• DOLAR5,4563-0.64
 • EURO6,1401-1.29
 • ALTIN211,203-0.05
 • BIST91.445-1.50

Mitral Yetmezliği Tedavisi

Mitral Yetmezliği Tedavisi

Mitral yetmezliği belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir bilmek istiyorsanız detaylar haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 09:13

Mitral Kapağın Görevi Nedir?

Kalbimizde 4 tane kapak bulunmaktadır. Kalbin sol tarafında bulunan kapaklardan biri olan mitral kapak, sol kulakçık ile sol karıncık arasında kan akışını düzenler. Kalp kasıldığı sırada mitral kapak kapanır ve kanın sol kulakçığa kaçmasını engeller. Gevşediği sırada ise sol kulakçıktan kanın sol karıncığa geçmesini sağlar. Mitral yetersizlikte kasılma sırasında kapak yeterince kapanamadığı için kanın bir kısmı sol kulakçığa kaçar ve orada birikir.

 

Mitral Kapak Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Mitral kapak, mitral aparat denilen anatomik kısımlardan oluşur. Bunlar mitral kapağın oturmuş olduğu anulus denilen mitral halka, papillaradedeler, papillaradedeleri yaprakçıklara bağlayan ipliksi yapılar ve yaprakçıklardır. Bunların herhangi birinde ortaya çıkan bir hasar mitral yetersizliğe neden olabilir. Bu hasar genetik de olabilir. En önemli mitral yetersizliği nedenlerinden biri miksomatöz mitral yetersizliğidir ve bu genellikle genç kadınlarda görülür. Koronel kalp hastalığı, hipertansiyon ve çocukluk çağında geçirilmiş romatizmal ateş de önemli sebeplerdendir. Ciddi kalp kası hastalığı olanlarda kalbin genişlemesi ve anulus denilen mitral halkanın genişlemesi de mitral yetmezliğine neden olabilir.

Mitral Yetersizliğinin Belirtileri Nelerdir?

mitral-yetmezlik.jpg

 • Efor ile gelen nefes darlığı
 • Sol kulakçıkta kan birikmesi
 • Ritim bozuklukları ve çarpıntı
 • Egzersizlerle bile yaşanan nefes darlığı ve halsizlik
 • Göğüs ağrısı

 

Mitral Kapak Yetmezliği Dereceleri

Hastanın klinik bulgularına göre mitral yetersizliği sınıflandırılmaktadır. Ayrıca akut ve kronik mitral yetersizliği denilen iki durum söz konusudur. Akut mitral yetersizliğinde hastada kalp krizi ya da kalp iltihabı sonucunda mitral kapağın ani bir şekilde ciddi hasar alması söz konusudur. Bu durumda acil müdahale gerekir. Kronik mitral yetersizliği ise yavaş yavaş ve uzun dönemde gelişir.

 

Mitral Yetersizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Mitral yetersizlik tedavisinde altta yatan bir kalp hastalığı varsa öncelikle bunun tedavisi çok önemlidir. Hastada hipertansiyon, koronel kalp hastalığı ya da romatizmal kalp hastalığı varsa öncelikle bu hastalıklara yönelik tedavi uygulanmalıdır. İlaç tedavisine rağmen mitral yetersizliği ciddi düzeye vardıysa ve hasta ciddi şikayetler mevcutsa cerrahi tedavi gerçekleştirilebilir. Bu tedavide kapak tamir edilir ya da yapay kapak ile değişim yapılır. Üç odacıklı kalp pilleri de bazı hastalarda etkili olan yöntemlerdendir. Ameliyat olması riskli hastalarda mitral klip denilen mitral kapağı mandallama yöntemi kullanılır. İleri derecede mitral yetersizliği olan hastalar aşırı hareketlerden kaçınmalı ve tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıdır.

yapay-mitral-kapak.jpg

 

 

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.