Müridizm Nedir? Müridizm Doğuşu

Müridizm Nedir? Müridizm Doğuşu
11.05.201514:47

Kafkasya'da ortaya çıkan Ruslara karşı Müş'ün oluşturduğu harekettir. Kafkasya’da Türkler’i birleştiren dini nitelik taşıyan bir harekettir.

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 15:03

MÜRİDİZM: Kafkasya'da ortaya çıkan Ruslara karşı  Müş'ün oluşturduğu harekettir. Kafkasya’da Türkler’i birleştiren dini nitelik taşıyan bir harekettir.

Bu hareket Ruslaştırma politikasının 2. ve 3. safhasına karşı durur. 2. safha olan silahla mücadeleye karşı, silahla mücadele etmişler ve 3. safha olan kültürel yozlaşmaya ise insanların gelenek ve göreneklerinin zamanla değişebildiğini bildikleri için herkesi şeriata göre yaşamaya zorlamışlardır.

Şeriatı son derece ön plana çıkarmışlardır. 33 tane imamları vardır. İlk imamları Gazi Muhammed, İmam Hamza ve Şeyh Şemsi’dir. Müridizm'in ilk amacı Ruslar’a karşı savaş değil, Müslüman halkı şeriata davet etmek olmuştur.

Ruslara karşı bunları bir arada tutan şey Rus düşmanlığından çok aralarındaki şiddetli ve tavizsiz tavırları olmuştur. Kafkasya’da bir isyan hareketi oluşturmuşlardır. Bunu insanları din etrafında toplayarak başarmışlardır.

muridizm-001.jpg

Rusların Kafkasya'yı işgal etmelerine karşı başlayan bu hareketi İmam isimlerini verdikleri liderler tarafından yönetilmişlerdir. Rus ve Kafkasya tarihi açısından önemi ise bu hareket sadece Ruslara karşı mücadele etmemiş, Kafkas toplumunu dönüştürerek  değiştirmiştir.

Türk dünyasında tarikatlar hiç bir zaman toplumları bu kadar değiştirememiştir. Bu yüzden bu konu oldukça önemlidir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
3
2
2
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.