Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? Gaz Giderici 7 Bitki Çayı!

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? Gaz Giderici 7 Bitki Çayı!
12.11.201517:58

Sıkça karşılaşılan ve kimi durumlarda günlük hayatımızı kısıtlayacak dereceye varabilen mide gazının nedenleri ve tedavisi hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 12.05.2021 10:18

Mide Gazına İyi Gelen Bitkiler

Mide Gazı Neden Olur

Karın şişliğiyle ortaya çıkan gaz sıkışması, hayatın birçok noktasını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, mide gazına neler iyi gelir? Mide gazını gidermek için içebileceğiniz çay tarifleri ve doğal tedavi yöntemlerini sıraladık. Bu tarifleri uygulayarak mide gazını azaltarak yok olmasını sağlayabilirsiniz. Gaz-şişkinlik problemi olan için üretilmiş en iyi doğal bitkisel şurup, damla, krem gibi birçok gaz giderici ürünü incelemek ve hesaplı fiyata satın almak için buraya tıklayın. İşte mide gazını azaltan bitkisel çaylar ve doğal yöntemler:


1. Nane Çayı

Mide Gazı Neden Olur

Sağlık açısından oldukça faydalı olan nane, sindirim sistemi açısından da oldukça etkili bir bitkidir. Gaz ve şişkinlik problemine karşı etkili bir çözüm imkanı sağlayan nane, rahatlıkla çay olarak tüketilebilir. Nane çayı sayesinde gaz nedeniyle oluşan şişkinliği atabilir ve ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı nane yaprağı (15 gr)
 • 2 bardak su (500 ml)

Hazırlanışı;

Suyu ve naneyi bir kaba koyarak kaynayana kadar bekleyin. Karışımı 12 dakika boyunca soğumaya bırakın ve süzün. Sabah aç karna ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez içtiğinizde gaz probleminizi çare olabilecektir. Gaz ve şişkinlik problemine karşı etkili bir çözüme sahip çay çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


2. Anason Çayı

Mide Gazı Neden Olur

Anason, bağırsak gazını kontrol eden en bilinen bitkilerdendir. Çünkü iltihabı azaltır ve sindirim sistemini daha iyi çalıştırır.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı anason tohumu 
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

Su kaynayana kadar ısıttığınız anason tohumlarını 12 dakika boyunca soğumaya bırakın ve bu şekilde tüketin. Her yemekten sonra içmeye özen gösterin. Bağırsaklarda oluşan gaz ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı çay çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


3. Papatya

Mide Gazı Neden Olur

Güçlü bir anitoksidan olan papatya aynı zamanda içeriğindeki A, C, E ve K gibi birbirinden önemli vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Bu güçlü içeriği sayesinde önemli ölçüde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ancak papatya çayı tüketiminden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Aksi halde altta yatan bir hastalığınız veya uzun süreli kullandığınız bir ilaç var ise çeşitli yan etkiler bulunabilir.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı papatya çiçeği
 • 1 bardak su

Hazırlanışı;

Uygun boyutlardaki bir tencerede suyu ve papatyaları ısıtın. Su kaynamaya başladığında ocağı kapatın ve 12 dakika soğumaya bırakın. Bir hafta boyunca her gün bir bardak için. Mide gazını gidermeye yardımcı olacaktır. Anti emflamasyon ve gaz giderici özelliği sayesinde sindirim sistemi yollarında biriken gazların giderilmesine yardımcı çay çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.


4. Rezene Tohumu

Mide Gazı Neden Olur

Rezene, kerevize çok benzeyen bir bitkidir ancak aroması daha çok anasona benzemektedir. İnsanlar pek çok ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için kullanmaktadırlar. Rezenenin mide problemleri için de kullanılan bir yöntemdir. Bu yüzden rezene tohumu çayını içmeniz mide gazını gidermenizde size katkı sağlayacaktır.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 2 bardak su

Hazırlanışı;

Suyu ve rezene tohumunu karıştırarak orta ateşte ısıtın ve su kaynamaya başlayana kadar kaynatın. Bağırsak sancılarına iyi gelen, kasları yumuşatan ve şişkinliği azaltan çay çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


5. Tarçın

Mide Gazı Neden Olur

Tarçın her mutfakta bulunan ve sıklıkla kullanılan bir baharattır. Bununla birlikte, sindirim sistemine yardımcı olacaktır. Tarçın, mide bulantısı ve kusmayı önlemesinin yanı sıra gaz, kas, mide kramplarıyla da mücadele edebilmektedir. Anti enflamatuvar ve antioksidan özellikleriyle sindirim sağlığını destekleyen çay çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.


6. Zencefil

Mide Gazı Neden Olur

Zencefilin gaz giderici özelliğini hemen hemen herkes bilmektedir. Zencefil çayı ile gaz nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Gaz giderici özelliği sayesinde midede biriken gaz sıkışmalarının giderilmesine yardımcı olan çay çeşitleri için buraya tıklayın.


7. Kakule

Mide Gazı Neden Olur

Gaz problemine karşı yardımcı bitki olarak kullanılan kakule, yeşil çayın içerisine eklenerek kullanılmaktadır. Böylece gaz problemine karşı etkili bir koruma sağlanmış olur. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde son derece etkili olan çay çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.


Mide Gazı Nasıl Giderilir?

Mide Gazı Neden Olur

Sıkça karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan mide gazı sorunu, insanları son derece rahatsız eder. Üst sindirim sisteminden onikiparmak bağırsağına kadar olan kısımda meydana gelir. Gazın bağırsaklarda birikerek yoğunlaşması sonucunda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Özellikle yemeklerden sonra yoğunlaşan gaz miktarını azaltmak ve bu nedenle meydana gelen ağrıları en aza indirmek adına tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.

Sağlıklı bir insan vücudu gün içinde 1-2 litre kadar gaz üretirken 14-20 defa da bu gazı dışarı atmaktadır. Ancak tüketilen besinler bu gaz miktarının değişmesine neden olmaktadır. Beslenme bozukluklarının yanı sıra hava yutma gibi nedenlere de bağlı olarak mide gazı meydana gelebilir. Aynı zamanda gaz problemi ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla da bağdaştırılmaktadır. 

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen gaz problemi kimi zamanlarda yoğunlaşarak kişinin günlük yaşantısını kısıtlayacak dereceye gelebilir. Genellikle sindirim sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle kendini gösteren gaz problemi aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi de olabilir. Apandisit, safra taşları ve kalp hastalıkları nedeniyle meydana gelen ağrılar kimi zaman gaz ağrısı olarak anlaşılabilir. Kişide uzun süren karın ağrısı, kanlı dışkı, dışkı renginde değişiklik, aşırı kilo kaybı, şiddetli göğüs ağrısı ve uzun süren mide bulantısı gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurmanız önerilmektedir. 


Mide Gazı Neden Olur? 

Mide Gazı Neden Olur

Tüketilen besinlerden çeşitli sağlık sorunlarına kadar birçok nedene bağlı olarak gelişen mide gazı aynı zamanda dışarıdan hava yutma nedeniyle de oluşabilir. Özellikle yemeklerden sonra artan mide gazı, tüketilen besinlerin ekşi, baharatlı veya acı olmasına bağlı olarak gaz oluşur. Mide gazının nedenlerinin başında hava yutma gelmektedir. Hızlı yemek yeme, stres nedeniyle iç çekme sırasında veya yemek yerken konuşulması durumunda hava yutarsınız. Bu da gaz oluşmasına ve mideyi rahatsız etmesine sebebiyet verir. Aşırı yağlı, asitli, acılı, baharatlı ve yapay maddelerden oluşturulmuş besinlerin tüketilmesi önerilmemektedir. Bu tip beslenme şekli nedeniyle mide gazına bağlı olarak sürekli mide ağrısı şikayeti söz konusu olmaktadır. Sindirim sisteminden kan şekerine kadar birçok alanda fayda sağlayan lifli gıdalar, aşırı tüketilmesi durumunda gaz problemine neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek oranda lif içeren besinlerin tüketimi gaz problemine davetliye çıkarabilir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra hazır ve yapay maddelerden hazırlanmış gıdaların tüketimi gaz problemine neden olan unsurlardandır. Çeşitli hazır gıdaların yapımında kullanılan kimyasal maddeler sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyerek gaz sorununa neden olmaktadır.


Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide Gazı Neden Olur

Mide gazını önlemek için yemekleri haşlayabilir, uzun süre kısık ateşte pişirebilir, az yağlı ve az soslu olarak hazırlayabilirsiniz. Özellikle yemeklerde kullandığınız hazır sosların içeriğine dikkat etmeli ve az miktarda kullanmalısınız. Aksi halde aşırı ekşi ve baharatlı soslar gaz sorununa neden olur. Evde kendinizin yaptığı sosların baharat miktarını azaltabilirsiniz. Az az ve sık sık yemek yiyerek öğün sayınızı arttırmanız sindirim sisteminiz için faydalı olabileceği gibi aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur. Bu nedenle düzensiz beslenmeden kaçınmalı ve günlük beslenme düzeni oluşturarak sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme şeklinin yanı sıra gaz problemine neden olan unsurların başında stres gelmektedir. Bu nedenle özellikle yemek yerken stres altında olmanız gaz probleminin başlıca nedeni olacaktır. Sindirim sistemi için faydalı olan ve iyi bakteri oranının artmasını sağlayan yoğurt, gaz problemine karşı oldukça etkilidir. Düzenli olarak yatmadan önce tüketilen bir kase yoğurt gaz probleminize karşı etkili bir çözüm sunar. Aynı zamanda gün içinde ara öğün olarak yoğurt tüketebilirsiniz. 


Mide Gazı Belirtileri Nelerdir?

Mide Gazı Neden Olur

Mide gazı rahatsızlığının birçok kişinin başlıca sıkıntıları arasında yer almaktadır. Rahatsızlık hakkında genel bilgiyi yukarıda sizler için derledik. Bu bölümde ise mide gazı sıkışmasının belirtilerini sizler için maddeler halinde sıraladık. İşte, mide gazı belirtileri arasında yer alan etmenler...

 • Karın ağrısı
 • Kramp
 • Karında şişlik
 • Karın bölgesinde ağırlık hissi
 • Hareket sırasında yatarken veya öne eğilindiğinde geğirme
 • Yemek yedikten sonra bulantı
 • Çabuk doyma hissi

Hangi Besinler Gaz Yapar?

Gaz sancınızın daha fazla körüklenmesini istemiyorsanız bu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. İşte mide gazı yapan besinler şunlardır;

 • Fasulye
 • Soğan
 • Şeftali
 • Erik
 • Brüksel lahanası
 • Brokoli
 • Enginar
 • Kuşkonmaz
 • Elma
 • Armut
 • Karnabahar
 • Tam tahıllı buğday ekmeği
 • Kepekli tahıllar
 • Süt
 • Krema
 • Dondurma
 • Bira
 • Asitli içecekler

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.


Neoldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7216
3302
1803
1700
1700
1200
2201
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER