Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?
26.12.201509:20

Şifa kaynağı olarak bilinen kızılcığın bilinmeyen faydaları ve özellikleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. İçerisinde vitamin ve mineral barındıran kızılcık ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 14:48

Kızılcık Nedir?

Kuzey yarım kürenin soğuk bölgelerinde yetişen kızılcık, ortalama 1 metre boyundaki çalı formundaki küçük ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Koyu kırmızı renkli meyvelere sahip olan kızılcığın çiçekleri sarı renklidir. İçecek ve marmelat olarak tüketilen kızılcık, sağlık açısından önemli katkılarda bulunan bir meyvedir. Aynı zamanda kızılcık, tekstil sektöründe boya kaynağı olarak kullanılmaktadır. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen kızılcık, çok eski yıllardan beri gerek gerek mutfaklarda gerekse tıbbi alanda sıkça kullanılmaktadır. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kızılcık, birçok hastalığa karşı etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır. Meyvesinden yaprağına ve yaprağından ağacın kabuğuna kadar şifa kaynağı olan kızılcığın faydaları saymakla bitmez.

 

kizilcik-001.jpg

A, E, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kızılcık, aynı zamanda sodyum, kalsiyum, bakır, manganez ve potasyum gibi birbirinden önemli mineralleri içerisinde barındırmaktadır. İçeriğindeki bu güçlü vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı etkili koruma ve direnç sağlayan kızılcık, yaz kış tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Meyve olarak tüketebileceğiniz kızılcığı aynı zamanda meyve suyu haline getirip rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kızılcığın bir diğer kullanım şekli ise marmelat yapımıdır. Sabah kahvaltılarında severek tüketebileceğiniz kızılcık marmelatı oldukça faydalı bir tercih olacaktır. Ticari olarak satılan ve şeker ilavesi yapılarak satışa sunulan kızılcık suyunu yaz aylarında serinlemek amacıyla rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

kizilcik-marmelati.jpg


Kızılcığın Sağlığa Katkıları

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalı olan kızılcık, kanserden enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok alanda etkili koruma ve direnç sağlamaktadır. Sağlık açısından faydalarına bakıldığında oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan kızılcığın faydaları saymakla bitmez. Çok eski çağlardan bu yana tıbbi alanlarda kullanılan kızılcık, vücut direncini arttırarak birçok hastalığa yakalanma riskini en aza indirir. Diş sağlığından cilt sağlığına kadar vücut sağlığının her alanında önemli katkılarda bulunan kızılcık, oldukça önemli ve faydalı bir meyvedir. Kızılcığın çok eski yıllardan beri tıbbi alanda kullanıldığını belirtmiştir. İbni Sina’nın yara ve yanıklar için hazırladığı ilaçlarda kızılcıklardan yararlandığı ve oldukça etkili sonuçlar elde ettiği belirtilmiştir. Kan pıhtılaşmasını önleyici etkisi bulunan kızılcık, şeker hastalarına özellikle önerilmektedir. İbni Sina, yara ve yanıkları yıkamak için kızılcık suyundan yararlanırken ağacın kökünden elde ettiği merhem ile yara ve yanıkları tedavi ettiği bilinmektedir.

kizilcigin-yararlari.jpg


Kızılcığın Kansere Etkileri

Kanserle mücadelede oldukça etkin bir rol oynayan kızılcık, kanser hücrelerinin çoğalamasını engellerken yeni kanser hücrelerine karşı etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır. İçeriğindeki proantosiyanidinler sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyen kızılcık, aynı zamanda flavonoidler bakımından zengin bir besin olması sebebiyle kanserden kaynaklanan ölüm riskini büyük orana azaltmaktadır. Birçok kanser türüne karşı etkili bir koruma ve direnç sağlayan kızılcık, mesane kanserinden meme kanserine kadar oldukça etkili bir koruma sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen kızılcık suyu, meme ve mesane kanserine karşı koruma sağlarken içeriğindeki anti kanserojen bileşenler sayesinde risk oranını büyük oranda azaltmaktadır. Kanser hücrelerinin yanı sıra tümör oluşumlarına karşı oldukça etkili bir koruma sağlayan kızılcık, kan damarlarında oluşan mikro-tümörleri durdurabilecek niteliktedir. Yumurtalık kanseri olan kişilerin düzenli olarak kızılcık suyu tüketmeleri durumunda kemoterapi ilaçlarının etkisinin daha çok arttığı gözlemlenmiştir.

 

kizilcik-ve-kanser.jpg


Kızılcığın Enfeksiyon Hastalıklarına Etkisi

Kızılcığın birçok hastalığın tedavisinde etkili bir rol oynadığını ve koruma sağladığını belirtmiştik. Birçok enfeksiyon hastalığına karşı etkili bir koruma sağlayan kızılcık, enfeksiyona neden olan bakterilere karşı mücadele etmektedir. Burun ve boğaz enfeksiyonuna neden olan Haemophilus influenzae bakterisine karşı oldukça etkili bir direnç sağlayan kızılcık, bu bakteri nedeniyle meydana gelen ağrılı burun ve kulak enfeksiyonundan korur. Enfeksiyona neden olan bakterilere karşı oldukça etkili olan kızılcık suyu, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur. Kızılcığın fayda sağladığı bir diğer enfeksiyon hastalığı ise idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi edilmemesi durumundan böbreklerden sindirim sistemi organlarına kadar tehdit oluşturan idrar yolu enfeksiyonu, ilerleyen zamanlarda prostata neden olan bir sağlık sorunudur. Düzenli olarak kaynatılmış kızılcık suyu tüketimi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bir tedavi ve koruma imkanı sağlamaktadır.

kizilcigin-dislere-faydasi.jpg


Kızılcığın Diş ve Kemik Sağlığına Etkileri

Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kızılcık suyu, kemik hastalığı olarak bilinen osteoporoza yakalanma riskini azalttığı gibi etkili bir koruma sağlar. Bu nedenle aşırıya kaçmadan düzenli olarak tüketilen kızılcık ve kızılcık suyu kemik sağlığına önemli ölçüde katkı sağlar. Kemik sağlığının yanı sıra ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kızılcık, içeriğindeki kalsiyum oranı ve diğer vitaminler sayesinde diş sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Düzenli olarak tüketilen kızılcık suyu dişlerde plak oluşumunu önlediği gibi diş etlerinde bakteri oluşumu engellemektedir. Ağzı bakterilerden arındıran ve ağız hijyenini geliştiren kızılcık suyu periodontal hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

kizilciik-suyunun-yararlari.jpg


Kızılcık Suyunun Faydaları

 • Saç ve cilt sağlığını korur. Cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Böbrek sağlığını koruyarak böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Beyin sağlığı açısından önemli olan kızılcık suyu, strese karşı savunma sistemini güçlendirir.
 • Ağız hijyenini sağlar.
 • Diş çürümelerini önler.
 • Mide ülserine karşı etkilidir.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıkları hafifletir.
 • Grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Selülite iyi gelir.
 • Saç dökülmesini azaltır. 

kızılcık suyu faydaları

Önerilen İçerik;

Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
1
1
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.