IMF Nedir? Görevleri Nelerdir?

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir?
19.09.201517:20

IMF (International Monetary Fund); uluslararası para fonu anlamına gelir. Peki, IMF nedir ve görevleri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:46

Uluslar arası mali sistemin işleyişini düzenleyen IMF, 1944 yılında ABD’nin Bretton Woods kasabasında kurulmuş ve 1947 yılında fiilen çalışmaya başlayan bir uluslararası organizasyondur.

IMF’nin kredileri, bilinenin aksine azdır. Ancak buna rağmen ülkeler IMF’den kredi almak isterler çünkü IMF’nin bir ülkeye kredi veriyor olması demek diğer ülkelerin o ülkeye kolaylıkla borç veriyor olması demektir. Böylelikle IMF ülkeler için bir yeşil ışık anlamına gelir. Her kafamız sıkıştığı zaman IMF’den borç isteyemeyiz. IMF’den borç almak için durdurulmaz bir bilanço açığı olması gerekir.

IMF’nin Görevleri Şu Şekildedir;

ımf

Uluslararası mali düzeni sağlamak amacıyla, ödeme bilançosu açığı olan ülkelere kısa vadeli olarak kredi imkanları sağlamak.

Ülkelerin kur politikalarını denetlemek.

Ülkelerin ticari bankalara ya da resmi kurumlara olan borçlarını ödememeleri durumunda, taraflar arası arabuluculukta bulunmak.

Ülkeleri daha özgürlükçü bir dış ticaret rejimi uygulamaya özendirmek.

Ülkelere teknik açıdan yardımlar yapmak.

IMF’nin işleyişine bakacak olursak; öncelikle IMF’ye üye olan ülke için bir kota belirlenir. Kota belirlenirken ülkenin yurt içi gücü ve dış ticaret hacmi göz önünde bulundurulur.

Bu Kota O Ülkenin

Fon ödeyeceği miktarı,

Fonda çekeceği kredi miktarını,

Fondaki oy hakkını belirler.

Ülke fona üye olması halinde, fonun %75’ini kendi ulusal para cinsinden, geri kalan %25’ini ise dolar cinsinde yatırır. Böylece fonun emrinde her an kullanıma hazır her ülkenin parası bulunmuş olur.

IMF kredilerinin geri ödeme süresi 3-4 yıldır. Kredi kullanan ülkelerin faiz ödemeleri de yapar ancak bu düşük bir faizdir. Ülke borcunu aldığı para cinsinden ödeyebileceği gibi IMF’nin parası olan SDR cinsinden de ödenebilir.

IMF borç verirken bazı şartların gerçekleşmesini ister.

dolar

Bu şartlar;

Ülke kamu giderlerini kısıtlasın

Vergilerin artırıcı önlemler alınması

Para arzı kısılsın

Serbest fiyat politikası izlensin

Ulusal paranın değeri düşülsün.

Son Zamanlarda;

Türkiye’nin son dönemlerde yaşadığı iç karışıklıklar, erken seçim gibi etkenlerden dolayı ulusal parası değer kaybetmiş ve olası bir krizin sinyalleri yakılmıştır. TL, Dolar karşısında oldukça değer kaybetmiştir. TL’nin değer kaybetmesi Dolar olarak alınan borçların katlanmasına neden olmuştur.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
2
0
2
2
0
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.