Borsa Nedir?

Borsa Nedir?
25.08.201517:10

Borsanın ne olduğu konusunda çoğumuz bilgi sahibi değilizdir. Sürekli haberlerde duyduğumuz ve bir türlü anlam veremediğimiz Borsanın işlevi hakkında basit bir şekilde bilgilendirme yapacağım.

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:39

Borsa: kimi ticaretle uğraşanların, özellikle sarrafların değerli uğraşlarla alışverişle uğraşanların alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yerdir. Aslında borsa bir oyundur. Bu oyunu büyükler oynar ve onlar kazanır. İki üç kuruşla borsayı ciddiye alanlar büyük kazançlar elde etmeyecektir.

borsa

Borsa kelimesinin anlamı “menkul değer çarşısıdır.” Çoğumuz hep Borsa nedir diye anlamaya çalışırız ama bir türlü anlayamayız. Aslında bizlerin değil, güçlü olup dünya üzerinde top döndürenlerin anlayacağı bir şeydir.

Nasıl galericiler araba alıp satıyorlarsa, borsalarda bunun kağıt üzerinde olanıdır. Borsa kendi içinde değişik kollara ayrılıyor.

Borsa Neye Göre Şekilleniyor?

borsa

Ticaret borsaları, ürünlerin kağıt üzerinde satımına sahiplik yaparken,

Menkul Kıymetler Borsası, (genelde en çok duyduğumuz bu borsa) şirketlere ortak olursunuz. Yani bir şirketin bir hissesini aldığınız zaman o şirketin milyonda bir hissesine ortak olursunuz. Eğer o şirket büyürse hissenizde büyür. Tabi borsanın gündemde olmasının sebebi bu değildir. Saniyelik iniş ve çıkışlar yani psikolojik bir yanı da vardır. Bir hisse ne kadar talep görüyorsa o kadar pahalıdır. Arz- talep ilişkisinden yola çıkılması bu meseleyi gündeme taşımıştır. Altın ve mücevher gibi değerli madenlerin değerli olmasının sebebi de az olması ve piyasada çok talep görmesidir.

Piyasaların iniş ve çıkış yapması benim senin elinde olan bir durum değildir. Bu konuda görev büyük güçlere düşüyor. Bir hisseyi aşırı ucuz ve pahalı yapmak onların elindedir ve piyasa onların arz ve talepleri doğrultusunda şekillenir. Ani alımlar yaparak kalabalıkların hisseye üşüşmesini sağlarlar ve ardında satış yaparlar ya da kağıt üzerinde çok değerli şirketleri açığa vurmazlar. Başta da söylediğimiz gibi borsa bir oyundur.

borsa

Vatandaşlar bunun farkında olmalılar; piyasayla oynamak herkesin yapabileceği ve sonuçta kazanacağı bir durum değildir. Bu şunun gibi bir şeydir; az paranızla kilolarca altın almak istemeye benzer ama nedense o altını hiçbir zaman o az parayla alamazsınız. Bakın piyasalara bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin parası gelişmiş olan ülkelere göre küçük bir dalgalanmadan dolayı güç kaybediyor. Piyasalarda da küçük bir dalgalanmayla iflasın eşiğine gelebilirsiniz. Borsa kapitalizmin en büyük destekçisidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.