Katarakt Nedir? Hakkında Bilgi

Katarakt Nedir? Hakkında Bilgi
06.07.201513:00

Yaşlılık hastalıklarından biri olarak bilinen katarakt aslında yeni doğan bebeklerde de rastlanılan bir rahatsızlıktır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve kaçınılmaz olan katarakt hastalığı hakkında her şey;

Haber güncelleme tarihi 10.12.2018 15:58

Katarakt Nedir?

Halk dilinde “perde inme” olarak bilenen katarakt, gözün içinde bulunan ve görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını kaybederek matlaşarak sanki buğulu bir camın arkasından bakıyormuş hissi vermesidir. Katarakt, ışığın geçişini engelleyerek bulanık görmeye neden olan ve körlük oluşmasına neden olabilecek bir göz hastalığıdır. Genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt iki gözde birden ortaya çıkabileceği gibi bir gözde oluştuktan sonra diğer gözde de oluşur. Katarakt genel olarak yaşa bağlı olarak orta yaş ve üstünde meydana gelirken doğuştan bebeklerde de katarakt olabilmektedir. Kalıcı körlük nedenlerinden olan katarakt aile tarafından anlaşılması zordur. Bu nedenle bebeğinizin göz muayenesini ihmal etmeyiniz.

katarakt-003.jpg


Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Katarakt oluşumu genellikle yaşla orantılıdır. Orta yaş ve üstü kişilerde göz merceğinin yaşlanması sonucunda katarakt oluşumu başlar. Protein ve eski hücreleri biriktiren göz merceği (lens) etrafı kapalı olmasından dolayı bunları dışarı atamaz ve gözüm saydamlığını kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda güneş gözlüğü kullanmamak kataraktın daha erken yaşta oluşmasına neden olmaktadır. Ucuz ve sağlıksız güneş gözlüğü kullanımı gözün daha fazla zarar görmesiyle birlikte katarakt oluşumunu tetiklemektedir. Kataraktın başlıca nedeni olan yaşlılığın yanı sıra diğer nedenleri;

 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalma yani güneş gözlüğü kullanmama
 • Göze alınan darbe
 • Uzun süreli ilaç kullanımı
 • C vitamini eksikliği
 • Annenin gebelikte kullanılan ilaçlar ve geçirdiği kızamık gibi hastalıklar bebekte katarakt oluşumuna neden olur.

katarakt-neden-olur.jpg


Çocuklarda Katarakt

Katarakt yaşlılık hastalıklarından biri olarak bilinse de çocuklarda da katarakta rastlanılmaktadır. Konjenital katarakt genellikle doğumda teşhis edilir. Teşhis ve tedavi edilmeyen katarakt bebeklerde körlüğe neden olmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Mirza, bebeklerde ve çocuklarda rastlanan kataraktın nedenleri hakkında şu ifadelerde bulundu; “Toplumda sadece yaşlı insanlarda görüldüğü zannedilen katarakt hastalığı yeni doğan çocuklarda da görülen bir göz hastalığıdır. Gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan hastalık, doğuştan gelen çocuk hastalıklarında ilk sırada yer almakta. Bunda genetik nedenler başta olmak üzere, annenin hamilelikte geçirdiği hastalıklar, özellikle enfeksiyon hastalıkları, anne karnında gelişimsel bozukluklar ve akraba evlilikleri bu hastalığın nedenleri arasındadır.” dedi.

Çocuklarda doğuştan oluşan kataraktın körlüğe neden olmaması için teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Mirza; “Çocuklarda doğuştan katarakt hastalığına erken teşhis çok önemli. Eğer hastalık erken fark edilirse, ameliyatla gözdeki bu sorun kolayca çözülebilir. O yüzden ailelerin, çocuklarının özellikle göz bebeklerinde ‘gri beyaz’ bir renkte perde gördüklerinde hemen doktara başvurmaları önerilmektedir. Eğer geç kalınırsa kataraktan dolayı çocuğun ve yeni doğan çocuğun gerek göz gerekse beyinde görme merkezleri gelişmez ve geç yapılan müdahaleden beklenen görme sonucu alınamaz. Çocuklarda doğuştan oluşan katarakt tedavi edilmezse, çocuğun ileri yaşlarda görme fonksiyonu %10’a kadar düşebilir. Gözdeki bu hastalığın erken teşhis ve ameliyatında çocuğun katarakt belirtisi gördüğünde hemen bir göz doktoruna başvurması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

cocuklarda-katarakt-006.jpg


Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

 • Sisli ve sanki buğulu bir camın arkasından bakıyormuş gibi görme
 • Çift görme
 • Renklerin matlaşması
 • Gece ışık yansımalarının olması ve görmenin azalması
 • Göz kamaşması
 • Işığa hassasiyetin azalması
 • Çok sık göz numarası değişimi
 • Herhangi bir leke olmamasına rağmen gözlüğü sık sık silme ihtiyacı
 • Araba kullanırken zorlama
 • Okuma esnasında kuvvetli ışık gereksinimi duyma

kataraktin-belirtileri.jpg


Kataraktın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oldukça önemli olan ve tedavi edilmemesine karşın körlüğe neden olabilen bir hastalık olan katarakt ilaçla tedavi edilemez. Hastanın tedavisi ancak ameliyat ile yapılmaktadır. Sıklıkla kullanılan tedavi yöntemi ise “Fakoemulsifikasyon” dur. Günümüzde başarı oranı oldukça yüksek olan ve kısaca “Fako” olarak adlandırılan yöntem ile gözde küçük bir delik açılarak mercek yerleştirilir. Oldukça kısa süren bi işlemde narkoza gerek yoktur.

 

katarakt-tedavisi-001.jpg

 

Kataraktta erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Yapılan ameliyat ile hastanın görmesi kısa sürede düzene girer. Tedavi sonrası iyileşme süreci ortalama 15 gündür. Bu 15 günlük süre içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken en önemli hususlar; gözü ovuşturmamak, göze baskı uygulayacak hareket ve davranışlardan kaçınmanın yanı sıra öne doğru eğilmek göze bir baskı uygulayacaktır. Hasta iyileşme sürecinde öne doğru eğilmekten kaçınmalıdır.

Katarakt ameliyatının yapılması için kataraktın olgunlaşmasını ve ilerlemesini beklemeye gerek yoktur. Katarakt ameliyatında kullanılan mercek ömür boyu gözde kalacağından kalitesi ve gözle olan uyumluluğu oldukça önemlidir. Aynı zamanda katarakt ameliyatı olan kişilerde tekrardan katarakt oluşumu tekrarlanmaz.


Ameliyat Sonrası Gözlük Kullanılır Mı?

Katarakt ameliyatında hastanın gözüne takılacak olan mercek numarası hesaplanarak kişinin uzağı daha net görmesi sağlanmaya çalışılır. Hasta ameliyat sonrası uzak için düşük numaralı olmak üzere uzak ve yakın gözlüğü kullanabilirler. Ancak ameliyat sonrası gözlük kullanımı ameliyattan 1 ay sonra olmalıdır. Aksi halde göz numarasında değişiklik meydana gelir.

ameliyat-sonrasi-gozluk-kullanilir-mi.jpg

Önerilen İçerik: Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.