Karaciğer Nedir, Görevleri ve Hastalıkları Nelerdir?

Karaciğer Nedir, Görevleri ve Hastalıkları Nelerdir?
05.12.201518:20

İnsan vücudunda her organın bir anlamda hayati önemi vardır. Karaciğer de bunlardan biridir. Karaciğer hakkında bilmedikleriniz, görevleri ve hastalıkları nelerdir. Detaylar haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 12.10.2020 19:01

Karaciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karaciğer vücudumuzun en büyük organı olarak bilinir. Bu organımız karın boşluğunun sağ üst köşesinde yer alırken vücudumuz için çok önemli rolleri bulunmaktadır. Karaciğer bir böbrek ya da dalak gibi değildir. İşlevselliğini yitiren bir karaciğer insan için hayati önem arz eder.

Karaciğerimizi daha yakından tanımak istersek;

 • Yaklaşık ağırlığı 1200 - 1600 gr seviyelerindedir.
 • Yetişkin bir insan vücudunun ağırlığının % 2.3’ünü teşkil eder.
 • Karaciğerimiz kahveringiye kaçan kırmızı rengine sahiptir.
 • Normal ete oranla lastik kıvamına daha yakındır.
 • Kaburgalar tarafından ötrülüdür.
 • Asimetrik büyüklüğü ve şekli olan dört lobundan oluşan bir organdır.
 • Sağ lob sol lob dan 6 kat daha büyüktür.
 • Karaciğere dakikada 1200 ml kan iletilir.

Karaciğere Kan Temin Etme Yönleri

 1. Portalven ( Kapı Toplardamarı ), Dalak, mide ve bağırsaklardan getirdiği kirli kanı sol loba taşır.
 2. Hepatik arter ( Karaciğer Atardamarı ) ise organa temiz kan iletimini sağlar. Bu kan sağ loba gider.

Bu iki ayrı işlem yapılırken aynı organda toplanmasına rağmen kirli kan ve temiz kan birbirine asla karışmaz.


Karaciğer Görevleri

 • Karaciğer her daim bünyesinde 200-400 ml kan depolar. Hastanın aşırı kan kaybı durumlarında bu kaybı karşılayabilmek için depolanan kan dolaşıma akar.
 • Sinüzoitlerin iç yüzlerinde bol miktarda kupffer hüreleri bulunur. Bağırsaklardan portal kan ile gelen mikropların %99 veya daha fazlasını yok edebilir.
 • Karaciğer kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Fazla şekeri depolayarak kan seviyesini ayarlayabilir.
 • Yağların yakılıp enerjiye dönüştürülmesinde, karbonhidrat ve proteinlerin yağlara dönüştülürmesi de yine karaciğerin görevlerindendir.
 • Karaciğer A, D, B12 vitaminleri ve demirinde bünyesinde depolama özelliği bulunmaktadır.
 • Kimyasal madde ve ilaçtan vücudu temizlemektedir.
 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini düzenlemektedir.

Sağlıklı Bir Karaciğer İçin

Her organımız bizim için hayati önem taşır fakat karaciğer bu organlar listesinde ilk sıralardadır. Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için özellikle beslenme şeklinize dikkat etmeniz hatta bir doktor aracılığı ile diyet takvimi belirlemeniz doğru bir seçim olacaktır. Tabi maliyetli bunlar ya da vaktim yok diyenler için sizlere aşağıda detayları bulunan önerilerimizi sunabiliriz. Bu bilgiler en azından karaciğerinize dost olan ürünlerin tüketimi ile karaciğer yağlanması, siroz ya da kanser gibi hastalıklardan bir nebze de olsa uzak tutacağı bilimsel kanallar tarafından ispatlanmıştır.


Alkol

Alkol, karaciğer yoran bir içecek türüdür. Vucütta birçok tahribat yarattığı gibi karaciğer üzerinde de gözle görünür tahribatlara sebep olur ve karaciğerin hücre yapısını zamanla bozar. Bu süreç sonunda karaciğer yağlanması ve siroz gibi hastalıklar meydana gelir. Bir nevi karaciğeri zehirleyen bir içecektir. Kesinlikle tüketilmemesi önerilir. Sağlıklı bir karaciğerde maximum günde 2 bardağa kadar, hasta bir karaciğerde ise hiç tüketilmemesi önemle hatırlatılır. 


Beslenme

Beslenme yine sağlık için olmazsa olmazlarımızdandır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek bu noktada önem arz eder. Hızlı şekilde alınan ya da verilen kilolar beslenme türünün en risklileridir. Bu şekilde alınan ve verilen kilolar karaciğerde yağlanmayı arttırır. Yağlanma çoğaldıkça da bu organın işlevi düşer. 

 • Hepatit B aşısı muhakkak her doğan çocuk için yapılmalıdır.
 • Obeziteden (fazla kilo) uzak durun. Her iki obez hastasından birinde karaciğerde yağlanma görülmektedir.
 • Şeker ve karbonhidrat değerleri yüksek yiyecekler aynı anda tüketilmemeli. Ekmek, pilav patates ve börek gibi yiyeceklerden sadece bir tanesi tüketilmeli bu yiyeceklere tatlıyıda ekleyebiliriz. Tabi besinlerin alındığı anda sebze ve yoğurt ile tüketimi yağlanma riskini azaltan ektenlerdendir.
 • Yağlı kıymadan yapılan etler, cipsler, şarkuteri ürünleri, kızartmalar ve pastane ürünleri karaciğeri yorduğu için mümkün olduğunda az tüketilmelidir.
 • C vitamini yüsek yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler, kivi ve turunçgiller karaciğer dostu olarak bilinir.
 • Günde bir fincan kahvenin karaciğere olumlu etkisi çok yüksektir. Yapılan araştırmalar sonucunda kahve tüketimi fazla olan bireylerde az ya da hiç tüketim olmayan bireylere oranla karaciğer fonksiyonlarının daha iyi çalıştığı ve yağlanmanın az olduğu görülmüştür.
 • Yoğurda ayrı bir parantez açmak gerekir. Yoğurt her en az bir kase tüketilmelidir. Zira yoğurt karaciğerde çok etkin rol oynar.
 • Miktarına dikkat edildiği sürece kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi gıdalar karaciğeri onarır ve zayflamaya yardımcı olur.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer rahatsızlığı birçok organizma üzerinde ağır tahribatlar oluşturabilir. Bu yüzden hastalığın teşhisi ve hastalık durumunun bir an önce tedavi edilme sürecine geçirilmesi çok önemlidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ise karaciğerin acı ya da ağrı veren bir yönünün olmamasıdır. Bu yüzden hastalığın ilk evrelerinde bir belirti vermeyebilir.


Karaciğer Yetmezliği - Siroz

Pek çok hastalık karaciğerin yaşamsal fonksiyonlarını bozar. Hepatit, ilaç ve mantar zehirlenmesi başta olmak üzere pek çok sebep dolaşımda bulunan toksinlerin karaciğere nüfuz ederek hücre yapılarının bozulmasına yol açabilir. Bu durumda ortaya karaciğer yetmezliği hastalığı çıkar.
Belirtiler;

Kusma, halsizlik, deride sararma şeklinde olur. Hastalığın ileriki safhasında karaciğer kanı temizleyememeye başlar ve vücuttaki atıklar dışarı atılamaz. Zehirli maddeler vucütta çoğaldıkça tahribat artar.


Karaciğer Yetmezliği Tedavi Süreci

Tedavi sürecinde teknolojiden faydalanarak biyopsi, tomografi ve Mr gibi yöntemler ile karaciğerin yapısı incelenir ve bir yol izlenir. En etkin tedavi karaciğerin hücre yapısını düzeltebilmek için karaciğer nakli yapılmasıdır. Uygun döner bulunurak yapılan bu işlem ile hasta sağlığını geri kazanabilir. Nakil işleminde en önemli unsur işlemin zamanında yapılmasıdır. Geç kalınmadığı takdirde başarı oranı %80 - 90 civarlarındadır.


Karaciğer Kanseri

Bu kanser türü organın kendi dokusunun bozulması ve üzerinde oluşan kötü huylu tümör ile ortaya çıkar. Diğer kanser türlerine göre daha az karşılaşılan kanser hastalıklarındadır. Tanısı konulmuş her 100 kanser türünden 1 tanesi karaciğer kanseridir.
Karaciğer kanseri belirtileri;

Her hastalıkta olduğu gibi karaciğer kanserinde de birtakım belirtiler bulunmaktadır.

 • Genellikle karında şişkinlik
 • Karının sağ üst kısmından başlayıp sırta vuran ağrılar
 • Ani kilo kayıpları
 • Sarılık belirtileri ile kendisini gösterir. 

Karaciğer Kanseri Tedavi süreci

Bu hastalıkta en kararlı tedavi cerrahi yöntemler kullanılarak yapılır. Kansere yol açan bozulmuş plakanın dışarı alınması veya karaciğer nakli ile tedavi uygulanabilir. Bu işlemde en kritik nokta karaciğerden alınan parçadan sonra kalan miktarın vücut fonskiyonlarını yerine getirmeye yetecek seviyede olmasıdır. Bu tedavinin uygun olmadığı hallerde hastalara kemoterapi ve radyoterapi gibi tümörlerin yakıldı yedavi yöntemleri uygulanır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
275
54
8
91
18
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.