Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalıdır?
23.05.201503:28

Muhabbet kuşları aslında son derece duygusal hayvanlardır ve bakımı düşünüldüğü kadar kolay değildir. Bu yazıda muhabbet kuşu bakımı hakkında birçok şeyi bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:08

Öncelikle belirtmek gerekir ki muhabbet kuşları zayıftır. Soğuğa ve sıcağa bizden daha dayanıklıdırlar ancak birden gerçekleşen hava değişiminde hemen hastalanırlar ve onları kurtarmak güç olabilir. Örneğin esintili bir havada muhabbet kuşunun bulunduğu odada camı açık bırakmamalısınız.

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Muhabbet kuşunuzun dışarıda olmadığı zaman vakit geçireceği kafes, içinde rahatça uçabileceği ve oynayabileceği büyüklükte olmalıdır. Muhabbet kuşumun kafesini bir boy büyük aldığımda birkaç ay sonra seyahate çıkarken daha küçük bir kafese koyduğum zaman küçük olanda durmamıştı çünkü rahat edebileceği bir kafes değildi. Bu yüzden kafes boyu yeterince rahatlığı sağlayacak büyüklükte olmalıdır.

Muhabbet kuşları hareketli hayvanlar oldukları için oyuncaklarla oynayarak vakit geçirmeyi çok severler. Döndürebileceği küçük toplar ve parlak cisimler dikkatlerini çeker.

muhabbet-kusu-oyuncak.jpg

Muhabbet kuşlarına yediğiniz çoğu şeyden abartıya kaçmayacak şekilde verebilirsiniz. örneğin meyve yemekten çok hoşlanırlar. Ancak kesinlikle tuzlu ve tatlı yememelilerdir. Özellikle haşlama yumurta ve havuç rendesi muhabbet kuşları için çok faydalıdır. Muhabbet kuşunuzun yemini sürekli değiştirmemelisiniz. Bir iki denemeden sonra hangisini sevdiğini anlayacaksınız ve ona devam etmelisiniz. Yem seçiminde içindeki maddeler çok önemlidir. Pet shop'larda size satmak için gereksiz ve hatta zarar veren şeyler önerebilirler. Bunları dikkate almayın. Çok nadir olarak ballı çubuk vb. kafese asabilirsiniz.

İlgili İçerik;

En İyi Muhabbet Kuşu Yemleri

Muhabbet kuşunuzun kafesi aşağıda bulunursa kendini savunmasız hisseder; yukarıda bulunursa üstünlük hisseder. Bu yüzden tam ortada sizinle iletişime geçebileceği bir yerde konumlandırmanız gerekir. 

Muhabbet kuşunuz çiftleşmek isterse unutmayın ki muhabbet kuşları eşlerini kendileri seçerler. 


Muhabbet Kuşunun Kafesinde Bulunması Gerekenler

Muhabbet kuşunuzun kafesini yaşadığınız evin bir odası gibi düşünün. Bu yüzden her zaman temiz olmalıdır. Yemin üzerindeki kabuklar sürekli temizlenmelidir ve suyu günlük olarak taze tutulmalıdır. Haftada bir iki kere suyuna vitamin damlatılmalıdır. Bunlar dışında kafeste nelerin bulunması gerektiğine bakalım:

Kuş Kumu

Kuşunuz için en önemli şeylerden biri olan kuş kumu kafesinde her zaman bulunmalıdır. Böylece kuşunuz yiyecekleri daha rahat sindirebilir. Tüneklerin ağaç dalından olması plastik tüneklerden çok daha yararlıdır. Ayrıca mantar oluşumunu engellemek için kuşun ayaklarına pudra sürmeniz fayda sağlayacaktır.

Gaga Taşı

Muhabbet kuşunuz gaga taşı kullanmazsa zamanla gagası uzayacağı için takip edilmezse yemek yiyemez hale gelebilir.Bu yüzden kafesinde mutlaka gaga taşı bulunması gerekmektedir. Gagası uzayan kuşlar için gaga kesme operasyonu yapılabilmektedir.

Kağıt

Kafesin altına kağıt sererseniz dışkıların sayısı ve görünümü günlük olarak rahatça gözlemlenebilir.

Muhabbet Kuşu Size Nasıl Alışır?

muhabbet-kusu-002.jpg

Öncelikle belirtmem gerekir ki yavru muhabbet kuşlarını eğitmek daha kolaydır. İnsanlara çok daha yakın olacaklardır çünkü birçok muhabbet kuşu ile birlikte pet shop içindeki kafeste çok vakit geçirmemiş olacaklardır. Muhabbet kuşum evimize misafir olduğunda henüz uçmayı bile bilmiyordu. Bu yüzden şu anda tıpkı bir köpek gibi söz dinliyor diyebilirim. Uçmayı ona öğrettiğim için, ilk geldiği zaman bana sığınarak ısındığı için vb. şu an ilişkimiz büyükken alınan kuşlarla olandan çok daha farklı. Eğer özel bir sebepten ötürü belli bir muhabbet kuşunu almanız gerekmiyorsa yavru muhabbet kuşu almanızı öneririm. Böylece onun insanlarla oynamayı seven bir muhabbet kuşu olmasını sağlayarak ona mutlu bir hayat vermiş olursunuz.

İlgili İçerik;

Muhabbet Kuşu Sağlığı

Muhabbet kuşunu ilk aldığınız gün ve belki birkaç gün size yabancılık duyacaktır. Bu çok normal bir davranıştır çünkü sizi henüz tanımıyor. Bu yüzden elinize yem koyarak oradan yemesini sağlayın. Bu, onun size güvenmesini sağlayacaktır.

NeOldu.com / Özel İçerik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1577
2533
1728
114
504
113
1141
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.