Mide Gazına Ne İyi Gelir? Gaz Giderici 7 Bitki Çayı Önerisi

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Gaz Giderici 7 Bitki Çayı Önerisi
12.11.201517:58

Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz sıkışmasını gidermek için kullanılan en faydalı bitki çaylarını listeledik. İşte doğal yollarla gaz giderme yöntemleri...

Haber güncelleme tarihi 07.06.2022 12:53

Mide Gazından Kurtulmanın Doğal Yolları

Günlük hayatta yediğimiz ve içtiğimiz besinler midede birikerek gaz sancısına veya yanmaya sebep olabilir. Bu durum halk tarafından hazımsızlık olarak adlandırılmaktadır. Hazımsızlık bazen basit sebeplerle baş gösterse de genellikle büyük mide rahatsızlıklarının ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Bu içeriğimizde ağrıya ve sancıya sebep olan mide gazından kurtulmanın doğal yollarını sizlere sunacağız. Listelediğimiz bitki çayları sayesinde hazımsızlığı önleyebilir ve mide sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Mide Gazına İyi Gelen Bitki Çayı Listesi

SıraBitki ÇayıFaydasıGünlük Tüketim
1Nane ÇayıŞişkinliği Azaltır2 Bardak
2Anason Çayıİltihabı Azaltır2 Bardak
3Papatya ÇayıSindirimi Kolaylaştırır1 Bardak
4Rezene ÇayıAğrıyı Azaltır2 Bardak
5Tarçın ÇayıKusmayı Önler1 Bardak
6Zencefil ÇayıGaz Giderir2 Bardak
7Kakule ÇayıSindirim Sistemini Düzenler1 Bardak
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Mide Gazına İyi Gelen 7 Bitki Tavsiyesi

İşte hazımsızlığı önleyen ve mide gazını geçiren en iyi bitki çayı önerileri...

1. Nane Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Sağlık açısından oldukça faydalı olan nane, sindirim sistemi açısından da oldukça etkili bir bitkidir. Gaz ve şişkinlik problemine karşı etkili bir çözüm imkanı sağlayan nane, rahatlıkla çay olarak tüketilebilir. Nane çayı sayesinde gaz nedeniyle oluşan şişkinliği atabilir ve ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

2. Anason Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Anason, bağırsak gazını kontrol eden en bilinen bitkilerdendir. Anason çayı vücudun içinde oluşan iltihabı azaltır ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede bağırsaklar düzenli şekilde hareket eder ve mide kısmında gaz birikmesinin önüne geçilmiş olur. Gaz sancısı sıkıntısı çekiyorsanız bir fincan anason çayı içerek kısa sürede bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

3. Papatya Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Güçlü bir anitoksidan olan papatya aynı zamanda içeriğindeki A, C, E ve K gibi birbirinden önemli vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Bu güçlü içeriği sayesinde önemli ölçüde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ancak papatya çayı tüketiminden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Aksi halde altta yatan bir hastalığınız veya uzun süreli kullandığınız bir ilaç var ise çeşitli yan etkiler bulunabilir.

4. Rezene Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Rezene, kerevize çok benzeyen bir bitkidir ancak aroması daha çok anasona benzemektedir. İnsanlar pek çok ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için kullanmaktadırlar. Rezenenin mide problemleri için de kullanılan bir yöntemdir. Bu yüzden rezene tohumu çayını içmeniz mide gazını gidermenizde size katkı sağlayacaktır.

5. Tarçın Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Tarçın her mutfakta bulunan ve sıklıkla kullanılan bir baharattır. Bununla birlikte, sindirim sistemine yardımcı olacaktır. Tarçın, mide bulantısı ve kusmayı önlemesinin yanı sıra gaz, kas, mide kramplarıyla da mücadele edebilmektedir.

6. Zencefil Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Zencefilin gaz giderici özelliğini hemen hemen herkes bilmektedir. Zencefil çayı ile gaz nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Gaz giderici özelliği sayesinde midede biriken gaz sıkışmalarının giderilmesine yardımcı olan çay çeşitleri için buraya tıklayın.

7. Kakule Çayı

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Gaz problemine karşı yardımcı bitki olarak kullanılan kakule, yeşil çayın içerisine eklenerek kullanılmaktadır. Böylece gaz problemine karşı etkili bir koruma sağlanmış olur. Sindirim sistemini düzenleyen bu bitki kabızlık, ağrı ve diğer boşaltım sistemi problemlerini engellemektedir. Mide rahatsızlıkları bulunanlar da gönül rahatlığıyla kakule çayı içebilirler.

Mide Gazı Nasıl Giderilir?

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan mide gazı sorunu, insanları son derece rahatsız eder. Üst sindirim sisteminden onikiparmak bağırsağına kadar olan kısımda meydana gelir. Gazın bağırsaklarda birikerek yoğunlaşması sonucunda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Özellikle yemeklerden sonra yoğunlaşan gaz miktarını azaltmak ve bu nedenle meydana gelen ağrıları en aza indirmek adına tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.

Sağlıklı bir insan vücudu gün içinde 1-2 litre kadar gaz üretirken 14-20 defa da bu gazı dışarı atmaktadır. Ancak tüketilen besinler bu gaz miktarının değişmesine neden olmaktadır. Beslenme bozukluklarının yanı sıra hava yutma gibi nedenlere de bağlı olarak mide gazı meydana gelebilir. Aynı zamanda gaz problemi ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla da bağdaştırılmaktadır.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen gaz problemi kimi zamanlarda yoğunlaşarak kişinin günlük yaşantısını kısıtlayacak dereceye gelebilir. Genellikle sindirim sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle kendini gösteren gaz problemi aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi de olabilir. Apandisit, safra taşları ve kalp hastalıkları nedeniyle meydana gelen ağrılar kimi zaman gaz ağrısı olarak anlaşılabilir. Kişide uzun süren karın ağrısı, kanlı dışkı, dışkı renginde değişiklik, aşırı kilo kaybı, şiddetli göğüs ağrısı ve uzun süren mide bulantısı gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmanız önerilmektedir.

Mide Gazı Neden Olur?

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Tüketilen besinlerden çeşitli sağlık sorunlarına kadar birçok nedene bağlı olarak gelişen mide gazı aynı zamanda dışarıdan hava yutma nedeniyle de oluşabilir. Özellikle yemeklerden sonra artan mide gazı, tüketilen besinlerin ekşi, baharatlı veya acı olmasına bağlı olarak gaz oluşur. Mide gazının nedenlerinin başında hava yutma gelmektedir. Hızlı yemek yeme, stres nedeniyle iç çekme sırasında veya yemek yerken konuşulması durumunda hava yutarsınız. Bu da gaz oluşmasına ve mideyi rahatsız etmesine sebebiyet verir. Bu konuda Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mıdır? başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz. Aşırı yağlı, asitli, acılı, baharatlı ve yapay maddelerden oluşturulmuş besinlerin tüketilmesi önerilmemektedir. Bu tip beslenme şekli nedeniyle mide gazına bağlı olarak sürekli mide ağrısı şikayeti söz konusu olmaktadır. Sindirim sisteminden kan şekerine kadar birçok alanda fayda sağlayan lifli gıdalar, aşırı tüketilmesi durumunda gaz problemine neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek oranda lif içeren besinlerin tüketimi gaz problemine davetliye çıkarabilir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra hazır ve yapay maddelerden hazırlanmış gıdaların tüketimi gaz problemine neden olan unsurlardandır. Çeşitli hazır gıdaların yapımında kullanılan kimyasal maddeler sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyerek gaz sorununa neden olmaktadır.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Mide gazını önlemek için yemekleri haşlayabilir, uzun süre kısık ateşte pişirebilir, az yağlı ve az soslu olarak hazırlayabilirsiniz. Özellikle yemeklerde kullandığınız hazır sosların içeriğine dikkat etmeli ve az miktarda kullanmalısınız. Aksi halde aşırı ekşi ve baharatlı soslar gaz sorununa neden olur. Evde kendinizin yaptığı sosların baharat miktarını azaltabilirsiniz. Az az ve sık sık yemek yiyerek öğün sayınızı arttırmanız sindirim sisteminiz için faydalı olabileceği gibi aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Bu nedenle düzensiz beslenmeden kaçınmalı ve günlük beslenme düzeni oluşturarak sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme şeklinin yanı sıra gaz problemine neden olan unsurların başında stres gelmektedir. Bu nedenle özellikle yemek yerken stres altında olmanız gaz probleminin başlıca nedeni olacaktır. Sindirim sistemi için faydalı olan ve iyi bakteri oranının artmasını sağlayan yoğurt, gaz problemine karşı oldukça etkilidir. Düzenli olarak yatmadan önce tüketilen bir kase yoğurt gaz probleminize karşı etkili bir çözüm sunar. Aynı zamanda gün içinde ara öğün olarak yoğurt tüketebilirsiniz.

Mide Gazı Belirtileri Nelerdir?

Mide Gazına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Mide gazı rahatsızlığının birçok kişinin başlıca sıkıntıları arasında yer almaktadır. Rahatsızlık hakkında genel bilgiyi yukarıda sizler için derledik. Bu bölümde ise mide gazı sıkışmasının belirtilerini sizler için maddeler halinde sıraladık. İşte, mide gazı belirtileri arasında yer alan etmenler...

1. Karın ağrısı
2. Kramp
3. Karında şişlik
4. Karın bölgesinde ağırlık hissi
5. Hareket sırasında yatarken veya öne eğildiğinde geğirme
6. Yemek yedikten sonra bulantı
7. Çabuk doyma hissi

Tüm bunların yanı sıra mide gazı veya gaz sıkışması rahatsızlığı bazı insanlarda mide bulantısına sebep olmaktadır. Bu sebeple hazırladığımız "mide bulantısına iyi gelen 9 öneri" makalemizi okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hangi Besinler Gaz Yapar?

Gaz sancınızın daha fazla körüklenmesini istemiyorsanız bu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. İşte mide gazı yapan besinler şunlardır;

1. Fasulye
2. Soğan
3. Şeftali
4. Erik
5. Brüksel lahanası
6. Brokoli
7. Enginar
8. Kuşkonmaz
9. Elma
10. Armut
11. Karnabahar
12. Tam tahıllı buğday ekmeği
13. Kepekli tahıllar
14. Süt
15. Krema
16. Dondurma
17. Bira
18. Asitli içecekler

Benzer İçerik Tavsiyeleri
Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki ÇaylarıMide Ekşimesine İyi Gelen Bitki Çayları

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7219
3302
1803
1701
1700
1200
2201
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.