İnternet Radyosu: Podcasting

İnternet Radyosu: Podcasting
15.06.201515:56

Podcasting mecrası da sosyal medya araçlarından biridir. Burada kullanıcı istediği ölçüde ses kayıtları yapmakta dinlemekte ve indirmektedir. Bu teknolojinin ne gibi özellikleri vardır?

Haber güncelleme tarihi 12.01.2019 17:00

Teknoloji çağında yaşıyoruz. İleri teknolojiyle birlikte hayatımızda da değişimler meydana geliyor. Eskiden radyoda sevdiğimiz bir şarkı çıkması için saatlerce beklerdik ya da bir filmimiz varsa mutlaka o saatte televizyon karşısında olmamız gerekirdi ; bir daha tekrarını biraz zor izlerdik. Eski Eskide kaldı. Şimdiki teknoloji uygulamaları, mecraları artık her şeyi isteğinizin doğrultusunda yerine getiriyor. Podcasting teknolojisiyle artık beklemek ya da kaçırmak diye bir şey yok. Son yıllarda daha da gelişti. Radyocuların vazgeçilmezi, hayatımızda uzun süredir var olan, bu teknolojiyi yakından tanıyalım.

Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerini (radyo programları, videoları)  yayın zamanından sonra izlemek üzere kişisel bilgisayarlara, telefonlara, mp3 çalara taşınabilir aygıtlarla yüklenilmesidir. 2005 yılında internet hayatına giren podcasting kısa bir süre içinde büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

Podcasting Teknolojisinin Özellikleri

Abonelik İmkânı

İnternet üzerinde indirilebilen ve ses dosyası olan podcast’in  en önemli özelliklerinden bir tanesi kullanıcısına abonelik imkânı sağlıyor. Herhangi bir internet sitesine yüklenen bir podcad otomatik olarak kullanıcısının bilgisayarına indirmesini sağlıyor.

Ölçülenebilirlik

Sunulan içeriği tüketiciye direk olarak ulaştırıyor.

Bağımsız ve Özgür

Podcast üzerinde herhangi bir konuşma, müzik, toplantı gibi akla gelebilecek her türlü ses kayıtları sunabiliyor. İçeriğinde herhangi bir kural ve kısıtlama olmaması insanlar tarafından cezp edici olabiliyor.

Arşivleme Yapılıyor

Podcast, geleneksel medyanın radyonun keşfettiği içeriği arşivlenmesini sağlarken, kullanıcının tekrardan dinlemesine olanak sağlıyor. Bu özelliğiyle geleneksel radyonun içeriğini depolanmasını sağlıyor.

Taşınabiliyor

En çok kullanılan ses formatı MP3’tür. Sıkıştırılmış ses dosyaları olan MP3 mecralarından dinlenilebilmektedir.

Zamansızlık

Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte artık her şeyi zamanında yapmamız gerekmiyor. Bir filmi ya da radyo programını illaki o zaman dilimi içinde izlememize ya da dinlememize gerek yok.

Sansürsüz

Sosyal mecralarda sansür uygulanması yok denecek kadar azdır. Kısıtlayıcı kurallar içermemesi, olduğu gibi sunuluyor. Geleneksel medyada var olan kurallar bu mecra için geçerli değildir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.