Lazer Epilasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lazer Epilasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?
20.04.201617:48

Son yıllarda yaygınlaşan lazer epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüylerden ağrısız ve acısız şekilde kalıcı olarak kurtulmak mümkün. Lazer epilasyon yöntemine dair tüm bilinmesi gerekenler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 11:52

İstenmeyen tüyleri almaktan erkekler ve kadınlar bıkmış durumda. Tam burada istenilen bölgedeki tüylenmeyi kalıcı olarak yok eden lazer epilasyonlar, son yıllarda bir çok insanı memnun etmekte. Sizlerin aklındaki, Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon nasıl yapılır? Lazer epilasyon nerelere yapılır? Lazer epilasyon vücuda zarar verir mi? Lazer epilasyon ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını araştırdık ve derledik.

lazer-epilasyon.gif


Lazer Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylere karşı uygulanan en etkili yöntemlerden biri olan lazer epilasyonu, son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün. Günümüzde lazer sistemlerinin gelişmesiyle birlikte istenmeyen tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın pek çok yolu olsa da hiçbiri lazer epilasyon kadar kalıcı sonuçlar vermemektedir. Bu nedenle son dönemlerde lazer epilasyona olan talepte ciddi artış gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ile yaygınlaşan lazer epilasyon, 1997 yılında Amerika gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından onaylanmıştır.

lazer-epilasyonu.jpg

1990 yılında uygulanmaya başlanılan lazer epilasyonu uygulaması, ilerleyen teknoloji ile her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Lazer epilasyonu ile istenmeyen tüy kökleri lazer ışığı ile yakılır ve yok edilir. Lazer ışığı, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışınları çevredeki dokulara zarar vermeden kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde oluşturduğu ısı ile kıl kökünü tahrip eden lazer ışınları, bölgenin istenmeyen tüylerden arınmasını sağlar.

istenmeyen-tuyler.jpg


Lazer Epilasyon Fiyat Listesi

Lazer Epilasyon fiyatlarının listesini şöyle sıralayalım;

1. Bacak Tüyleri

Bacak tüyleri, erkekler ve kadınlar için büyük sorun olmuş durumda. Yazın en çok görünen yerlerimiz olduğu için fiyatı 600 ile 800 TL arasında değişmektedir.


2. Koltuk Altı Tüyleri

Bayan veya erkek bütün insanların sorunu olan koltuk altı tüylerinin kokusu, teri bitmez. Koltuk altı lazer epilasyon fiyatları 70 TL civarındadır.


3. Sırt Tüyleri

Erkeklerin büyük sorunu olan sırt lazer epilasyon fiyatları 350 TL civarlarında olmaktadır.


4. Bıyık Tüyleri

Erkekler bir an önce bıyığı çıksın isterken kadınlar bıyıklarını almaktan bıkmış durumdadır. Bıyık lazer epilasyon fiyatları oldukça ucuzdur. Fiyatı tam olarak 50 TL'dir.

lazer-epilasyon-fiyat-listesi-001.JPG


Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

Lazer epilasyonu 12 yaşını doldurmuş ve koyu renkli tüylere sahip herkese uygulanabilir. Ancak çok koyu cilt rengine sahip olan kişilere lazer epilasyonu önerilmemektedir. Cilt renginin koyu olması durumunda lazer ışınları cilt tarafından absorbe edilir ve ortaya çıkabilecek yan etkilerinde artış söz konusu olabilir. Bu nedenle koyu cilt tipine sahip olan kişilere lazer epilasyon uygulaması önerilmemektedir.

Lazer epilasyonu önerilmeyen kişilerden bir diğeri ise çok açık renkli tüylere sahip olan kişilerdir. Bunun nedeni ise kıla rengini veren melanin maddesinin eksikliğidir. Tüylerdeki melanin eksikliği nedeniyle lazer epilasyon genellikle önerilmemektedir. Uzmanlar, lazer epilasyon için en uygun kişilerin açık cilt rengine ve koyu renk tüylere sahip kişiler olduğunu ifade etmektedir.

lazer-epilasyon-kimlere-onerilir.jpg


Lazer Epilasyon Kimlere Önerilmez?

 • Beyaz ve gri saç rengine sahip olan kişilere lazer epilasyon uygulanmaz.
 • Güneşlenmiş kişilere lazer epilasyon uygulanmaz. Cilt renginin açılması beklenir.
 • Yakın zamanda başka türden lazer tedavisi görmüş kişilere lazer epilasyon uygulanmaz.
 • Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara lazer epilasyon uygulanmaz.
 • Işığa karşı hassaslaştıran ilaç kullananlara lazer epilasyon uygulanmaz.
 • Uçuk hastalığı bulunan bölgelere lazer epilasyon uygulanmaz.

lazer-epilasyon-kimlere-onerilmez.jpg


Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürer?

Lazer epilasyonun süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kişinin yaşı, hormonal durumu, ilaç kullanımı, genetik durumu ve metabolizması gibi birçok faktör tedavi sürecini etkilemektedir. Ayrıca tüylerin kalınlığı ve gücü de tedavi sürecini etkileyen faktörlerden bir diğeridir.

Kişinin ten ve tüy rengine göre tedaviden alınan sonuç değişkenlik gösterebilir. Ancak tedaviye başladıktan sonra tüylerin daha ince ve yavaş çıkmaya başladığı kişi tarafından kolayca fark edilir. 12 yaşını aşmış her yaş grubundan bireye uygulanabilen lazer epilasyon, seanslar şeklinde uygulanır.

lazer-epilasyonu-uygulamasi.Jpeg

Lazer epilasyonu sürecini etkileyen unsurlardan bir diğeri ise uygulamanın yapıldığı bölgedir. Bölgenin genişliği ve tüy yoğunluğu tedavi sürecini etkileyebilir. Ortalama olarak 6-8 seanslık uygulamalar genellikle yeterli olmaktadır. Ancak seans aralıkları uygulamanın yapıldığı bölgeye göre değişkelik gösterir. Yüze uygulanan lazer epilasyonunun tek seansı 5-6 dakika sürerken, bıyık 1-2 dakika, bacaklar ise yaklaşık 1 saat sürmektedir.

lazer-epilasyonu-seanslari.jpeg


Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? 

Lazer epilasyonuyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri, uygulama sırasında ağrı hissedilip hissedilmediğidir. Lazer epilasyonunda kişi ağrı hissetmez. Ancak hafif bir yanma ve acı hissi oluşabilir. Bununla birlikte uygulama esnasında hiçbir ağrı hissetmememiz normal olarak kabul edilmez. Etkili bir epilasyonda, cihaz kıl kökünü yaktığı için hafif bir acı hissedilir.

Lazer epilasyon, kısa sürede tamamlanan seanslar şeklinde uygulanır. Seans öncesinde uzun olan tüylerin jilet veya diğer yöntemlerle kısaltılması gerekir. Ancak tüyler kesinlikle ağda ile alınmamalıdır. Tüylerin jilet veya benzer bir yöntemle kısaltılmasından sonra lazer cihazı ile bölge taranır.

lazer-epilasyonu-oncesi-hazirliklar.jpg

Lazer epilasyonu sırasında cihaz mutlaka kişinin ten ve kıl rengine göre ayarlanmalıdır. Bu aşamada en önemli unsur kıl kökünü etkileyecek en uygun dozun ayarlanmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise doz ayarlamasının uygulamanın yapılacağı bölgeye göre ayarlanmasıdır. Aksi halde etkili sonuç almak zorlaşabilir.

Lazer cihazı ile milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışınlarının çevredeki dokulara zarar vermeden kıl köküne yoğunlaşması sağlanır. Kıl kökünde oluşturduğu ısı ile kıl kökünü tahrip eden lazer ışınları, bölgenin istenmeyen tüylerden yavaş yavaş arınmasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında yaklaşık 10 gün sonra kıl kökleri uzamaya başlar ve sonrasında kendiliğinden dökülür. Seansların düzenli bir şekilde uygulanması durumunda istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulunur.

lazer-epilasyonu-yapilisi.jpg

Her seans sonrasında ciltte kısa süreli kızarıklık görülebilir. Ciltte görülen bu kızarıklık yaklaşık 10 dakika sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak epilasyon cihazında soğutma sisteminin bulunmaması durumunda bu kızarıklık daha uzun süreli kalabilir. Ayrıca epilasyon uygulanan kişinin 2 gün boyunca direk güneş ışınlarına maruz kalmaması, güneşlenmemesi ve solaryuma girmemesi önerilir.

Epilasyon yüz bölgesine uygulanmış ise kişi güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalıdır. Kişi epilasyondan sonra iki gün boyunca cildi tahriş edebilecek peeling uygulamalarından kaçınmalıdır.

lazer-epilasyonu-001.jpg


Lazer Epilasyonu Hangi Bölgelere Uygulanır?

 • Yüz
 • Ense
 • Boyun
 • Göğüs üstü
 • Sırt
 • Koltuk altı
 • Kalça
 • Bacak
 • Bikini çizgisi

lazer-epilasyonu-hangi-bolgelere-uygulanir.jpg


Lazer Epilasyondan Önce Yapılması Gerekenler

 • Cildinize kimyasal ürünler sürmeyin.
 • Epilasyonun daha kısa sürmesini istiyorsanız epilasyondan 3-4 gün önce epilasyon yapılacak bölgedeki tüyleri jiletle kısaltın.
 • Epilasyondan 3-4 hafta öncesinden başlayarak tüy köklerine ellememekte yarar var. Cımbız, tüy dökücü, ağda gibi şeyler kullanmamalıyız.
 • Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiysek, yaptırmadan bir ay önce güneş ışığından veya bronzlaşmadan uzak durmalıyız.

lazer-epilasyondan-once-yapilmasi-gerekenler.jpg


Önerilen İçerik; İstenmeyen Tüylerden Doğal Yollarla Kurtulmanın 7 Pratik Yolu

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
9
7
2
1
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER