Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Bilgi

Kamp yaparken pişman olmamanız adına dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını sizin için liste haline getirdik. İşte kampta dikkat etmeniz gerekenler...
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Bilgi

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kamp yapmak her ne kadar eğlenceli bir iş gibi görünse de pek çok ayrıntısı olan, ciddi bir iştir. Güvenli ve sağlıklı bir kamp yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! Hem kamptan önce hem de kamp esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini listelediğimiz bu içeriğimiz sayesinde sizde iyi birer kampçı olabilirsiniz.

1. Mevsime Uygun Kamp Malzemesi Seçin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Yapacağınız mevsime göre kamp malzemesi seçmeniz keyifli bir kamp geçirmeniz için oldukça önemli bir konu. Eğer kış mevsiminde kamp yapmayı planlıyorsanız eksi derecelerde bile sizi üşütmeyecek ve sıcak tutacak uyku tulumu, çadır ve kıyafet seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kış aylarında kaliteli ve uygun kamp malzemesi kullanılmadığında hayatınızı riske atmış olursunuz. Yaz aylarında kamp yapılacaksa serin tutan ve hava alan uyku tulumu ve kıyafet tercih etmelisiniz. Bu sayede en sıcak günlerde bile çadır içinde rahat nefes alabilirsiniz.

2. Kendinize Uygun Çadır Seçin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Kamp yapacağınız mevsime, kamp alanına ve kaç kişi kalacağınıza göre çadır seçmeniz gerekiyor. Eğer ailecek kamp yapmayı düşünüyorsanız odalara ayrılan çadırlar sizin için daha uygunken, tek veya iki kişilik bir kamp için ise daha küçük çadırlar ideal olacaktır. Ayrıca yaz kampı için nefes alan çadırlar seçmeniz gerekirken, kış kampı içinde su geçirmeyen ve ısıyı içerde tutan çadır türlerini tercih etmelisiniz.

3. Kampta Body Sistemiyle Hareket Edin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Kendinize güveniniz tam olsa ve usta bir kampçı olsanız bile mutlaka yanınızda bir arkadaşınızla gidiniz. Çünkü doğada başınıza gelebilecek bir sürü olumsuz şey olabilir ve bu olumsuzluklarla tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmayabilir. Onun için her daim sırtınızı yaslayabileceğiniz güven veren ve ağır fiziksel şartlarda bile gerginliğini iyi yönetebilen bir arkadaş kamp için her zaman çok önemlidir.

4. Çadır Kuracağınız Yeri Doğru Seçin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Kamp atacağımız alanı belirlerken, her zaman en doğru ve en güzel yeri bulmaya çalışın. Çadırınızın en ufak bir yağışta suyla dolmasını istemiyorsanız akarsu veya göl gibi su kaynaklarının yanına çadır kurmamaya özen gösterin. Ayrıca yine aynı şekilde uçurum kenarlarına ve kayalıklara çadır kurarken rüzgarın şiddetini, eğimi iyi hesaplayarak çadırınızı kurun. Aksi takdirde çok tehlikeli ve geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

5. Tuvalet İhtiyacınız İçin Doğru Yer Seçin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

İlk defa kamp yapanların en çok merak ettiği konular arasında yer alan ''Kampta tuvalet ihtiyacı nasıl giderilir?'' sorusu, kamp yapılacak yere göre farklılık gösteriyor. Kamp için seçtiğiniz alanda tuvalet varsa oldukça konforlu bir kamp sizi bekliyor. Fakat eğer kamp alanında değil de doğada olacaksınız tuvalet ihtiyacınız için çadırınızdan 50 metre kadar uzakta bir yer belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz bu yerin rüzgar yönünü iyi hesap etmeli ve bu sayede kamp alanınıza koku gelmesine engel olmanız gerekiyor. Ayrıca büyük tuvaletiniz için çukur kazmalı, doğada kaybolan sabun kullanmalı ve tuvalet kağıdı, ıslak mendil gibi atıkları doğaya bırakmamanız gerekiyor.

6. Yaban Hayvanlarına Dikkat Edin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Belirlenmiş kamp alanlarında genellikle yabani hayvanla karşılaşma olasılığınız düşükken, kendi seçtiğiniz ve sadece sizin olduğunuz bir doğada bu olasılık daha yüksek olacaktır. Bu sebeple kamp yapacağınız yeri iyi tanımalı ve yaban hayatının uzak olduğu bölgeleri seçmelisiniz. Ayrıca doğada misafir olduğunuz için onları sinirlendirecek, alanlarını işgal edecek ve koku yayacak davranışlar kaçınmalısınız.

7. Konumunuzu Haber Verin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Doğada başınıza ne zaman ne geleceği belli olmadığı için kamp yapmadan önce gideceğiniz yerle ilgili harita çıktıları alın ve üzerine çalışın. Bu çıktıların bir kopyasını eşinize dostunuza verin. Uzun süreli intikal şeklinde kamp yapılacaksa, bölge jandarmaya haber vermek de faydalı olabilir. Ayrıca durumunuza göre alacağınız uydu telefonu ya da GPS cihazları da hem yön bulma hem de acil durumda oldukça yer tespiti için kolaylık sağlayacaktır.

8. Yediklerinize Dikkat Edin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Kampta beslenme de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Doğada, şehirdeyken bir günde yaktığınız kaloriden çok daha fazlasınız yakacağınız için, etkili beslenme kadar besin maddelerinin tercihi ve muhafazası da sizin sağlığınız açısından önem taşır.

Bilmediğiniz otlardan veya mantarlardan uzak durun ve sakın yemeyin. Yabani mantar türleri zehirlenmenize ve hayatınızı kaybetmenize neden olabilir.

Temiz görünen her derenin, her çeşmenin suyu içilmez. O su kaynağı hakkında etraftan bilgi alabilirseniz öyle kullanın. Temiz su kaynağına uzaksanız ve suya ihtiyacınız varsa suyun tortusunu bir bez yardımıyla süzdükten sonra kaynatarak için.

Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda bozulacak gıdalardan uzak durun. Yiyecekleri dondurun ve bozulma sıralarına göre pişirin. Mesela, tavuk ilk önce bozulacağı için ilk önce onu tüketin sonra balık en son olarak da eti tüketin. Fermante gıdalardan olan pastırma ve sucuk gibi ürünler kolay kolay bozulmayacağı için kamptaki kurtarıcınız olabilir.

Kış kamplarında ısı kaybına neden olacağı için alkolden uzak durun. Yaz kamplarında da şuurunuzu kaybedecek kadar tüketmeyin. Her zaman algılarınızın açık olmasına dikkat edin.

9. Şimşek ve Fırtınaya Dikkat Edin

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Kampta yağmur oldukça keyiflidir. Tenteyi gerdikten sonra yağan yağmurun tentede bıraktığı o tıkırtı, topraktan kalkan o mis gibi koku sizin tüm yorgunluğunuzu alır götürür ama yağmura şimşek ve fırtına eklenince o keyif yerini huzursuzluğa bırakır. Belki de kampta karşılaşılabilecek en büyük tehdit şimşektir. Doğadaysanız şimşek yüzünden açık hedefsinizdir. Bu tarz bir durumda; ağaçların altında değil açıklık alanlarda bulunmalı, metal alaşımlı malzemelerden uzak durmalı ve çadıra sığınmamalısınız. Tüm bunların yerine araba ve güvenliğinden emin olduğunuz bir mağaraya sığınabilirsiniz.

Doğa da her an ne olacağı belli olmadığından dolayı ani bir fırtınaya yakalanırsanız eğer; dere yataklarından uzak durmalı, kuru dal ve çürümüş ağaçlardan çadırı uzaklaştırmalı, çadırın iplerini rüzgara karşı germeli, yağış ve rüzgar almayan bir noktaya gitmelisiniz.

10. Ateş Yakarken Dikkatli Olun

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

İster ormanın derinliklerinde kamp yapın isterseniz de açıklık bir alanda ateş yakarken dikkatli olmanız gerekiyor. Ateşin etrafına yayılmasını önlemek için taş dizmeniz ve plastik ürünleri ateşe atmamanız güvenlik açısından önemlidir. Ayrıca mutlaka kontrol altına alabileceğiniz bir ateş yakmalı ve olası olumsuzluklara karşı ateşle işiniz bittiğinde mutlaka iyice söndürüp soğumasını sağlamalısınız.

11. Beklenmeyen Durumlar İçin Hazırlıklı Olun

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Doğada ne olacağını kestiremeyeceğinizden dolayı her türlü duruma hem psikolojik hem de fiziki anlamda hazır olmalısınız. Beklenmeyen bir şekilde uzayan kamplar için yanınıza her zaman fazladan yiyecek ve su almanız hayatta kalmanız için önemlidir. Ayrıca belirsiz hava koşullarına karşı yanınızda her zaman dört mevsim kıyafet bulundurmalı ve yaralanma, böcek ısırması, hastalık gibi durumlar içinde ilk yardım çantasını yanınızdan ayırmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İstanbul'a Yakın Kamp AlanlarıKaravanla Seyahat Yapmanın Püf Noktaları
Kış Kamp Yerleriİstanbul'da Kamp Yerleri
Türkiye'deki Kamp YerleriKamp Sandalyeleri
Kamp LambalarıAraç Üstü Çadır Modelleri
En İyi Kamp BuzluklarıKamp Masaları
Uyku Tulumu ModelleriEn İyi Kamp Çadırları

Kamp yaparken nelere dikkat etmeli?

Kamp yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında; mevsime uygun kamp malzemesi seçmek, uygun çadır seçmek, kampta body sistemiyle hareket etmek, çadır kuracağınız yeri doğru seçmek, tuvalet ihtiyacı için doğru yer seçmek, yaban hayvanlarına dikkat etmek, konumu haber vermek, yediklerinize dikkat etmek, şimşek ve fırtınaya dikkat etmek, ateş yakarken dikkatli etmek ve beklenmeyen durumlar için hazırlıklı olmak sorunsuz ve konforlu bir kamp için oldukça önem vermeniz gereken maddelerdir.

Kampa giderken yanımıza ne almamız gerekiyor?

Kampa giderken yanınıza almanız gerekenler arasında çadır, uyku tulumu, el feneri, mutfak malzemesi, mat, ilk yardım seti, yiyecek ve içecek mutlaka olması gereken malzemelerdir.

Kamp yaparken nasıl giyilmeli?

Kamp yaptığınız mevsime uygun kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz. Ayrıca çok dar ve terletecek kıyafetler yerine, bol kesim ve pamuklu giysiler tercih etmelisiniz.

Kampta uyku tulumu gerekli mi?

Her mevsim kamp için uyku tulumu olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Havalar sıcak olsa bile akşamları serin olacağından dolayı soğuktan korunmak ve konforlu bir şekilde uykuya dalmak adına mevsime uygun uyku tulumu tercih etmelisiniz.

Kamp çantasında mutlaka bulunması gerekenler nelerdir?

Kamp çantasında mutlaka bulunması gereken eşyalar arasında; düdük, ilk yardım çantası, termal battaniye, ses tabancası ve biber gazı beklemediğiniz durumlarda hayat kurtaran malzemelerdir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.