İdris Güllüce Kimdir? Kariyeri ve Siyasi Hayatı

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 11 Şubat 1950'de Erzurum Hasankale'de doğmuştur. Daha fazla bilgi için içeriğimizi okuyabilirsiniz.
İdris Güllüce Kimdir? Kariyeri ve Siyasi Hayatı

11 Şubat 1950 yılında doğan İdris Güllüce, Erzurum Hasankale'de dünyaya geldi. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Sıddıka olan İdris Güllüce, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nden mezundur. Evli ve 5 çocuk babası olan Güllüce, mühendis ve siyasetçidir. 26. dönem seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili ve Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapmıştır.

Eğitim ve İş Hayatı

İdris Güllüce Kimdir?

İdris Güllüce, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'ne girdikten sonra Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü de tamamladı. Daha sonra, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında "Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu mastır tezi yaptı.

İş hayatına serbest mühendis olarak atılan Güllüce, kendi inşaat şirketini kurdu. 1980-84 yılları arasında uluslararası bir firmada yurtdışında mühendis olarak çalıştı ve Türkiye'ye dönünce özel bir sanayi kuruluşunda Genel Müdür olarak görev yaptı. Ayrıca bu sanayi kuruluşunun ortaklığı ve yöneticiliğini sürdürdü.

Siyasi Hayatı

İdris Güllüce Kimdir?

1989 yılında Kartal Belediyesi Meclis Üyeliği görevine seçildi ve yerel yönetimler kariyerine ilk adımını attı.

Daha sonra Tuzla Belediye Başkanı oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili olarak hizmet verdi.

8 Mayıs 2007'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis I. Başkan Vekilliği görevinden istifa ederek Adalet ve Kalkınma Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu ve seçildi.

2007-2013 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

İdris Güllüce, 26. Dönem seçimlerinde aday gösterilmediği için mecliste yer alamadı ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev yapmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Fatma Güldemet Sarı Kimdir?Murat Kurum Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.