Eğitimin İşlevleri Nelerdir?

Eğitimin İşlevleri Nelerdir?
26.08.201517:18

Eğitim toplumsal yaşantımız için neden önemlidir? Eğitimin insan yaşamındaki önemini vurgulayarak işlevleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 12:10

Eğitimin önemini ve işlevlerini anlatmadan önce, eğitimin tanımı hakkında bilgi verelim.

Eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. Geniş bir anlamda tanımlamak gerekirse, toplumda yaşamanız için öğrenmeniz gereken en etkili tüm sosyal süreçlerdir.

 

Eğitimin Önemi ve İşlevleri;

Eğitimin önemi insanların kazandıkları bilgileri gelecek nesillere aktarması ve bireylerin toplumsallaşmasını sağlayan en temel etken olmasıdır. Eğitim sayesinde toplumlar arası geçiş sağlanır, toplumsal hayat şekillenir ve iş bölümleri oluşur. Eğitim olduğu için insanlık kültüründen, gelenek ve göreneklerden bahsedebiliyoruz.

eğitim

Kısaca önemine değindiğimiz eğitimin, şimdi de işlevlerini sorgulamaya başlayalım.

Öncelikle eğitim dediğimiz zaman sadece okul döneminde alınan eğitimi aklınıza getirmeyin. Eğitimi hayatımızın her alanında alıyoruz. Eğitimin en temel işlevi insanın toplumsallaşmasını sağlamasıdır. Yani şu şekilde düşünebilirsiniz ailemiz tarafından, okulda ve çevremizde aldığımız eğitim bizim toplumdaki yerimizi sağlar. İnsanlar kendi yaşadıkları toplumlara benzerler çünkü onların öğretilerini alır ve onlar gibi davranırlar. Ancak bu şekilde toplumda yer edinirler.başarı

Aldığımız eğitimler toplumsal hayatımızda gerçekleştirdiğimiz sürece yaşar ve var olurlar. İnsanlar yazdıklarından çok yaptıklarıyla anlaşılırlar. Yani aldığımız eğitimleri teoride öğrendiğimizin az bir payı kadar yaşantımıza geçirirsek o zaman başarılı oluruz.

Hayat insanların kafalarına göre yaşayabilecekleri bir hayat değildir. Hayat insanların eğitimle bir şeyler yapmasını istediği bir yerdir. Eğer kişi kendisini geliştirmese ve verilen eğitimleri uygulamasa o zaman insanlar tarafından hor görülür ve mutsuz olur. Eğitim insanın yaşayışını kolaylaştırarak, kişinin toplum içinde saygı görmesini sağlar.

Eğitim bilgilerin yaşamasını ve gelecek nesillere olduğu gibi iletilmesini sağlar.

Bazı Düşüncelere Göre Eğitim;

beyin

Hiçbir zaman tek bir pencereden bakarak bir şeyleri anlatmak istememişimdir. Bunun için her ne kadar azınlıkta düşünenlerin fikri de olsa bu düşünceleri paylaşmak bizlerin en büyük görevidir. Özgürlükçü düşünceye sahip olanlar için eğitim bir öğretidir ve eğitim aslında olunması istenilen bir toplumun yaratılması için bir uğraştır. Güçler tarafından eğitilerek sindirilen insan toplulukları devlet güçleri tarafından kullanılır ve sistemin bir parçası haline geldiğini öne sürülür ve eğitimin insanı özgürlüğünü kısıtladığını, insana sunulan hayatı yaşamak zorunda bıraktığını söylerler.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.