Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Bilgi

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Bilgi
25.05.201511:50

Şehirden uzaklaşmak isteyip çareyi kamp yapmakta mı buluyorsunuz? Kamp yaparken pişman olmamanız için kamp hakkındaki basit ipuçları sıralıyoruz

Haber güncelleme tarihi 26.07.2020 08:40

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yapmak her ne kadar eğlenceli bir iş gibi görünse de, pek çok ayrıntısı olan, ciddi bir iştir. Güvenli ve sağlıklı bir kamp yapmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini derlediğimiz bu içerik sayesinde sizler de iyi birer kampçı olabilirsiniz.


1. Çadırınızı Su Kaynaklarının Yanına Kurmayın

Kamp atacağımız alanı belirlerken, her zaman en doğru ve en güzel yeri bulmaya çalışırız. Bazen bu arayış bize yanlış karar vermemize neden olabilir. Göllerin muhteşem manzarasına kapılıp ya da akarsuyun o harika sesine aldanıp çadırımızı pat diye bu su kaynaklarının dibine koyuveririz. İşte bu güvenli bir kamp için kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir.

cadiri-su-kaynaklarinin-yanina-kurmayin-002.jpg


2. Kampta Body Sistemiyle Hareket Edin

Her zaman uyumlu ve problemsiz insanlarla yapılan kamplar daha keyifli olmuştur. Sayı arttıkça, nerede çokluk orada bokluk misali problemde o denli artar. Onun için yola çıkmadan önce kamp arkadaşınızı iyi seçiniz. Fiziksel şartların ağırlaşması sonucunda ortaya çıkabilecek gerginliklerin iyi yönetilememesi sonucunda o arkadaşınızla kanlı bıçaklı dönebilirsiniz. Kendinize güveniniz tam olsa ve usta bir kampçı olsanız bile mutlaka yanınızda bir arkadaşınızla gidiniz. Çünkü doğada başınıza gelebilecek bir sürü olumsuz şey olabilir ve bu olumsuzluklarla tek başınıza mücadele etmeniz mümkün olmayabilir. Onun için her daim sırtınızı yaslayabileceğiniz güven veren bir arkadaş her zaman iyidir.

kampta-body-sistemiyle-hareket-edin.jpg


3. Yaban Hayvanlarına Dikkat Edin

Gideceğimiz ormanda ya da arazide misafir olduğunuzu sakın unutmayın. Onun için misafirmiş gibi davranıp canlıların doğal yaşam alanlarına saygı gösterin. 

yaban-hayvanlarina-dikkat-edin.jpg


4. Gideceğiniz Bölge Hakkında Yakınlarınıza Haber Verin

Gsm operatörleri şöyle çekiyor böyle çekiyor tarzı reklamlarını kesinlikle unutun. Bunun için gitmeden önce gideceğiniz yerle ilgili harita çıktıları alın ve üzerine çalışın. Bu çıktıların bir kopyasını eşinize dostunuza verin. Uzun süreli intikal şeklinde kamp yapılacaksa, bölge jandarmaya haber vermek de faydalı olabilir. Maddi duruma göre uydu telefonu ya da GPS cihazları da hem yön bulma hem de acil durumda oldukça faydalı olacaktır.

gideceginiz-bolge-hakkinda-yakinlariniza-haber-verin.jpg


5. Çantanızda Bunları Mutlaka Bulundurun

Bazı şeyler ufak da olsa hayat kurtarabilir. Kampta da bir kaç parça ekipman sizi bir çok olumsuz duruma karşı koruyacaktır .

 • Yanınızda bir adet uyarı amaçlı düdük bulundurun. Acil durumlarda arkadaşınıza ve çevrenize uyarı amaçlı ses gönderebilirsiniz.

 • Ufak bir ilk yardım çantası hazırlayın. Bir kaç parça ilaç ve ilk yardım ekipmanları her zaman hayat kurtarır.

 • Kış kamplarında hipotermiye karşı korunmanızı sağlayacak termal bir battaniye yanınıza alın. Hem çok ucuzdur hem de çok az yer kaplar.

 • Ayılara karşı biber gazı, kurtlara karşı ses tabancası ya da torpil yanınızda bulunsun. Nerede ne zaman karşılaşacağınız hiç belli olmaz.

 • Aşırı yağışlar ve kar fırtınasına yakalanma riskinden yola çıkarak bir adet kamp tüpü yanınızda olsun. Çadırdan çıkamayacak derecede bir atmosferle karşılaşırsanız sıcak yemek ve ısınma için faydalı olacaktır. Ama bu tüpleri yakarken dikkatli olmak gerekiyor. Çadırın havalandırmalarını açın. Karbondioksit zehirlenmesinin önüne geçmek ve çadırın nem yapmaması için bunlar önemli.

 cantanizda-bunlari-mutlaka-bulundurun.jpg


6. Şimşeklere Dikkat

Kampta yağmur oldukça keyiflidir. Tenteyi gerdikten sonra yağan yağmurun tentede bıraktığı o tıkırtı, topraktan kalkan o mis gibi koku sizin tüm yorgunluğunuzu alır götürür ama yağmura şimşek eklenince o keyif yerini huzursuzluğa bırakır. Belki de kampta karşılaşılabilecek en büyük tehdit şimşektir. Doğadaysanız şimşek yüzünden açık hedefsinizdir. Bu tarz bir şimşek pozisyonunda neler yapılmalı haydi yine maddeler hainde inceleyelim:

 • Arabanız yakınınızdaysa, arabaya sığınmak en güvenli hareket olacaktır.

 • Ağaç kümeleri altında durmayın ağaçların arasında bulunan açıklık alanlarda konumlanın.

 • Üzerinizdeki metal alaşımlı şeylerden kurtulun.

 • Çadıra sığınmayın çünkü çadırın alüminyum çubukları şimşeği çekebilir.

 • Yakınlarda mağara bulursanız oraya da sığınabilirsiniz. Mağaralar en güvenli yerlerdir. Tabi ki sığınmadan önce mağarayı yoklamakta fayda var. Şimşekten kaçarken şimşek hızıyla gelen bir ayıyla karşılaşmak çok da iyi olmaz.

simseklere-dikkat.jpg


7. Fırtına Yaklaşıyor Hemen Önleminizi Alın

Ani basınç ve sıcaklık değişiklikleri sonucunda hava aniden patlayabilir. Bu tarz durumlarda hava birden değişir ve fırtınayla birlikte yağış başlar. Elinizi çabuk tutun ve eğlenceye ara verin. Çünkü yapılacak işler var:

 • Bu gibi durumlarda ilk yapılacak şey önceden de belirttiğim gibi dere yataklarından uzak durulmalı ve güvenli bir yere sığınılmalıdır.

 • Çadırı kuru dallar ve yaşlı çürümüş ağaçlardan uzak bir noktaya taşımak gerekir. Fırtına pozisyonunda ormandaki ağaçlardan çok sayıda kurumuş dal, yüksekten büyük bir hızla yere düşer. Bu gibi durumlar ölümcül yaralanmalara neden olabilir.

 • Fırtınanın çadıra zarar vermemesi ve rüzgardan korunulması için çadırın etrafında bulunan ipler gerdirilip çadır daha sabit bir hale getirilmelidir.

 • Kamp alanındaki eşyalarınızı ve yiyeceklerinizi rüzgar ve yağıştan etkilenmeyecek yere taşıyın.

 • Siz siz olun fazla dışarı çıkmadan çadırın içinde kamp ocağında demlediğiniz çayı yudumlayarak anı keyifli bir hale getirin. Aman dikkat çay demlemek isterken çadırı yakmayın!

-firtina-yaklasiyor-hemen-onleminizi-alin-001.jpg


8. Yediğinize İçtiğinize Dikkat Edin

Kampta beslenme de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Şehirdeyken, bir günde yaktığınız kaloriden çok daha fazlasınız yakarsınız doğada. O yüzden etkili beslenme kadar besin maddelerinin tercihi ve muhafazası da sizin sağlığınız açısından önem taşır. Peki doğada neler yapmalı, neler yapmamalı buyurun:

 • Bilmediğiniz otlardan veya mantarlardan uzak durun ve sakın yemeyin. Yabani mantar türleri zehirlenmenize ve hayatınızı kaybetmenize neden olabilir. Mantarlardan hiç anlamıyorsanız ve mantar sevdalısıysanız kültür mantarına devam edin.

 • Temiz görünen her derenin, her çeşmenin suyu içilmez. O su kaynağı hakkında etraftan bilgi alabilirseniz öyle kullanın. Temiz su kaynağına uzaksanız ve suya ihtiyacınız varsa suyun tortusunu bir bez yardımıyla süzdükten sonra kaynatarak için.

 • Hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda bozulacak gıdalardan uzak durun. Yiyecekleri dondurun ve bozulma sıralarına göre pişirin. Mesela, tavuk ilk önce bozulacağı için ilk önce onu tüketin sonra balık en son olarak da eti tüketin. Fermante gıdalardan olan pastırma ve sucuk gibi ürünler kolay kolay bozulmayacağı için kamptaki kurtarıcınız olabilir.

 • Kış kamplarında ısı kaybına neden olacağı için alkolden uzak durun.Yaz kamplarında da şuurunuzu kaybedecek kadar tüketmeyin. Her zaman algılarınızın açık olmasında fayda var.

yediginize-ictiginize-dikkat-edin-001.jpg

Önerilen İçerik: Türkiye'deki Kamp Alanları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
5
6
1
1
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.