İspinoz Kuşu Bakımı

İspinoz Kuşu Bakımı
17.12.201515:41

Seslerinin güzel olması nedeniyle kafeslerde beslenen kuşlardan biri olan İspinozların bakımı ve özellikleri hakkında bütün bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:12

İspinoz Kuşu Bakımı ve Özellikleri

İspinoz kuşları genel olarak serçe boyutlarında olup, tepesi mavi-gri kuyruk kısımları ise yosun yeşili renklerdedir. Ömürleri yaklaşık 24 yıl kadar sürmektedir. Genellikle bahçe ve orman kenarlarında bulunurlar. 

Erkekleri dişilerine göre daha parlak renklerdedir. Yuvalarını genellikle ağaçların çatal dallarına yapmayı tercih ederler. 

İspinoz kuşları genel olarak hareketli ve kavgacı kuşlardandır. Ancak öğlen sıcak saatlerde sakinleşirler. Seslerinin güzel olması nedeniyle kafeslerde de beslenmesi tercih edilir.

İspinoz Kuşları Türleri

Toplam üç türü bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kayın İspinoz
  • Dağ İspinoz 
  • Mavi İspinoz

İspinoz Kuşu Türleri

İspinoz Kuşlarının Kafesleri Nasıl Olmalıdır?

İspinoz kuşlarının sağlıklı yaşayabilmesi için kafeslerinin doğal ortamlar gibi yaratılması gerekmektedir. Kafeslerin içerisine ağaç dalları konulması, onların rahat etmelerini sağlayacaktır.

Kafeslerin boyutları ortamlama 100x50x80 cm boyutlarında olması önerilir. İspinoz kuşları kafesleri ne kadar büyük ise o kadar rahat ederler. Ayrıca beslediğiniz ortamların çok soğuk olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İspinoz Kuşlarında Üreme

İspinoz kuşları yılda iki defa yumurta vermektedir. Üreme mevsimleri ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşmektedir. Kuluçkaya sadece dişiler yatar. Yaklaşık 12-13 gün süren kuluçka sürelerinden sonra yavrular doğmaktadır. 

İspinoz Kuşlarının Kafesleri Nasıl Olmalı?

Yavrular kısa sürede gelişirler. Bu nedenle 13-14 gün sonra da yuvayı terk edecek hale gelirler. İspinoz kuşlarının kuluçka dönemlerinde erkeklerle bir arada tutulmamaları gerekir çünkü erkek ile dişi karşılıklı olarak saldırganlaşabilmektedir.

İspinoz Kuşlarında Beslenme

Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu kuşların bakımı oldukça kolaydır. Ancak üremeleri için özenli bir diyet gerekebilmektedir. Üreme dönemlerinde mutlaka canlı yemler kullanılması gerekmektedir.

İspinoz Kuşları Nasıl Beslenmeli?

İspinoz kuşlarını kafeste besleyenler, bu kuşları karışık kanarya yemi ile besleyebilmektedir. Kalsiyum ihtiyaçları için kafeslerinde mürekkep balığı kemiği bulundurulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca yemlerinin içerisine bir miktar kuş kumu koymanız gerekmektedir.

Genel olarak karışık darı favori yiyecekleri olmakla birlikte yeşilliği çimlendirilmiş yemi ve yumurta mamasını ve canlı yemleri severek tüketirler. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
132
5
127
5
17
41
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.