Karaciğere İyi Gelen 15 Doğal Besin

Karaciğere İyi Gelen 15 Doğal Besin
27.05.201515:37

Ne kadar sağlıklı beslensek de ne kadar temiz su içsek de maalesef karaciğerimize toksinlerin girmesini önleyemeyiz. İşte vücuttan toksin maddelerin atılıp karaciğerin korunmasında ve kendini yenilemesinde en etkili besinler...

Haber güncelleme tarihi 22.06.2021 10:06

Karaciğeri Koruyan Bitkiler

Alkol, sigara ve ilaçların vücutta en çok yorduğu organ olan karaciğerin zarar görmesini doğal yollarla önlemek mümkün. Karaciğerinizdeki zararlı toksit maddelerden kurtulmak için uzmanların önerdiği besinleri sizler için araştırdık. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlayan, enzimleri sağlıklı bir seviyede tutan ve işleyişine birebir etki eden ürünleri listeledik. Karaciğere iyi gelen 15 doğal yiyecek:


1. Karahindiba Çayı

karahindiba-çayi.png

Karaciğerin kendini temizlemesinde ki ana kilit nokta, safra üretimidir. Safra üretimini arttıran karahindiba, karaciğerde biriken zararlı toksinlerin dışkı yoluyla atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini destekleyen ve aynı zamanda iltihap önleyici özelliği bulunan bu bitki, karaciğerin hasar görmesine neden olan iltihabı ortadan kaldırır. Karaciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan karahindiba, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür ve idrar söktürücü özelliği ile birçok alanda fayda sağlar. Karahindiba hakkında bilgiler içeriğinden karahindiba otunun diğer faydalarını öğrenebilirsiniz. Doğal antioksidanlardan biri olan karahindiba otu, karaciğer yenilenmesini desteklemek adına kullanılıyor. Karaciğere iyi gelen doğal yiyeceklerden biri olan karahindiba çayını incelemek ve satın almak için buraya tıklayınız. 


2. Deve Dikeni

deve-dikeni.png

Karaciğer temizliğine önemli katkılarda bulunan deve dikeni bitkisi; meryem ana dikeni, boğa ve mübarek dikeni gibi farklı isimlerle anılır. Karaciğer yenilenmesini destekleyen bitkilerin başında gelen deve dikeni bitkisi, içeriğindeki “silymarin” ve “silyin” adı verilen kimyasallar sayesinde gıdalar yoluyla alınan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Deve dikeni bitkisi, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunur. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar alınmasını sağlayan deve dikeni, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan çeşitli dosyalarda önerilmektedir. Deve dikeni bitkisi ile üretilen doğal ürünleri incelemek için buraya tıklayınız.


3. Zerdeçal

zerdeçal.png

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, birçok sağlık sorunu karşısında etkili çözümler sunmaktadır. Karaciğer dostu bitkiler arasında yer alan zerdeçal, Çin tıbbında çok eski yıllardan beri karaciğer sağlığına karşı kullanılmaktadır. Safra üretimi arttıran zerdeçal, yağ ve şekerin parçalanması için gerekli olan enzimleri üretir. Zerdeçalın faydaları içeriğinden bu mucizevi bitkisel ürün hakkında bilgi alabilirsiniz. Zerdeçalı yemeklere ekleyerek tüketebileceğiniz gibi tablet şeklinde de kullanabilirsiniz. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve karaciğer rahatsızlıklarında uzmanlarca tavsiye edilen zerdeçal ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


4. Gotu Kola

gotu-kola.png

Sri Lanka ve Hindistan’da tıp alanında oldukça popüler olan gotu kola bitkisi, ömrü uzatmak ve yaşlanma belirtisini en aza indirmek adına kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan gotu kola bitkisi, alternatif tıp uzmanları tarafından önerilmektedir. Gotu kola bitkisi, karaciğeri toksin ve bakterilerden korur. Bu bitkinin etkili bir karaciğer toniği olduğu ifade edilmektedir. Ülkemizde pek rağbet görmese de karaciğere iyi geldiği kesin olan Gotu Kola bitkisini ve bu bitkiden imal edilen ürünleri incelemek için buraya tıklayınız.


5. Guggul

guggul.png

Hindistan’da tıpta popüler olan bitkilerden bir diğeri guggul bitkisidir. Hindistan İlaç Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada guggul bitkisinin karaciğerdeki yağ parçalayan enzimleri harekete geçirdiği ve kolesterolü düşürdüğü belirtilmektedir. Bu özelliği sayesinde karaciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan guggul bitkisi, obezite ve metabolizma bozukluklarına da iyi gelmektedir. Guggul bitkisi ve diğer karaciğere iyi gelen besinleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


6. Enginar

enginar.png

Enginar yaprakları özellikle karaciğer ve safra kesesine yardımcı olur. Karaciğerden safra yapımını uyarıcı ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalar enginar yaprağının kalp-damar sağlığına katkıda bulunduğunu ileri sürüyor. Enginar yaprağı çay gibi demlenerek yemeklerden önce 1-3 fincan içilmesi faydalıdır. Karaciğere faydalı ürünlerden biri olan ve uzmanlar tarafından sıkça tüketilmesi söylenen enginar ürünlerini incelemek için buraya tıklayınız.


7. Kara Turp

kara-turp.png

Kara turp kansere karşı da oldukça etkili bir antioksidan olduğunun bilinmesinin yanı sıra detoks özelliği de vardır. Kükürt molekülleri sayesinde, aynı zamanda bağırsak içinde safra üretimini ve boşaltma sırasında karaciğerden atıkları uzaklaştırmaya yardımcı oluyor. Kanı temizler ve kanda bulunan zehirli maddelerin atılmasında yardımcı olur. Turpu salata yaparak tüketebilirsiniz. Daha iyi sindirilmesi için suyunu da içebilirsiniz. Kara Turp bitkisinden üretilen ürünleri incelemek ve satın almak için buraya tıklayınız.


8. Meryem Ana Dikeni

meryem-ana-dikeni.png

Bu güçlü detoks, karaciğer için en iyi arındırıcılardan biridir. Karaciğerdeki toksik maddelerin parçalanarak, vücuttan atılacak hale gelmesine yardımcıdır. Karaciğerin çalışmasını destekler ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasında yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü, Meryem Ana dikenini "alkolün neden olduğu akut ve kronik hepatit tamamlayıcı tedavisi, bazı ilaçlar ve toksik maddelerin düşmanı" olarak tanımlamıştır. Ancak meryem ana otunun kullanımı hamile kadınlar ve çocuklar için uygun değildir. Karaciğere iyi gelen bitkilerden biri olan meryem ana otunu ve diğer ürünleri incelemek için buraya tıklayınız.


9. Biberiye

biberiye.png

Biberiyenin karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. Yunanlılar Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitkinin faydalarını biliyordu. Tonik ve anti-enfektif özellikleri bulunur, aynı zamanda sindirim sorunlarını giderir, safra kesesini uyarır ve karaciğeri yeniler. Antioksidan etkisi ile hastalıklara önünü açan serbest radikallere karşı vücudun direncini arttırır. Biberiye çayı aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Biberiye hakkında bilgiler içeriğinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Biberiye genel sağlığa katkıda bulunarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aşırı yorgunluk için kullanımı ideal bir bitkidir. Çay olarak günde 1 ila 3 bardak tüketilmesi sindirime yardımcı olacaktır. Biberiye ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


10. Şahtere Otu

şahtere-otu.png

Özellikle karaciğer hastalıklarında kullanılan bu bitkinin aynı zamanda idrar sökücü özelliği vardır. Safra üretimini uyarır ve tahliyesini kolaylaştırır. Karaciğer için iyi bir arındırıcıdır. Eczanede kapsül veya şurup şeklinde de bulunabilir. Bunun dışında bitki, yemeklerden önce 1 ila 3 bardak olarak demlenerek tüketilebilir. Şahtere otu, çayı ve yağı ürünlerini incelemek için buraya tıklayınız. 


11. Kırmızı Üzüm

kirmizi-üzüm.png

Kırmızı üzüm böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlı olmaktadır. Kırmızı üzümün içinde detoksa yardımcı birleşenler bulunmaktadır ve böylece karaciğerden zararlı toksinleri atmasına yardımcı olur. Kırmızı üzümü taze taze ya da meyve salatanızın içine karıştırarak yiyebilirsiniz. Karaciğere iyi gelen doğal yiyeceklerden biri olan kırmızı üzüm ve kırmızı üzümden imal edilen ürünleri incelemek için buraya tıklayınız.


12. Yeşil Çay

yeşil-çay.png

Yeşil çayın vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olma özelliği bulunan yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Yeşil çay hem karaciğerinize iyi gelirken hem de kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan yeşil çay vücuttaki kan akışını hızlandırarak karaciğerin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yapmasına olanak sağlar. Yeşil çayın faydaları içeriğimizden yeşil çay ile ilgili ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Karaciğeri temizleyen ve antioksidan görevi gören yeşil çay ürünlerini incelemek için buraya tıklayınız.


13. Limon 

limon-004.png

Vitamin, antioksidanlarla doludur ve çok güçlü bir toksinlerden kurtulma aracıdır. Limonun içerisindeki glutation maddesi, vücuda bol miktarda C vitamini sağlar. Bu madde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca limonun asidik yapısı sayesinde vücudu alkalik yaparak pH dengesini ayarlar. Ek olarak sindirim sistemimize yardımcı olup atıklardan kurtulmanızı sağlamaktadır. C vitamini deposu limonla ilgili faydalı bilgiler için limon yağının faydaları içeriğimize göz atmalısınız. Karaciğer rahatsızlıkları, solunum yolu enfeksiyonları ve diğer hastalıklara şifa olan limon ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


14. Avokado

avokado.png

Antioksidanlarla dolu olan avokado da karaciğerdeki zararlı toksinleri vücudunuzdan atar. İçerdiği gluation bileşiği, vücudu en az 30 karsinojenden korumaktadır. Avokado K vitamini açısından zengindir. Bu da karaciğeri radikal hastalıklardan korur. Yüksek lif içeriği de karaciğeri toksinlerden ayırmaya yardımcı olmaktadır. Avokadonun mucizevi faydaları  içeriğinden avokado ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Karaciğere iyi gelen doğal besinlerden biri olan avokado ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


15. Kırmızı Pancar

kirmizi-pancar.png

Karaciğeri temizleyen ve vücudunuzu toksinlerden arındıran en iyi besinlerden biri pancardır. İçerdiği betain, pektin gibi bileşenler sayesinde karaciğeri ve sindirim sistemindeki sorunları onarır. Aynı zamanda kırmızı pancarın cildi gençleştirdiği de bilinmektedir. Pancarın faydaları içeriğimizden pancar hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlık açısından son derece faydalı bir doğal gıda olan kırmızı pancarı incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik;  Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
412
431
266
64
98
126
19
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.