Kaza Orucu Nedir?

Kaza Orucu Nedir?
18.06.201510:04

Kaza orucu nedir, kimler kaza orucu tutar ve ayetlerde kaza orucunun yeri nedir? gibi soruların cevabı haberimizde

Haber güncelleme tarihi 08.05.2019 10:47

Kaza Orucu Nedir?

Kaza orucu, ayet-i kerime ile emredildiği için farz kılınmış bir oruçtur. Kaza oruçları bazıları için bir nasip meselesidir. Çünkü Ramazan aylarında nedensiz yani özürsüz olarak oruç tutmayan bir kişinin hatasını anlayıp kaza oruçlarına başlaması tövbe nimetine erdiğinin delilidir. Tövbe ise imandan sonra en büyük nimettir. Kaza oruçları böyle bir kişinin Allah'ın lütfu ihsanı ile bir rahmet kapısına iltica ettiğini göstermektedir. Kaza oruçları böyle durumlarda cennete girmeye aday olan kişilerin kolay yoldan sabırla imtihan edilmelerine de işaret olabilir. 

kaza-orucu-nedir.jpg

Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kaza Orucu Nasıl Tutulur?

Kaza oruçları ayrı ayrı günlerde tutulabileceği gibi arka arkaya da tutulabilmektedir. Yılın her günü kaza orucu tutulabilmektedir. Yalnız Ramazan ayında ve bayram günleri kaza oruçları tutulamaz. Ramazan bayramı bir gün, Kurban bayramı ise dört gün olarak düşünülmelidir. Kaza orucu her gün tutulabilirken nafile oruçlar cuma ve cumartesi günleri tek olarak tutulamaz. İkisi beraber veya bir gün önceki ve sonraki günleri dahil edilerek tutulur.

kaza-orucu.jpg

Örneğin perşembe-cuma, cuma-cumartesi, cumartesi-pazar gibi. Pazar günü tatil ve dinlenme günü olduğu için bu günde oruç tutmak kolay olduğundan çok kimse yalnız bu günde nafile oruç tutmanın hükmünü sormaktadır. Pazar gününü kutsallaştırmamak kaydıyla bunda tek bir gün olarak nafile oruç tutmanın dinen bir mahzuru yoktur.

kaza-orucu-nasil-tutulur.jpg
Hamileler, sağlık durumu  elverişsiz olanlar, yaşlılar ve yolcular oruc tutamadıkları günleri daha sora kaza ederler. Bu kişiler oruc tutmakla sorumlu tutulmaz.  Kaza orucu tutanlar oruc tutamadıkları gün sayısınca kaza ederler. Kaza orucu peş peşe tutulmak zorunda değildir. Aralıklarla, oruc tutamadığı gün sayısı eşit olacak şekilde kaza edebilir.
Tutulamayan orucun fidyesi daha önce verilmiş olsa daha eğerki daha sonrada oruç tutmasına bir mani yok ve sağlığı buna elverişli ise oruc tutamadığı günleri kaza  etmesi gereklidir. Oruc tutamayan kişi fidyesini vermeden vefat eder ise varisleri o kişi niyetine fidye vermekle yükümlüdür.

kaza-orucu-tutmak.jpg
Fidye, bir yoksulun günlük yiyecek ihtiyacını karşıyalan paradır. Ekonomik durumu elverişli olmayanlar fidye vermekle sorumlu değildir. Kaza orucu ayetlerde de belirtilmiştir;
“...Oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere, bir fakiri doyuracak kadar fidye gerekir...” (Bakara suresi, 184. Ayet)
“...Kim hasta olur, yahut yolculukta bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun(kaza etsin). Allah sizin için kolaylık ister, güçlük istemez...” (Bakara suresi, 185. Ayet)

bakara-suresi.jpg


Kaza Orucuna Sebep Olan Durumlar

Yolculuk

Ramazanda oruç tutmamak için yolculuk mazeret olarak sayılmıştır. Yolculuktan dolayı tutulmayan oruçlar daha sonrasında kaza orucu olarak tutulabilmektedir.


Hamile Olmak ve Çocuk Emzirmek

Hamile ve emziren kadınlar kendi sağlıklarında ve bebeklerinin sağlıklarında bir sorun yaratmamaları için oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade vermiştir.


Hastalık

Hastalığının uzaması ve artması sonucunda oruç tutamayan kişiler, sağlığına kavuştuktan sonra kaza oruçlarını tutabilirler.

hastalik-007.jpghastalik-008.jpg


Zor ve Ağır İşlerde Çalışmak

Ağır işlerde çalışan kişiler oruç tutması sonucu sağlıklarından olacaklarsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarını izinli günlerinde tutabilirler.


Yaşlı Olmak

Oruç tutamayacak kadar yaşlanmış bireyler oruç tutmak zorunda değillerdir. Onun yerine fidyelerini verebilirler.

 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
193
104
217
135
30
101
101
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.