20 Hayvan Hakkında Doğru Bilinen 20 Yanlış Bilgi!

20 Hayvan Hakkında Doğru Bilinen 20 Yanlış Bilgi!
21.10.201809:30

İnsanoğlu gibi hayvanlarında zamanla evrim geçirdikleri bilinmektedir. Peki ya her hayvanın kendine has özelliği ve hikayesi olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için derlediğimiz bu içerikte 20 hayvanın ilginç özelliklerine yer vereceğiz.

Haber güncelleme tarihi 22.09.2020 10:46

İlginç Özelliklere Sahip Hayvanlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hayvanların zamanla evrimleştiği, farklılaştığı hatta nesillerinin tükendiğini biliniyor. Peki ya hayvanlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu listeyi incelediğinizde gözlerinize inanamayacağınız ilginç özelliklerle karşılaşacaksınız. Ayrıca bazı hayvanlar hakkında doğru bilinen yanlışları da öğrenmiş olacaksınız.

Hazırsanız başlıyoruz...

ilginc-hayvanlar.gif


1. Peygamber Devesi

Peygamber devesi, üreme sonrasında erkeğini yer diye yanlış bir bilgi vardır. Aslında bu olay tam tersini işaret eder. Gerçekte erkek dişisini yemektedir.

peygamber-devesi-001.jpg


2. Hindi

Hindilerin yağmur yağdığında ağızlarını açıp gökyüzüne baktıklarını biliyor muydunuz? Boğulana kadar ağzını açıp yağmur suyu dolduran bazı hindiler bu yüzden boğularak ölürler.

hindi.jpg


3. Örümcek

''Örümceklerin geçmişte 3 metreye kadar büyük olanları vardır!'' Şeklinde yanlış bir bilgi yaygındır. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Bir örümceğin 3 metre olduğunu ancak filmlerde görebilirsiniz :)

orumcek-005.jpg


4. Köpekler

Geçmişte insanlar köpeklerin sadece siyah ve beyaz olabileceğini zannediyordu. Fakat yıllar geçtikçe bunun tamamen yanlış olduğunu deneyimleyerek öğrendiler.

kopekler-001.jpg


5. Japon Balığı

Japon balığının 3 saniye sonrasında geçmişi unuttuğu söylenir. Mythbusters bunun tamamen yanlış olduğunu dile getiriyor. Balıklar hemen her şeyi unutmuş olsalardı akvaryuma yem atmak için yanaştıklarında size doğru nasıl yakınlaşabilirlerdi. 

japon-baligi-002.jpg


6. Deve

Develerin sırtında bulunan hörgüçlerinin genellikle su depoladığını sanan insanlar oldukça fazla. İşin doğrusu, uzun seyahatlere çıkan develerin hörgüçlerini yağ ile depolamasıdır. Deve bu sayede acıkmaz ve susamazlar.

deve-001.jpg


7. Kulak Böceği

Kulak böceklerinin insanların kulağına kaçıp oradan da beynine gideceğine inanılır. Aslında bu tamamen yanlış bir bilgi. Kulak böceklerinin sizin kulağınıza girip beyninize ele geçirme gibi bir derdi yok.

kulak-bocegi.jpg


8. Arı

Arıların birini soktuktan sonra ölecekleri bilinir. Bu olayın kısmen doğru olduğunu söyleyebiliriz. Fakat 20.000 farklı arı türü bulunmakta ve bu türlerin hepsi soktuktan sonra ölmüyor.

ari-007.jpg


9. Timsah

Timsahların suda hızlı olduğu bilinmektedir. Karada yavaş olduklarını sanan insanlar oldukça fazla. Bazı timsahlar karada insanlardan daha hızlı! Bunu biliyor muydunuz?

timsah-003.jpg


10. Kediler

Kedilerin daima 4 ayağının üstüne düşeceği bilgi yaygındır. Kediler daima 4 ayağının üstüne düşmezler. Bu sadece bir kedi deyimidir. Duruma göre düşüş şekli değişmektedir.

kedi-050.jpg


11. Yavru Kuşlar

Yavru kuşlara bir insan dokunduğunda annesinin onu reddedeceği düşünülür. Bu durum tamamen yanlıştır. Kuşların koku alma duyusu oldukça zayıftır. Bu nedenle de bir insanın yavrusuna dokunduğunu kesinlikle anlayamazlar.

yavru-kuslar.jpg


12. Filler

İnsanlar fillerin havaya zıplayamadıklarını düşünürler. Hantal ve şişman görüntüleri sizi aldatmasın, fil aslında çok iyi zıplar.

filler-001.jpg


13. Solucan

Solucanların ikiye bölündüğünde diğer parçasıyla birleşerek tekrardan yaşamaya devam edeceği düşünülür. Bu düşünce de tamamen yanlıştır.

solucan-003.jpg


14. Baykuş

Baykuşların kuş türünde en bilge hayvan olduğu söylenir. Baykuşların cool görüntüsü sizi aldatmasın. Aslında bu düşünce de tamamen yanlıştır. Kuş türünde kargaların daha zeki olduğu bilimsel bir gerçekliktir.

Önerilen İçerik; Baykuş Ötüşü Uğursuzluk mudur?

baykus-001.jpg


15. Köpek Eğitmek

Köpekleri eğitmenin imkansız olduğunu düşünen insanlar yanılıyor. Köpekler sandığınızdan çok daha fazla zekidir. Bu nedenle de öğrenme duyuları oldukça gelişmiştir. (Bu maddeyi niye ekledik biz de bilmiyoruz. Ancak köpeklerin eğitilemediğini düşünen insanlar hala oldukça fazladır.)

Önerilen İçerik; Köpek Eğitimi ve Bakımı

kopek-egitmek-001.jpg


16. Yaban Sıçanı

Yaban sıçanlarının göç ettikleri zaman öldükleri bilinir. Bu düşünce doğru değildir. Göç eden yaban sıçanının başına kötü bir şey gelmediği sürece asla ölmezler.

yaban-sicani.jpg


17. Uzun Bacaklı Örümcekler

Uzun bacaklı örümceklerin bir insanı ısırdığında ölümcül olduklarına inanılır. Aslında ölümcül değildirler. Fakat ısırmalarını da pek önermiyoruz.

uzun-bacakli-orumcekler.jpg


18. Kurbağa

Efsaneleşen bir başka hikaye ise kurbağalara dokunulduğunda size sihir yapacağıdır. Bu konu hakkında fazla bir şey söylemek istemiyoruz :) Bir de kaplumbağa öldürüldüğünde yağmur yağacağına inanılır. Bilimsel olarak yağmurun nasıl oluştuğu ve yağdığı artık kanıtlanmıştır. Kısacası yağmur yağsın diye kurbağa öldürme ritüellerinin artık sonunun gelmesi gerekiyor.

kurbaga-001.jpg


19. Pitbull

Pitbull köpeklerinin çok tehlikeli ve saldırgan olduğu söylenir. Evet bazılarının tehlikeli olduğu bir gerçek. Fakat bazılarının da diğer hayvanlardan daha tatlı olduğu resimde de göreceğiniz üzere ortada :)

pitbull-001.jpg


20. Yarasa

Yarasaların kör olduğu söylenir. Bazı yarasaların kör olduğu doğrudur. Fakat bazı cinsleri insanlardan çok daha iyi görürler.

yarasa-001.jpg


Önerilen İçerik; Dünyanın En Tehlikeli 10 Hayvanı!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
86
9
26
12
139
16
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.