Korporatizm Nedir?

Korporatizm Nedir?
03.07.201517:06

19. yüzyıla damgasını vurmuş ideolojiler arasında, üçüncü bir yolu vaat eden diğer bir ideoloji "korporatizm" nedir ve nasıl doğmuştur?

Haber güncelleme tarihi 04.07.2015 17:55

19. yüzyıla damgasını vurmuş ideolojilere muhalefet eden bir grup ideolog, geleneksel yapıların yeniden tanımlanması ve işlevselleştirilmesi önermişlerdir. Bu çerçevede ileri sürülen savlar, zaman içerisinde korporatizm düşüncesinin doğmasına ve gelişmesine yol açmıştır.

Korporatizm, liberalizm ve sosyalizm dışında "üçüncü bir yol" vaat eden, çeşitli sosyo-ekonomik boyutları içeren politik bir projedir. Organik toplum, kutsal otorite ve mutlakiyetçilik görüşü korporatist felsefenin temellerini oluşturur. 

Korporatizm, bir yandan kapitalizmin yükselişe geçişi diğer yandan da sınıf bilincinin güçlenmesine entellektüel cevap verme amacı ile ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde siyasal ve ekonomik hedefleri ve totoliter referansları olan bir ideoloji haline gelmiştir. 

Kendi içerisinde farklı görüşlerinde olduğu korporatizm, liberal ve sosyalist birey-toplum anlayışı ile politik, ekonomik ve sosyal örgütlenme modellerinden farklı bir kavramsallaştırma çabasına girmiştir. 20. yüzyılın ilk yarısında, özellikle de iki savaş arası dönemde, devlet merkezli ekonomik disiplini yücelten, sınırları muğlak siyasal bir proje ve kalkınma hamlesi olarak popülerlik kazanmıştır.

Aristoteles'in organik toplum/devlet anlayışı ile Roma siyasal düşüncesi ve örgütlenmesi korporatizmin teorik olarak dayanağı gösterilmektedir. Fakat korporatizme popülerliğini kazandıran asıl durumlar, bir yandan otoriter/totoliter iktidarların diğer yandan da 1929 ekonomik krizi olduğu söylenebilir. Anti-liberal ve anti-sosyalist söylemlerin öne çıkması da korparatizmi güçlendiren unsurlar arasında yer almaktadır.

Yanlızca ekonomik bir proje olmayan korporatizm, siyasal ve sosyal açılımları ile ülkeden ülkeye ve aynı ülkede zamandan zamana çeşitlilik göstermektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
45
1
2
1
5
42
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.