Kaza Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Büyük şehirde yaşayanlar ve günün önemli bir kısmını trafikte geçirenler için kaza tespit tutanağı tutabilmek oldukça önemlidir. Kaza tespit tutanağı hakkında detaylı bilgiye yer verdiğimiz içeriğimizi inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kaza Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trafik kazaları özellikle İstanbul’da yaşayanlar için günlük hayatın bir parçası diyebiliriz. Bazı durumlarda iyi bir sürücü olmak yetmeyebiliyor. Kalabalık ve stresli şehirlerde dalgınlıklar, panik atak krizleri veya yorgunluk normalde yapılmayacak şaşırtıcı hatalara sebep olabiliyor ve kaza yapabiliyoruz. Siz kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin asla yalnız olmadığınız trafikte elbet birileri gelip size çarpabiliyor. Peki, kaza yaptığımızda ne yapmamız gerekiyor biliyor muyuz? Her sürücünün mutlaka bilmesi gereken bu konuyu aşağıdaki yazımızda maddeler halinde anlatıyoruz.

kaza-tutanagi.jpeg


Kaza Tespit Tutanağı Nedir? Neden Gereklidir?

Kaza tespit tutanağı, sürücülerin kaza durumlarında bilmesi gereken önemli belgelerden biridir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler. Kaza tespit tutanağı, sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız taktirde doldurulabilmektedir. Doldurulan form bütün sürücüler tarafından imzalanmak zorundadır. 

kaza-tespit-tutanagi-001.jpg


Kaza Tespit Tutanağı Nereden Alınır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırdığınızda sigorta şirketi bir adet kaza tespit tutanağını adresinize gönderir.  Bu tutanağı fotokopi çekerek çoğaltabilir, kırtasiyelerden satın alabilir yada kaza tespit tutanağı PDF versiyonunu indirip çıktısını alabilirsiniz. Tavsiyemiz aracınızda her zaman birden fazla kaza tespit tutanağı olmasıdır.

kaza-tespit-tutanagi-nereden-alinir.jpg


Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan sürücülerin karşılıklı anlaştığı durumlarda, kazanın oluş şeklini anlatarak ve kabaca olay mahallini çizerek doldurulur. Doldurulan belgeler sürücüler tarafından imzalanır. Daha sonra aşağıdaki evraklar her iki tarafça temin edilir.

- Ehliyet fotokopisi
- Ruhsat fotokopisi
- Trafik sigortası poliçesi fotokopisi

kaza-tespit-tutanagi-nasil-tutulur.jpg


Kaza Tespit Tutanağı Doldurulurken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Yazıların okunaklı, ifadelerin tam ve doğru olmalısı dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur.
 • Kroki özenle çizilmeli, araçların plakaları, yol başlangıç ve bitiş çizgileri, trafiğin akış yönü gibi bilgiler açık ve net şekilde anlatılmalıdır.
 • Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir. 
 • Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.
 • İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

kaza-tespit-tutanagi-doldurulurken-dikkat-edilecek-hususlar.jpg


Ne Zaman Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz

Eğer aşağıda belirtilen durumlardan mevcut ise;

 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanımında
 • Sürücünün yaşı tutmadığında
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı yetersizliği ihtimali olduğunda
 • Kazaya karışan araç kamu kurumlarına ait olduğunda
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana geldiğinde

ne-zaman-kaza-tespit-tutanagi-tutulmaz.jpg

 • Kazada sürücüler hariç üçüncü şahıslara ait eşyalarda zarar oluştuğunda
 • Kazaya karışan araçlardan herhangi birinde trafik sigortası olmadığında
 • Ölüm veya yaralanma meydana geldiğinde tutanak doldurulmayarak, yerine göre 155 veya 156 numaralı telefonlardan yetkililere haber verilmeli ve geldikleri zaman onların nezaretinde tutulmalıdır.
 • Ayrıca belirtmekte fayda var yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşil Kart(Green Card) belgesi trafik sigortası yerine geçiyor.

Mobil Kaza Tutanağı

Yukarıda anlatılanlar için yanınızda buradan indirebileceğiniz maddi hasarlı kaza tespit tutanağı ve kalem olması gerekmektedir.
Bu işlemi teknolojinin sunduğu avantajlardan faydalanarak kolayca halletmek mümkün. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi’ nin geliştirdiği “Mobil Kaza Tutanağı” uygulaması dünyada ilk kez ülkemizde kullanıma sunulmuş durumda. Uygulamayı nasıl kullanacağınız aşağıdaki videoda anlatılmaktadır. (IOS cihazlar için buradan, Android cihazlar için buradan uygulamayı edinebilirsiniz.)
Umarız kimse kullanmak durumda kalmaz, kazasız sürüşler.


Önerilen İçerik;Trafik Kazaları ve Alınacak Önlemler

NeOldu.com / Sosyal Fayda

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.