Hz. Süleyman’ın Hayatının Kısaca Özeti

Hz. Süleyman’ın Hayatının Kısaca Özeti
07.02.201913:47

Hz. Süleyman kimdir ve hayatında ne gibi gelişmeler yaşanmıştır? Hz. Süleyman’ın hayat hikayesinin kısaca özeti nedir? İşte, Hz. Davud’un oğlu Hz. Süleyman’ın kısa ve anlaşılır şekilde sizlere paylaştığımız kısa özeti…

Haber güncelleme tarihi 07.02.2019 14:02

Hz. Süleyman, Hz. Davud'un oğludur ve babası gibi hem Peygamberlik hem de hükümdarlık yapmıştır. Hayvanların dilinden anlayabilen Hz. Süleyman, rüzgar ve cinlerinde emrinde olduğu bir Peygamberdir. Mescidi Aksa’yı yaptırmıştır ve rivayete göre henüz 12 yaşında iken babasından krallığı devralmıştır.

Hz. Süleyman & Belkıs Kıssası

Hz. Süleyman hayatı boyunca halkına Allah'a iman etmeleri yönünde davetlerde bulunmuştur. Hz. Süleyman ile ilgili en meşhur kıssa, Belkıs ile olan kıssadır. Kıssada, Belkıs'ın tahtının, Belkıs'ın Hz. Süleyman'ın sarayına gelmeden önce saraya ulaşması ile ilgili olan olaylardan bahsedilir. Bu hadiseden sonra Belkıs iman etmiş ve daha sonrasında da rivayetlere göre Hz. Süleyman ile evlenmiştir.

Hz. Süleyman ile ilgili Kuranı Kerim'in En-am suresi 84. ayetinde bahsedilmektedir. Ayette, Süleyman'ın Peygamber olduğu ve bununla birlikte Hz. Süleyman'ın Mescid-ül Aksa'yı ziyaret edenlerin analarından doğmuş gibi günahsız olmalarını istediği ifade edilmiştir. Peygamber (s.a.s) hadisinin devamında Hz. Süleyman'ın ilk iki duasının kabul edildiği, üçüncüsünün ise umulduğuna dair kısımlar bulunmaktadır.

Kuranı Kerim'de adı sıkça zikredilen Hz. Süleyman'ın yaklaşık olarak 1000 yıl yaşadığı rivayet edilmektedir.

Önerilen İçerik: Peygamberlerin Sıfatları - Anlamları

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18509
10549
24910
4344
5430
5304
7863
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 140
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.