Keşiş Hareketi'nin Doğuşu

Keşiş Hareketi'nin Doğuşu
19.05.201515:33

Keşiş Hareketi 1300'lü yıllarda doğan ve gelişen bir dini yaşam felsefesidir. Keşişler bu hareketin ardından farklı dinlerde bu yaşam tarzını seçmiştir. Bu makalemizde bu hareketin doğuşunu ele alacağız.

Haber güncelleme tarihi 03.05.2017 09:12

Keşiş Hareketi 1300’lü yıllarda kuzeyin en ücra köşesinde Keşiş Hareketi’ni başlatan kişi Rodonejli Sergius‘tur.

Sergius zengin bir aristokrat aileden gelmekteydi. Ancak sırtını Altın Orda’ya dayayan ailenin bütün varlığı Moskova’dan gelen baskılarla elinden alınmıştır. Bütün varlığı elinden alınan Sergius farklı bir kişiliğe dönüşmüştür.

Dünyanın değerli eşyalarından el çekti ve onların peşinden koşmayı bıraktı. Kimsenin yolunu izini bilmediği geçidi olmayan bir yere gitti ve orada bir manastır inşa etti. Onun inzivaya çekildiğini görüp yaşadığı hayatı arzulayanlarda onun gibi yaptı ve onun yanına gittiler. Kısa bir süre sonra burası bir manastırlar ve kiliseler beldesi oldu. Birçok din adamı ve keşiş buraya yerleşti. Buradaki kiliseler teslise adanmıştır.

Buraya gelenler eğitim aldıktan sonra uzak yerlere gidip bildiklerini başkalarına öğrettiler, gittikleri yerlerde kilise ve manastır yaptılar. 1340-1440 yılları arasında 200 tane kilise ve manastır kurulmuştur. Kilise ve manastırların olduğu yerlerde güvenlik sorununun olmaması ve nüfusun sürekli artması buraları daha cazip hale getirmiştir.

Sergius ‘un takipçisi ve çağdaşı olan Aziz Stefan Perm halkının Ortodoks Hıristiyanlığa geçmesini sağlamıştır. Aziz Stefan bunların Hıristiyanlığı daha iyi anlayabilmesi için yeni bir yazı teşebbüsüne girişiyor ancak Moskova’nın merkezleştirme çabaları sonucu bu yazı ortadan kalkıyor.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.