İskemik Kalp Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

İskemik Kalp Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
09.01.201611:32

İskemik kalp hastalığı nedir? Bu hastalığın nedenleri nelerdir? Bu içeriğimizde iskemik kalp hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 09:54

İskemik Kalp Hastalığı Nedir?

İskemik kalp hastalığı, kalp kasının çeşitli nedenlerden dolayı beslenememesi durumunda ortaya çıkan hastalıklara denilmektedir. Kalbi besleyen koroner damarların, damar sertliği nedeniyle tıkanma ve daralmasıdır. Bu tıkanma sebebiyle kalp gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini alamaz. Bu nedenle kalbin fonksiyonları bozulur ve çeşitli şikayetler neden olur. Bu durum ise kronik iskemik kalp hastalığı olarak adlandırılmaktadır. İskemik kalp hastalığı gelişmiş ülkelerde en etken ölüm sebebidir. Bu hastalık erkeklerde de kadınlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır fakat erkeklerde daha genç yaşlarda görülürken, kadınlarda menopoz sonrasında daha sık görülmektedir. İskemik kalp hastalığı ani ölümlere neden olmaktadır. Bu hastalık en sık kadınlarda ölümlere neden olmaktadır. 

iskemik-kalp-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-002.jpg
İskemik kalp hastalığının çeşitli şikayetleri bulunmaktadır. Bu hastalığın kişilerde ciddi belirtileri görülmektedir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen bulgular, rahat hareket etmesini de engellemektedir. İskemik kalp hastalığının belirtilerinde vücudun birçok bölgesinde ağrılar hissedilmektedir. Aynı zamanda hastada sürekli yorgunluk ve enerji düşüklüğü görülür. En belirgin bulguları ise çarpıntı ve göğüs baskısı olarak görülür. İskemik kalp hastalığı, önemli bir hastalıktır. Şikayetleri ve bulguları olan kişiler, zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Bu hastalığın ani ölümlere neden olduğu unutulmamalıdır. En çok kadınların dikkat etmesi gerekmektedir çünkü kadınlarda daha tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gerekir. İskemik kalp hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erken teşhis ile tedavi daha mümkün olmaktadır.


İskemik Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İskemik kalp hastalığı belirtileri farklı durumlarla görülmektedir. Genellikle göğüste ağrı ve göğüste baskı hissi oluşur. Göğüste yaşanan baskı hissi sonrasında çarpıntı durumları sıklıkla görülmektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar yaşanır. Bu ağrılar boyun, kol, karın bölgesi ağrıları olarak görülür. Boyun bölgesinde başlayan şiddetli ağrı şikayetleri oluşur. Sol kola doğru iner ve şiddetli ağrılar hissedilir. Karın bölgesinde ağrılar yaşanır. Bu durum karın bölgesinde üst kısmında görülür. İskemik kalp hastalığı şikayetleri kişilerin ağız bölgesinde de yaşanır. Çene ve dişlerde ağrıya neden olur. Ağrıların yanı sıra solunum sorunu şikayetleri izlenir. Nefes darlığı sorunları sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Genel olarak bir yorgunluk ve bitkinlik hali mevcuttur.

 • Göğüste baskı
 • Boyun ağrısı
 • Kol ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Çene ve dişlerde ağrı
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk

iskemik-kalp-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg


İskemik Kalp Hastalığı Nedenleri

İskemik kalp hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kalbi besleyen damarların tıkanması ve daralması iskemik kalp hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Koroner damalarının aniden kasılması ve spazm yaşaması bu duruma sebebiyet vermektedir. Kalp duvarlarının bazı hastalıklar nedeniyle kalınlaşması gibi durumlar iskemik kalp hastalığa neden olmaktadır. Aynı zamanda doğumsal bozukluklar bu hastalığa etken durumlardır. Kansızlık her hastalığa neden odluğu gibi bu hastalığada neden olmaktadır. 

 • Spazm
 • İltihaplanma
 • Doğumsal bozukluklar
 • Kalp duvarlarının kalınlaşması
 • Kansızlık

iskemik-kalp-hastaligi-nedenleri.jpg


İskemik Kalp Hastalığı Tedavi Yöntemleri

İskemik kalp hastalığı iki farklı şekilde tedavi edilmektedir. İskemik kalp hastalığının tedavisinde iki amaç vardır. Bu hastalığın şikayetlerinin azalması ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasıdır. Bu nedenle doktorlar ilaç tedavisi uygulamaktadır. Uygulanan ilaç tedavisi hastada etkili olmaz ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemlerde ise stent ya da balon takılmaktadır fakat bu durumda hasta ilaç kullanımına devam etmelidir. İlaçlar hastanın şikayetlerinin azalmasında yardımcı olarak aynı zamanda tedaviye yardımcı olmaktadır. Cerrahi yöntem bu hastalığın tedavisinde etkili bir uygulamalıdır. 

iskemik-kalp-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri.jpg

Önerilen İçerik;

 Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
223
8
14
13
28
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.