Okulda Öğretilen & Yanlış Bilinen Şaşırtıcı Gerçekler

Okulda Öğretilen & Yanlış Bilinen Şaşırtıcı Gerçekler
12.09.201813:03

Okullarda öğretilen ve yanlış bilinen bazı gerçekleri sizler için bu içerikte bir araya getirdik. Okulda öğretilen yanlış bilgilerden oluşan bu listeyi okuduğunuzda çok şaşıracağınıza eminiz. İşte, okulda öğretilen ve doğru bilinen yanlış bilgiler…

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:49

Okullarda birçok bilgi genç bireylere aktarılmaya başlanır. Çocukların beyinleri pürüzsüz bir yapıda olduğu için okulda öğretilen yanlış bilgileri süzgeçten geçirmeden kabul edebilir. Tabi ki burada, okulda öğretilen bütün bilgilerin yanlış olduğunu savunmuyoruz. Sadece bazı öğretilen yanlış bilgiler var ki, bunlar birçok kişinin gözünün önündedir. Peki, herkesin şaşıracağına emin olduğumuz okulda öğretilen ve doğru bilinen yanlış bilgiler nelerdir?

Aynı zamanda Bilmediğiniz Gerçekler sayfasını ziyaret ederek, şimdiye kadar duymadığınız birçok doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şaşırmaya hazır mısınız? Birazdan duyacaklarınız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü ne yazık ki okullarda öğretilen bazı bilgiler yanlış öğretiliyor. Eğer öğretmenleriniz hâlâ size bu bilgileri vermeye devam ediyorsa ve size inanmıyorsa kanıt olarak bu yazıyı kendisine gönderebilirsiniz. Gelin fazla heyecanlanmadan okul da bizlere öğretilen yanlış bilgilere hep birlikte bakalım.


Sadece 5 Duyu Organımız mı Var?

Okulda hep 5 duyu organımız olduğu söylenilir. Fakat bilim adamlarına göre bir insanın 21 farklı duyusu vardır. Hatta 33 bile diyen var. Bilim dünyası 5’den çok daha fazla duyumuz olduğu konusunda ısrarlı.

okulda öğretilen yanlış bilgiler

Şimdilik 21 duyu olduğu yönünde karar kılındı. Bu konuda hemen herkes hem fikir ancak çeşitli görüşlere göre bu sayı 33’e kadar uzanıyor.

Örneğin kinestetik his sayesinde vücut parçalarımızın nerede olduğunu biliriz. Örneğin sabah uyandığımızda diz kapağımızın nerede olduğunu ve ellerimizin ayaklarımızın nerede olduğunu bu his sayesinde öğreniriz.

okulda öğretilen yanlış bilgiler
 

Açlık, susanıklık, hareket, basınç, kaşıntı ve banyo ihtiyacı gibi hissi oldukça fazla duyumuz vardır.


Columbus Hakkında Bilinmeyen Gerçek

Öncelikle Columbus'un zengin bir köle tüccarı olduğunu bilmekte fayda var. Telegrafa göre Columbus erkekleri kadınları ve çocukları İspanya'ya götürmek üzere alıkoymuş ve onları tıpkı sirk hayvanları gibi köleleştirmiştir. İnsanların çoğu yolculuk esnasında ölmüş ve kalanları da 6 ay içinde hayatını kaybetmiştir.

okulda bilinen yanlış bilgiler

Bu durum Columbus'un bulabildiği en iyi tipte 550 insanı seçtiği, adamlarına da istediklerini köle yapma emrini verdiği ve sonucunda da bir başka 600 insanı eklediği 2. yolculuk tutkusuna itmiştir.

Avrupa’ya yolculuk esirler için oldukça zayıflatıcı olmuştur ve 200 esir bizzat Columbus'un emriyle gemiden atılmıştır.

okulda bilinen yanlış bilgiler

Yani Columbus okullarda anlatıldığı gibi masum bir şekilde Dünya turuna çıkan bir insan değil köleleştirmek üzere erkek, kadın ve çocuk arayan ve bu sebeple de dünyayı dolaşan bir canidir.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler

Tarih kitaplarında anlatılanlara göre Amerika 1492 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedildi.

Ama günümüz teknolojisiyle yapılan araştırmalar Amerika'nın Kristof Kolomb tarafından keşfedilmeden yıllar önce Çinliler tarafından keşfedildiğini göstermektedir. Delil olarak da Çinli Zheng He'nin 1418 tarihli haritasını gösteriyor.

Kolomb'dan önce sadece Çinliler değil birçok uygarlığın buraya geldiği biliniyor.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler

Buna örnek olarak Çinliler, Vikingler, İrlandalılar, Sibiryalılar ve Romalıların keşfettiğine dair kanıtlar da bulunuyor. Artık Amerika'da Kolomb'un ilk keşfi yapmadığını kabul etmiş durumdalar.

Tabi yıllar boyunca öğretilen tarih derslerinden sürekli duyduğumuz Kolomb'u hafızalardan silmek bayağı zor olacak


Ampulün İcadı

Hiram Maxim, Joseph Swan,Thomas Edison ve yirmi beşe yakın bilim adamını ortak özelliği hepsinin elektrik ampulünü üretebilmiş olmasıdır.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler

Ansiklopediler "İlk ampul Edison tarafından icat edilmiştir." dese de Davy 1802 yılında ilk ampulü yakmayı, ilk olarak ampulle aydınlanmayı başardığında değil Edison, Edison'un babası bile henüz doğmamıştı.

İngilizler hala ampulü Edison'un değil Joseph Swan'ın icat ettiğini kabul ederler. Ampulün içine karbon tel koymayı ilk Edison'un akıl ettiği iddaları da yanlıştır. Karbon tel uygulaması bile Edison'dan tam 50 yıl öncedir.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler joseph swan

Edison'un ampulün mucidi olarak bilinmesinin nedeni ise ampulü ta başından beri yerleşim merkezlerini aydınlatacak sistemin bir parçası olarak kabloları dağıtım sistemleri ve kontrol elemanlarıyla birlikte tasarlamasıydı.

Dünyaca Ünlü Mucitler sayfasını ziyaret ederek, herkesin merak ettiği diğer mucitler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.


Yarasalar Kör mü?

Yarasalar bilinenin aksine kör değiller. Hatta bazı yarasa türlerinin görme duyusu da çok gelişmiştir.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler yarasa

Görme yetenekleri olmasına rağmen yarasalar genelde çok gelişmiş olan sonar sistemlerini kullanmaktadırlar. İnsanın duyabileceği frekansın on katı olan sesleri rahatlıkla duyabilirler.

okulda bilinen yanlış bilinen bilgiler yarasa sesleri

Yarasalar avlanırken saniyede 200 çığlık sesi çıkartır. Çığlıkların yankılarına göre avının yerini öğrenir ve saldırıya geçerler.


Maddenin Halleri

Fen derslerinde bize maddenin katı, sıvı ve gaz olmak üzere yalnızca üç halinin olduğu söylenilmiştir.

Ancak bunun yanında maddenin plazma hali de vardır. Plazma hali hacim ve şekil olarak tutarsızdır. Serbestçe ilerleyen önemli sayıda iyon ve elektron içerirler. Plazma evrende maddenin en yaygın şekilde görülen halidir. Hatta teorilere göre maddenin daha fazla hali vardır.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler

Yapılan araştırmalarla birlikte şu ana kadar tanımlayabilen maddenin 16 hali bulunmuştur. Kısacası maddenin 3 hali artık eskidi diyebiliriz.


Dilin Tat Alma Bölümleri

Eskiden bize öğretilen dil haritası dilin hangi bölümlerinin dört temel tattan ayrı ayrı sorumlu olduğunu anlatıyordu. Aslında bu yanlıştır. Tat alıcılarının olduğu her yerde, dilin tamamında ve damağımızda aşağı yukarı bütün tatları neredeyse eşit olarak alırsınız.

Dil haritası 1901 yılında yayınlanan bir Alman araştırması üzerine hazırlanmıştır.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler

Ama Harvardlı bir psikolog olan Edwin Borin onu İngilizce'ye yanlış çevirmiştir.

Araştırma aslında insan dilinin farklı tatlara farklı duyarlılık gösteren bölümleri olduğunu söylemektedir. Borin'in çevirisi ise "Her bir tat sadece tek bir bölgede algılanabilir." anlamına gelir.


Albert Einstein

Kim bilir kaç nesil çocuk Nobel ödüllü fizikçinin de okulda başarısız olduğunu düşünerek avunmuş fakat fena halde yanılmıştır. Einstein aslında başarılı bir öğrenciydi özellikle de bilim ve matematik derslerinde.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler albert einstein

Birçok yerde Einstein'in sadece matematikte iyi olduğu söylenir. Ancak Einstein'in neredeyse tüm dersleri ortalamanın üstündeydi. Okul hayatında tek kötü olduğu konu ise psikolojik zayıf olmasıydı.

İçerisinde Einstein'in de bulunduğu "Onlar Tarihin Seyrini Değiştirdiler" sayfasını ziyaret ederek, diğer insanlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.


Telefonun Mucidi

Hepimiz Graham Bell'in telefonu icat ettiği ve ilk olarak sekreteri Watson'ı aradığı ile ilgili hikayeyi duymuşuzdur. Fakat aslında çalışan ilk telefon bundan 15 yıl önce Alman bir mucit olan Johann Philipp Reis tarafından icat edilmişti.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler graham bell

"Reis Telephon" ismini verdiği bu cihazı ilk olarak 1861'de sunmuştu. "Reis Telephon" müzik notalarını oldukça net olarak ancak insan sesini zayıf bir şekilde iletebiliyordu insan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazda gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Ancak buna rağmen bütün övgüyü Bell alıyor.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler philipp reis


Dünyanın En Yüksek Dağı

İlkokul yıllarından beridir 8888 yüksekliğiyle Everest’i dünyanın en yüksek dağı olarak biliriz. Ama durum hiçte sandığınız gibi değil. “Dünya'nın en yüksek dağı hangisidir?” sorusunu herhangi bir kimseye sorarsanız kaç metre olduğunu hatırlayamasa da yüksek ihtimalle Everest cevabını verecektir. Fakat buda yanlış bir bilgidir.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler everest dağı

Dünya'nın okyanus tabanından itibaren en yüksek dağı Hawaii'deki Mauna Kea dağıdır. Çünkü Mauna Kea'nın yüksekliği Pasifik Okyanusu'nun tabanından itibaren başlıyor.

okulda öğrenilen yanlış bilgiler everest dağı

Volkanik bir dağ olan Mauna Kea'nın okyanus seviyesinin üstünde kalan bölümü 4220 metredir okyanus tabanından itibaren yüksekliği ise 10100 metre. Bu açıdan bakıldığında Mauna Kea Dünya'nın en yüksek ya da en uzun dağı unvanını ele geçiriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
16
16
13
620
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.