Eğitimde İnsan Hakları

Eğitimde İnsan Hakları
06.06.201519:34

İnsan Hakları güvenceler olmaktan çok istemlerdir. Temel haklar, gerçekte, bu istemlerin sürekli olduğunun bilincinde olan insanların sayısının arttığı ölçüde pratikte güvence altına alınır. Bizde sizler için eğitimde insan haklarını derledik.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 13:14

İnsan Hakları Nedir?

İnsan Hakları güvenceler olmaktan çok istemlerdir. Temel haklar, gerçekte, bu istemlerin sürekli olduğunun bilincinde olan insanların sayısının arttığı ölçüde pratikte güvence altına alınır. Temel hakları çiğneme tehlikeleri, bugünkü dünyada her yerde görülmektedir. Savaşlar, zorbalıklar, baskı, hoşgörü eksikliği, kölelik...vb. yalnızca geçmişe ait olmayıp, bazıları çağımızda hala yaşanmakta olan sorunlardır. 

Bu sorunların yanı sıra çağdaş toplumlardaki eğitimlere bakıldığında, varılmak istenen nokta, kişileri temel insan haklarına saygılı bir toplum üyesi olacak şekilde eğitmek olduğunu görülmektedir.

insan-haklari.jpg


Türk Milli Eğitiminde İnsan Hakları

Türk eğitim sistemindeki, kişiler arası insancıl tutumlar geliştirme ilkesi Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçlarında şu şekilde ifade edilmiştir: 

"Türk Milli Eğitiminin genel amacı, Türk Milletinin bütün fertlerini Atatürk inkılaplarına ve Anayasanın başlangıcında ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, mili, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek... Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek." Bu amaçlar doğrultusunda yazılmış okul kitaplarını gözden geçirdiğimizde insan haklarıyla ilgili epeyce konunun yer ayrıldığını görürüz. Sosyoloji, tarih, felsefe, psikoloji gibi derslerdeki özgürlük, eşitlik, demokrasi gibi sorunlar, özgürlükler için verilen savaşlar...vb. öğrencileri insan haklarına duyarlı yapan konulardır. Bu yönüyle tarih, yurttaşlık eğitimi, ahlak dersleri insan hakları konusunda bilgi vermek ve sorunlarını tartışmak için uygun alanlardır. Ülkemizdeki eğitim kitaplarında, özellikle de tarih kitaplarında, başka uluslara karşı düşmanca veya savaşlara karşı olumlu bir tutum geliştirmeye yol açabilecek konulara yer verilmemesine özen gösterilmiştir.

insan-haklari-ve-egitimin-rolu.jpg


İnsan Hakları ve Eğitim 

"İnsan  eğitime  ihtiyaç  duyan  tek  varlıktır"  diyen  Kant,  Eğitim  Üzerine  adlı  eserine  bu cümle  ile  başlar. İnsan  birbiri  ardı  sıra  belli  evrelerden  geçer. Eğitimin  ise sadece  çocukluktan  başlayabilir çünkü; insan çocukluk  döneminde, disipline  muhtaçtır. İnsan hakları eğitimi konusunu incelediğimizde, ülkemizde ve diğer ülkelerde bu konuya önemli bir yer verilmesine karşılık, insan haklarının hala tartışma konusu olduğunu görüyoruz. Son yıllarda toplumumuzda, farklı düşünceleri ifade etmedeki hak ve özgürlüğü tanımayan bir anlayış ortaya çıkmıştır. Peki bu anlayış neden ortaya çıkmış olabilir? Müfredat programları yeterli olduğuna göre, akla öğretim yöntemlerinde yetersizlik olduğu düşünülebilir. Gerçekten, okullarımızda genellikle öğrencilerden, düşünme ve katılma istemeyen anlatma yöntemi uygulanmaktadır. "Bilgi" edinmede etkili olabilen bu yöntem, davranış değiştirmede, bilgileri uygulamakta pek etkili olamamaktadır.

Aslında konular, öğrencilerin konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini söylemelerine olanak tanıyacak şekilde öğretilebilir. Öğretme sorumluluğunu öğretmen öğrencileri ile paylaşır, öğrenciler birbirleri için de öğretici bir uyarıcı olabilirler. Tartışma yöntemi, özellikle "etik" gibi, normatif disiplinlerin öğretilmesinde çok yararlı ve gerekli bir yöntemdir. Öğrenciler, tartışma yoluyla değerler ve inançların arkasındaki ana ilkeleri kavrayabilir, onları içselleştirebilir ve değerlendirme, örgütleme gibi amaçları gerçekleştirebilir.

insan-haklari-ve-egitim.jpg

Önerilen İçerik: Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Hakkında Kısaca Bilgi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.