Hapşırmak Koronavirüs Belirtisi Olabilir mi?

Hapşırmak Koronavirüs Belirtisi Olabilir mi?
24.04.202016:17

Hapşırık, yabancı parçacıkların burun mukozasını tahriş etmesi sonucunda ortaya çıkan sarsıcı hava çıkışlarıdır. Son zamanlarda mevsim değişiklikleriyle artış gösteren hapşırma koronavirüs belirtisi olabilir mi? İşte sorunun cevabı...

Haber güncelleme tarihi 10.06.2021 09:55

Hapşırıklar genellikle "hapşuuu" diye başlayan ve hemen ardından önü arkası gelmeyen sarsıcı hava çıkışlarıdır. Özellikle mevsimsel geçişlerde, kir ve tozlu havalarda, soğuk algınlığında,kuru ve soğuk havalarda sıklıkla yaşadığımız bu durum, 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan ve 200'den fazla ülkede 3 milyona yakın kişiyi enfekte eden koronavirüs hastalığının habercisi olabilir mi?


Hapşırma Coronavirüs Belirtisi Olabilir mi?

Hapşırma Coronavirüs Belirtisi Olabilir

Birçoğumuz, yeni koronavirüs (COVID-19) hastalığına sebep olabilecek durumlara karşı son derece tedbirli ve bilinçli davranmaya çalışıyor. Sağlık Bakanlığımızın da belirttiği gibi sosyal mesafe, izolasyon gibi 14 altın kurala harfiyen uymamıza rağmen koronavirüs olabileceğimizden şüpheleniyoruz. Bu genellikle halsizlik, ateş ve hapşırmaya bağlı olarak gerçekleşiyor. Tüm bunlar koronavirüs enfeksiyonunu belirtileriyle benzerlik gösterirken kendimizi hapşırırken bulursak ne olur? Son günlerde vatandaşlar çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan hapşırma durumları konusunda bir hayli endişeleniyor. Peki kendimizi hapşırırken bulursak endişelenmeli miyiz?


Koronavirüsün Ortak Belirtileri

Hapşırma Coronavirüs Belirtisi Olabilir

SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu yeni koronavirüs (COVID-19) hastalığının yangın semptomları ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı olarak belirtilmektedir. Hapşırma ise koronavirüse yakalanan bireylerde görünebilen bir durum olmasına rağmen diğer semptomlar kadar yaygın değildir. Yapılan araştırmalar koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan bireylerin ateş ile beraberinde diğer semptomlarada sahgip olabileceğini söylemektedir. Bu sebeple eğer ki virüsle yakın bir temasta bulunmadıysanız (10 dakika veya daha fazla) ve belirtilen diğer semptomlara sahip değilseniz hapşırmanız muhtemelen koronavirüs değildir. 


Sizi Hangisi Hapşırttı?

Hapşırma Coronavirüs Belirtisi Olabilir

Aksırmak olarak da bilinen hapşırmak, genellikle atmosferde bulunan yabancı maddelerin burun mukozasını tahriş etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hapşırık sırasında ağız ve burun yoluyla akciğerlere doldurulan hava, yarı bağımsız olarak sarsıcı bir şekilde hızla dışarıya çıkmaktadır. Birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilen bu durum, genellikle mevsim geçişleri, ani sıcaklık değişikliği, rüzgara maruz kalındığında veya parlak ışığa maruz kalındığında ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra hapşırık aynı zamanda hastalık taşıyan kişilerin bu virüs veya bakterileri havaya vererek diğer insanlara bulaşmasına sebep olabilmektedir. (koronavirüs solunum yoluyla bulaşıyor)Kısacası hapşırma birçok nedene bağlı olarak görülebilirken aynı zamanda enfekte olan bireylerin diğer insanlara solunum yoluyla hastalık bulaştırmasının da en kolay yoludur. Şimdi sizin enden hapşırmış olabileceğinize gelelim. Hapşırmanın bazı nedenleri arasında:

 • Alerjiler: Bahar geldi ve mevsimsel alerjiniz var. İşte bu durum sizin defalarca hapşırmanıza neden olabilir. Mevsimsel alerji ve koronavirüs arasındaki farkları öğrenmek için Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark Nedir? adlı içeriğime göz atabilirsiniz.
 • Toz ve kir: Özellikle ilkbahar temizliği sırasında kendinizi hapşırırken bulabilirsiniz. Bunun temel sebebi temizlik esnasında havaya yeni atılan toz ve kir taneleridir.
 • Soğuk ve kuru hava: Ani sıcaklık ve soğukluklar insanda gıcıklanma ve hapşırık yapabilmektedir. Özellikle dört farklı iklimi yaşadığımız ülkemizin bir kısmı soğukken diğer bir kısmı kuru havya maruz kalabiliyor. İşte bu soğuk ve kuru hava burun pasajlarını tahriş ederek hapşırmanıza neden olabilir.
 • Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının (COVID-19'un dışında) en büyük belirtisi hapşırıktır.
  Burun spreyleri: Halk arasında yaygın olarak kullanılan burun spreyleri, genellikle kullanımdan sonra hapşırığa neden olabilmektedir. Bunun sebebi spreyin nazal geçişleri tahriş etmesinden kaynaklanmaktadır.


Kendinizi ve Çevrenizi Tehlikeye Atmayın!

Hapşırma Coronavirüs Belirtisi Olabilir

Alerjilerin bulaşıcı olmadığını lütfen unutmayın, bu nedenle alerjisi olan bazı kişiler yakınınızda hapşırırsa (koronavirüs değillerse) alerjiyi veya koronavirüsü kapma riskiniz yoktur. Eğer ki birey koronavirüs enfeksiyonuna sahipse ve hapşırırsa bu hava yoluyla kolayca diğer insanlara bulaşabilmektedir. Hapşırmalara karşı kendinizi ve başkalarını koronavirüse karşı korumak için: 

 • Hapşırma esnasında ağzınızı dirseğinizle kapatın. Bu işlem sırasında elinizi yüzünüze veya başka bir nesneye götürmeden derhal yıkamaya gidin.
 • Hapşırma sonrasında ellerinizi bol su ve sabunla ovalayarak yıkayın. Eğer ki su ve sabuna erişiminiz bulunmuyorsa en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Bu koronavirüsü öldürecektir.
 • Hapşırığınızın kaynağını tespit edin. Eğer ki bir şeye alerjiniz olduğunu biliyorsanız ve buna bağlı olarak hapşırdığınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuzun size verdiği alerji ilacını almayı unutmayın.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı hassas bir bünyeye sahip olduğunuzu biliyorsanız lütfen ağzınızdan maskeleri çıkartmayın. Aniden gelişen bir hapşırma durumunda maskeniz diğer insanları koruyacaktır. 
 • Eğer ki hapşırığınız ile beraberinde ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtilerini yaşıyorsanız derhal ALO 184 Koronavirüs Danışma Hattı ile iletişime geçin. Görüşmeleriniz esnasında sağlık uzmanlarına tüm şikayetlerinizi açıkça belirtin.

Önerilen İçerik: Koronavirüse Karşı Yapmanız Gerekenler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
114
112
112
113
113
112
112
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.