Hepatit C Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nedir?

Hepatit C Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nedir?
02.07.201516:46

Hepatit C virüs yoluyla insanlara bulaşan ve ölümlere sebebiyet verebilen bir hastalıktır. Peki Hepatit C bulaşıcı mıdır ve tedavisi nedir? İşte Hepatit C hastalığıyla ilgili detaylı bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 13.02.2020 10:04

Hepatit C Nedir?

Hepatit C, HCV virüsü ile insana bulaşan ve karaciğeri etkileyen bir hastalıktır. Virüs araştırılmaya 1970’lerde başlanmıştır. Bilim adamları 1989 yılında Hepatit C’nin doğruluğunu kabul etmiş ve hastalık ile ilgili tedavi yöntemleri aranmaya başlanmıştır. Hastalığın tedavisi için bulunan Peginterferon ve Ribavirin adındaki ilaçlar Hepatit C için standartlaşmış ilaçlardır. İlaç tedavisi gören insanlarda %50-%80 başarı sağlanma oranı vardır.

hepatit-c.jpg


Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C virüsü genellikle kana karışarak insan vücuduna girer. Şu yollarla bulaşabilir;


1. Damar İçi İlaç Kullanımı

Damar içi ilaç kullanımı, damara ilacı enjektör sayesinde vermek demektir. Hepatit C genel olarak bu yol ile bulaşır. Eğer enjektör pis ise ya da daha öncesinde Hepatit C virüsü taşıyan bir hastada kullanılmış ise diğer hastaya da geçebilir. Damar içi yoluyla uyuşturucu kullanan kişiler büyük risk altındadır. Aynı zamanda dövme yaptıran kişilerin de dikkatli olması gerekir.

Hepatit C Steril Olmayan Enjektör ve Dövme İğnesiyle Bulaşabilir


2. Kan ve Organ Nakli Yoluyla

Hepatit C virüsü kana bulaştığı için, kan ya da organ nakli yaptıran hastalar için risk büyüktür. Bunun önüne geçilmesi için verilen kana test yapılmalıdır. Aynı risk organ nakli yaptıran hastalar için de geçerlidir.

kan-yolu.PNG


3. Cinsel İlişki Yoluyla

Hepatit C’nin cinsel ilişki yoluyla bulaşma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak risk cinsel yol ile bulaşan farklı bir hastalığın olması ile artar.

cinsel-iliski-004.jpg


4. Kanla Temas Yoluyla

Hepatit C virüsünün en kolay bulaşma şekli kanla temas iledir. Kişisel bakım ürünlerini (traş bıçakları, tırnak makasları, diş fırları) birden fazla kişinin kullanması hastalığa davetiye çıkartmak demektir.

permatik.jpg


5. Hepatit C Virüsü Anneden Çocuğa Bulaşır Mı? 

Hepatit C virüsü anne karnındaki çocuğa bulaşmaz ancak doğum sırasında bulaşma riski %4’tür.
Doğum sırasında anneden çocuğuna Hepatit C bulaşabilir.


6. Hepatit C Hangi Yollar İle Bulaşmaz

Hepatit C, aynı kaptan yemek yemek, öpüşmek, havuza girmek, emzirmek, öksürmek, aynı tuvaleti kullanmak yollarıyla bulaşmaz.


Hepatit C’nin Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C hastalığında genellikle bir belirti olmaz. Çoğu hasta  Hepatit C virüsü taşıdığını anlamaz. Bilimsel olarak Hepatit C'nin belirtileri şunlardır.

  • Ateş
  • Halsizlik
  • Karın Ağrısı
  • İştahsızlık
  • Bulantı
  • Kusma
  • Eklem Ağrıları
  • İdrar Renginde Koyulaşma
  • Sarılık (Göz ve Ciltte)

Virüs vücuda girdikten yaklaşık 6-7 hafta sonra bu belirtiler baş gösterir (Genellikle belirti olmaz.) Hastalığın kesinleştirmek için, kan tahlili, biyopsi ve karaciğer enzim testi yapılması gerekir.


Hepatit C Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hepatit C virüsü karaciğer hastalıklarına yol açar. Hastaların yarısında kronik enfeksiyon görülür. Enfeksiyona maruz kalan hastaların %80’i tedavi edilir. HCV virüsü olan hastalar alkolden ve karaciğeri etkileyecek olan ilaçlardan kesinlikle kaçınmalıdır. Hasta, Hepatit A ve Hepatit B virüsüne karşı aşılanmalıdır. Virüs, siroz ve kansere yol açabilir. Bu yüzden hepatit C olan hastalar  sürekli ultrasona girmelidir. İlaç tedavisinde ise Peginterferon ve Ribavirin adlı ilaçlar kullanılmaktadır. 24-48 hafta boyunca kullanılması uygun görülür. İlaç tedavisi olan hastaların %50’sinde başarı sağlanır. İlaçların yan etkisi olarak ise grip benzeri belirtiler ve duygusal bozukluklar baş gösterir. Bilim adamları Hepatit C’nin üzerine yaptıkları çalışmalar ile yeni bulunan bir ilaç yardımıyla hastalardaki iyileşme oranının %95 olduğunu açıkladı. Sovaldi adındaki bu ilacın fiyatı ise 84 Bin Dolar. İlacın satışına Amerika’da başlandı anca ülkemize henüz gelmedi. Bazı kişiler Hepatit C’ye karşı meryemana dikeni, ginseng ve koloidal adlı bitkilerin tedaviye yardımcı olduğunu söylese de yapılan araştırmalar sonucunda alternatif tedavi olarak yapılan denemelerin hiç birinde hastalık iyileşme göstermedi. 

Hepatit C Tedavi İlacı Sovaldi

Önerilen İçerikHepatit B Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nelerdir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.