Bülbül Kuşu Bakımı

Bülbül Kuşu Bakımı
18.12.201512:14

Çıkardıkları seslerle kendilerine hayran bırakan bülbüllerin bakımı hakkındaki ayrıntıları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:11

Bülbül Kuşu Bakımı ve Özellikleri

Güzel ötüşü ile dünya genelinde en çok bilinen kuş türlerinden biridir. Özellikle geceleri öten Bülbüllerin bu sesleri başka hiçbir sese benzememektedir.

Bülbüllerin boyları 16 cm civarında olmaktadır. Genellikle Kızılkuruk kuşuna benzetilmektedir. Siyah iri gözleri bulunan bu kuşların boğaz kısmı ise soluk bir renge sahiptir. Dişileri ile erkeklerini ayırt etmek zordur. 

Genellikle Akdeniz ülkeleri ve orta-güney Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmen kuşlardır. Diğer kuşlardan farklı olarak dallarda yaşamak yerine yerde dolaşırlar.

 

Bülbül Kuşları Türleri

Başlıca bülbül çeşitleri şunlardır:

  • Nar bülbülü
  • Nil bülbülü
  • Ak kulaklı bülbülü
  • Tepeli bülbül
  • Çalı bülbülü
  • Ötleğen kuşu

 

Bülbüllerin Özellikleri

 

Bülbül Kuşlarının Kafesleri Nasıl Olmalıdır?

Bübüller dünyanın en çok bilinen kuşları olmasının yanı sıra çok fazla da beslenen kuşlardan biridir. Kuşların sağlıklı yaşayabilmesi için kafeslerinin doğal ortamlar gibi yaratılması gerekmektedir. 

Kafeslerin boyutları ortamlama 100x50x80 cm boyutlarında olması önerilir. Bübüllerin kafesleri ne kadar büyük ise o kadar rahat ederler. Ayrıca beslediğiniz ortamların çok soğuk olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ortam sıcaklığının 10 derecenin altına inmemesine dikkat etmelisiniz.

 

Bülbül Kuşlarının Kafesleri Nasıl Olmalı?

 

Bülbül Kuşlarının Üremesi

Bülbüller doğal ortamında çiftleşirken, ilk olarak erkekler geceleyin sabaha kadar öterek dişilerini yanlarını çağırırlar. Eşleşmelerinin ardından toprağa yakın bir yerde yuva yaparlar. 

Bu kuş türü genellikle 5-6 adet yumurta yumurtlamaktadır. Kuluçka dönemleri ise 14 gün kadar sürmektedir. Bu süreçte erkek bülbül, dişiyi oyalamak için sürekli olarak ötmektedir. Bazı zamanlarda erkek bülbüllerin yumurtaların üzerine yattıkları bile görülebilmektedir.

Genellikle üreme dönemleri Mayıs ayı sonlarına denk gelmektedir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 10-12 gün dişi ve erkeğin bakımına muhtaç olarak yaşamaktadır. Daha sonra yavru bülbüller yuvadan ayrılacak duruma gelmektedir.

 

Bülbüllerde Çiftleşme

 

Bülbülleri kafes ortamında çiftleştirmek istiyorsanız biraz özen göstermeniz gerekmektedir. Ortamın sıcaklığı ve rahatlığı onlarında çiftleşmeleri için son derece önemlidir. Bu nedenle çiftleşme dönemlerinde özen göstermeniz gerekir. Bülbüller ortalama 5 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Ancak 8 yıl yaşayan bülbüller de görülmüştür.

 

Bülbül Kuşlarının Beslenmesi

Bülbüller doğal ortamlarında bitki ve fidanlara zarar veren böcekleri yiyerek beslenmektedir. Kafeste beslenen bülbüller ise un böcekleri, karınca kurtları ve özel yemler ile beslenebilmektedir.

 

Bülbüllerin Beslenmesi

Kafes ortamında beslenen bülbüllere doğal ortamlarındaki gibi besleme imkanı bulunmamaktadır. Ancak bülbüllerin sağlıklı gelişimi için yemlerine özen göstermek gerekir. Doğal ortamına uygun beslenme tarzı edinmelisiniz.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
380
235
127
137
236
26
16
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.