Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?
29.12.201509:15

Bir diğer ismi "at kuyruğu" olan kırkkilit otunun faydalarına ve kullanım alanlarına dair bazı araştırmalar yaptık. İnsan sağlığına olumlu yönde fayda sağlayan kırkkilit otu hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 10:34

Günümüzde sıkça tüketilen ve kullanılan bir bitki olan Kırkkilit otu, aslında tahmin edildiğinden çok şifaya sahiptir. Pek çok hastalığın şifası olan kırkkilit otu, anti bakteriyel özelliğe de sahiptir. Saç sağlığı ve saç bakımı alanında da kullanılan kırkkilit otu, saç dökülmesi ve kepeğe karşı da birebirdir. İçerisinde kalsiyum barındıran kırkilit otu, diş sağlığından tutun akne ve sivilce yani cilt sağlığı sorunlarına da şifa olmaktadır. Kırkkilit otu nerede yetişir? Kırkkilit otu zayıflatır mı? Kırkkıilit out nasıl uygulanır? Kırkkilit otunun faydaları nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kırkkilit Otu Nedir?

Antik Yunan, Çin ve Roma’da şifa kaynağı olarak bilinen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kırkkilit otunun bir diğer ismi atkuyruğu otudur. Sağlık açısından faydalarına bakacak olursak oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fundalıkların ve ormanlık alanların yanı sıra sulak, balçıklı ve temiz topraklarda yetişebilen kırkkilit otu, ortalama 40 cm boyundadır. Kahverengi sapların üzerinde birbirine eklenmiş gibi görünen gövdesinin ucunda tohum kesesi bulunmaktadır. Gövdesinde birbirine eklenmiş gibi görünen eklem bölümlerinde çam ağacağının yapraklarına benzeyen yapraklar çıkar. Farklı görünümü diğer ot ve bitkilerden kolayca ayrılır. Osteoporozdan bronşite kadar vücut sağlığının birçok alanında fayda sağlayan kırkkilit otu, sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. İçeriğinde önemli vitamin ve mineralleri barındıran kırkkilit otu, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Topraktan aldığı mineralleri depolama özelliği ile bilinen kırkkilit otu, mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

kirkkilit-otu.jpg


Kırkkilit Otunda Bulunan Mineraller;

 • Manganez
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Yağ asitleri
 • Saponin
 • Alkaloidler
 • Silika

Vücut direncini arttıran kırkkilit otu, kolesterol ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücut sağlığına önemli bir katkıda bulunur. Kolesterol ve zararlı toksinler gibi vücut sağlığını olumsuz etkileyen oluşumların atılmasında oldukça etkili olan kırkkilit otu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Altkuyruğunun yanı sıra tilkikuyruğu olarak da bilinen kırkkilit otu, yetiştiği alan ve bölgeye göre farklı kullanım alanlarında değerlendirilmektedir. Sulak ve balçıklı topraklarda yetişen kırkkilit otu banyo için kullanılırken; orman kenarlarında yetişen kırkkilit otu ise çay tüketimi için kullanılmaktadır.

kirkkilit-otunun-yararlari.jpg


Kırkkilit Otunun Vücut Sağlığına Katkıları

 • Kemikleri güçlendirir.
 • Eklemlere iyi gelir.
 • Böbrek ve safra taşlarının atılmasına yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde etkili bir rol oynar.
 • Yara ve yanık tedavisinde kullanılır.
 • Mide ülserine iyi gelir.
 • Kanamayı durdurur.
 • Prostat iltihabına iyi gelir.
 • Tırnakların çabuk kırılmasını engeller.
 • Regl ağrılarını azaltır.
 • Saçların sağlıklı uzamasını sağlar.

Kırkkilit otu hakkında yapılan araştırmalar bilimsel açıdan kesin bilgi vermeye engel olsa da çok eski yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kırkkilit otundan faydalanılmaktadır. Saç bakımından diş eti iltihabına kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan kırkkilit otu, şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

kırkkilit otu


1. Kemik Sağlığı

Kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kırkkilit otu, içeriğindeki bileşen sayesinde osteoporoz gibi kemik hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Kemik dokusunda bulunan boşlukları doldurur ve kemikleri güçlendirir. Kemiklerin zayıflamasına ve kolay kırılmasına neden olan osteoporoz tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Kemik sağlığına önemli katkılarda bulunan kırkkilit otu, İtalya’da kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırmak adına kalsiyum ile birlikte kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kalsiyum ile birlikte kullanılan kırkkilit otunun kemik yoğunluğunu arttırdığı ve kemikleri güçlendirdiği görülmüştür. Kemik sağlığının yanı sıra eklem sağlığına da önemli katkılarda bulunan kırkkilit otu, içeriğindeki mineraller sayesinde eklem ve kıkırdak hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Kırkkilit otunun içeriğinde yer alan silica ve mineraller kemik ve kıkırdak hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

kemik-sagligi-.png

 


2. Cilt Sağlığı

Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan kırkkilit otu, birçok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır. Antiseptik ve anti-bakteriyel özelliğe sahip olan kırkkilit otu, yara ve yanık tedavisinde kullanılan başlıca bitkilerdendir. Yara ve yanık tedavisinin yanı sıra akne, kaşıntı ve çeşitli cilt yaralarının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Antiaging kremlerin birçoğunda bulunan kırkkilit otu, akne tedavisinde oldukça başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Kırkkilit otu ile hazırlanmış macunları kullanarak akne sorununa son verebilirsiniz. Bu macunların yanı sıra kırkkilit otu çayını da tüketebilirsiniz. Birçok cilt sorununda veya ciltte oluşan yara ve yanıkların tedavisinde kullanılan kırkkilit otu, çıban tedavisinde de tercih edilmektedir. Anti-bakteriyel özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici özelliğinin etkili olduğu kırkkilit otu, çıbanın üzerine direk olarak konulabileceği gibi otu ılık suda 15 dakika beklettikten sonra havlu yardımıyla çıbanın üzerine sarabilirsiniz. İltihaplı çıbanlarda bu uygulamayı günde 2-3 kere uygulamanız önerilmektedir.

kirkkilit-otunun-cilde-faydalari.Jpeg


3. Saç Sağlığı

Saç sağlığına önemli katkılarda bulunan kırkkilit otu, saç dökülmesinden kepeğe kadar birçok soruna karşı fayda sağlamaktadır. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olan kırkkilit otu, aynı zamanda saç dökülmelerini önleyerek saç sağlığına katkı sağlamaktadır. Saç sağlığının yanı sıra tırnakların güçlenmesini sağlayan kırkkilit otu, kolay kırılan tırnakları güçlendirerek sağlıklı bir görünüm kazamasına yardımcı olur. 2 kaşık kurutulmuş kırıkkilit otunu kaynamış suya ekleyerek 10 dakika bekletiniz. Su ılıdıktan sonra ellerinizi yaklaşık 20 dakika bekletiniz. 20 dakika beklettikten sonra ellerinizi durulayınız ve tırnaklarınıza zeytinyağı sürünüz.

kirkkilit-otu-ve-sac-sagligi.jpg


4. Diş Sağlığı

İltihap önleyici özelliği bulunan kırkkilit otu, diş eti iltihaplanmalarının tedavilerinde oldukça etkili bir rol oynar. Diş eti iltihaplanmalarının yanı sıra ağız içi yaralara ve aft oluşumlarına kadar etkili bir tedavi imkanı sağlar.

kirkkilit-otu-ve-dis-sagligi.jpg


Kimler Kırkkilit Otu Kullanamaz?

 • Nikotin bandı veya sakızı kullananlar
 • Şeker hastaları
 • Böbrek hastaları
 • Gut hastaları
 • B vitamini eksikliği
 • Hamileler
 • Emziren anneler
 • Potasyum değeri düşük olan kişiler
 • B vitamini eksikliği olan kişiler

kırkkilit otu kullanamayanlar

Önerilen İçerik;

 Protein Hakkında 21 İlginç Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
115
14
20
5
10
11
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.