Fatma Güldemet Sarı Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

64. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Fatma Güldemet Sarı, Malatyalıdır. Fatma Güldemet Sarı hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Fatma Güldemet Sarı Kimdir? Nereli? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Fatma Güldemet Sarı, 25 Haziran 1970 tarihinde Malatya Derende'de Sıdıka ve Yücel Sarı'nın kızı olarak doğdu. Tarsus Amerikan Koleji'nden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. İstanbul, Mersin ve Adana illerinde mimar olarak çalıştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Çukurova Kurucu İlçe Başkanı, Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak görev yaptı. Aynı zamanda, TBMM 25. ve 26. Dönemde Ak Parti Adana milletvekili seçildi. Fatma Güldemet Sarı, 64. Türkiye Hükumet döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine atandı.

Eğitim ve İş hayatı

Fatma Güldemet Sarı Kimdir?

Orta ve lise eğitimini, Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladı. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

1996 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı alanında yüksek lisansını tamamladı.

Nurdağ Kireç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti ve Sarılar Mimarlık Ltd. Şti.'de proje sorumlusu ve şirket ortağı olarak çalıştı.

Siyasi Hayatı

Fatma Güldemet Sarı Kimdir?

2008 yılında Ak Parti Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak siyasi hayatına başladı ve 2011 yılındaki Genel Seçimlerinde Adana 7. sıradaki milletvekili adayı oldu.

2012-2014 yılları arasında AK Parti Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi, kısa bir süre vekaleten Adana İl Başkanlığı ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ayrıca, birçok vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşunda üye olarak aktif rol aldı.

Fatma Güldemet Sarı, 25. ve 26. Dönemlerde Adana Milletvekili seçildi ve 64. Hükumet zamanında 24 Mayıs 2016 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İdris Güllüce Kimdir?Murat Kurum Kimdir?

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum