştır.

Nazardan Korunmak İçin Okunan Dualar

Nazar Nedir?

Nazardan kurtulmak için aşağıdaki sureleri ve duaları sırasıyla okumanız gerekmektedir. Nazar duasını hem kendiniz hem de bir başkası için okuyabilirsiniz.

  1. Fatiha Suresi
  2. Ayetü'l-Kürsî
  3. Felâk Suresi
  4. Nâs Suresi, okumalıdır.
  5. Nazar Duası Okunmalıdır.

Nazar Duası Türkçe Yazılışı

Nazar Nedir?

"Bismillâhirrahmânirrahîm bismillâhi azîm-iş- şâni şedîd-il birri mâ şâallahü kâne habese hâbisün min hacerin yâbisin ve şihâbin kâbisin. Allahümme innî radedtü ayn-el âini aleyhi ve alâ men ehabb-en-nâsi ileyhi ve fî keyedihî ve kilyetihî lahmün rakîkun ve azmün dakîkun fîmâ lehû yelîku ferci-il basara hel terâ min fütûrin sümmerci-il basara kerrateyni yenkalib ileyk-el basaru hâsian ve hüve hasîr ve in yekâdüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsârihim lemmâ semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve mâ hüve illâ zikrun lilâlemîne lâ havle velâ kuvvete illâ billâh-il aliyy-il azîmi Lâ ilâhe illallâhü hısnî, men kâle-hâ dehale hısnî, ve men dehale hısnî emine min azâbî. Sadaka rasûlullahi sallallahü teâlâ aleyhi ve selleme."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nazar Boncuğu Hakkında BilgilerEskiden Günümüze Batıl İnançlar

Nazar boncuğu nedir?

Nazar boncuğu, nazar inancının yaygın olduğu birçok kültürde kullanılan bir objedir. Genellikle mavi renkte camdan yapılmıştır ve insanların üzerindeki kötü enerjiyi emerek onları korur.

Nazar inancı bilimsel olarak kanıtlanabilir mi?

Nazar inancı bilimsel olarak kanıtlanamaz çünkü bu inanç esasen manevi bir inançtır ve somut bir kanıtı yoktur. Ancak, nazar inancı ile ilgili bilimsel çalışmalar vardır ve bazı araştırmalar insanların olumsuz enerjilerin etkisine maruz kaldıklarında stres ve kaygı yaşadıklarını göstermektedir.

Nazar inancı hangi kültürlerde yaygındır?

Nazar inancı birçok kültürde yaygındır, özellikle Orta Doğu, Akdeniz, Balkanlar ve Güney Asya kültürlerinde. Türkiye, Yunanistan, İtalya, İran, Mısır ve Hindistan gibi ülkelerde nazar inancı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Nazar boncuğu neden mavi renktedir?

Mavi renk, birçok kültürde nazara karşı korunmak için kullanılan nazar boncuklarının rengidir. Bu renk, insanların üzerindeki kötü enerjiyi emerek onları koruduğuna inanılır. Ayrıca mavi, deniz ve gökyüzüyle ilişkilendirildiği için, insanların güvende hissetmelerini sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2191
269
2051
404
1236
240
137
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER