Güneş Işınlarının Etkisinin Farkında Mısınız ?

Güneş Işınlarının Etkisinin Farkında Mısınız ?
15.05.201513:00

Güneş ışınlarına direkt maruz kalmadan da etkisini hissettiğimiz yazın en sıcak günlerinde, güneş ışınlarına karşı bir takım önlemler almalıyız.

Haber güncelleme tarihi 08.11.2018 10:23

Kışın güneş ışınlarının daha yatay düşmesi ve kat kat giyilen kalın giysilerle hafif hissedilen güneş ışınları, yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının artması ve artık ince,derinin havayla temasını sağlayan giysiler giyilmesiyle dik gelen güneş ışınlarını cildimizde hisseder olduk.

 

merhaba-yaz.png

Plajlarda güneşlenerek veya parklarda kafelerde yani açık mekanlarda serin bir şeyler içerken daha sık vakit geçirmekteyiz. 

Ve birçoğumuzun aklında güneş ışınlarının fayda ve zararına yönelik soru işaretleri oluşmaktadır. Güneş ışınları tamamen zararlı veya hiçbir zararı yoktur demek yanlış olacaktır. Güneş ışınları aslında varlığıyla içimizi ısıtan bir dost gibi iken, kalıcı hasarlara neden olan bir düşman da olabilir.

guneslenmek-014.jpg

KORUNMAMIZ GEREKEN ULTRAVİYOLE  IŞINLARI: UV+A -  UV+B

Görünür Işınlar: 600-760 nanometre dalga boyundan oluşur

Kızılötesi Işınlar:760 nanometreden daha uzun, sıcaklık hissi veren ışınlar kızıl ötesi ışınları oluşturur.

Mor Ötesi Işınlar: Ultraviyole dalga boyu kısa olan ışınlardır. Bilim adamları canlılar üzerindeki etkileri farklı olduğu için 

ultraviyole.png

UV-A,UV-B ve UV-C olarak gruplandırmıştır.

UV-A ışınları gün ortasında güneş ışığının en yoğun kısmını oluşturur. Hızlı şekilde kızarma ve cilt renginde koyulaşma görülür, koyulaşma kalıcı değildir. Cildin erken yaşlanmasına neden olur.

UV-B  ışınları ise daha kısa dalgalı güneş ışınlarıdır. Güneşe maruz kaldıktan 24-48 saat sonra pigmentler uyarılarak cilt renginin koyulaşmasına neden olurlar.Cilt kanserine neden olan ışındır.

ultraviyole.jpg

 

GÜNEŞ KORUYUCULARIN CİLDİMİZE ETKİSİ

Güneş koruyucular cilde vuran ışınlarını yansıtır, zararsız ışın demetine, enerjiye dönüştürerek etkisini gösterir.

Güneş koruyucuları MED (minimal eritme dozu) üzerindeki yavaşlatıcı etkilerine göre SPF (sun protecting-güneşten koruma faktörü) standardizasyonu ile süreçleri belirlenir. 

 

gunes-kremi-etkisi-003.jpg

Günlük hayatta kısa süreli güneşe maruz kalmada 15 faktörlü güneş kremi yeterlidir. Uzun süreli güneşte kalımlarda 30 ve üzeri faktörlü koruyucular kullanılmalıdır.

GÜNEŞ KORUYUCU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Satın alacağımız güneş koruyucunuzun geniş koruyuculu özellikte (broad spectrum) olmasına dikkat etmelisiniz. Yani ürünün hem UV+A hem de UV+B ışınlarının etkisine karşı koruyan etkin maddeler içermelidir.

Ürün seçiminde deri foto tipine (DFT) uygun ürünler seçilmelidir. DFT’i derinin güneş ışınlarına verdiği tepkinin kalitesidir ve ten rengi, saç rengi,bronzlaşma kapasitesi vb durumlara göre belirlenmiş durumlardır.DFT-1 (çok açık cilt rengi,hiç bronzlaşmaz,çok sayıda çilleri vardır,her zaman güneş yanığı olur)  ve DFT-2  (açık cilt, güneş yanığı olur. hafif bronzlaşır, çilleri vardır) cilt tipine sahip olan kişiler kesinlikle 30 faktör üzeri koruyucu ürünler kullanmalıdır.

Güneşe hassasiyet gerektiren, genetik  hastalıklarda 50 ve üzeri faktörlü koruyucular kullanmalıdır.

Yağlı ciltler su bazlı koruyucuları tercih ederken kuru ciltler yağ bazlı koruyucu ürünleri tercih etmelidir.

TEN RENGİNE GÖRE KAÇ FAKTÖRLÜ GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI

Güneş koruyucularının üzerinde genellikle anlayamadığımız kısaltmalı açıklamalar yer almaktadır.Bunların anlamlarını bilmeden çoğu kez ürün tercihimizi yaparız.

 

gunes-losyonu-kullanimi-003.jpg

 

Ürün üzerindeki SPF yazısı (Sun Protection Factor) güneş koruma faktörü yani ultraviyole ışınlarının vücudumuzda oluşturacak kızarıkları önleme etkisidir.SPF 2 – 60 arasında bir değerdir.Değerlerin açıklaması şu şekildedir;

  • SPF  2 - 12 -zayıf etkili – çok esmer  tenlerde
  • SPF 12 – 30 – orta etkili – esmer tenlerde (kızarıp bronzlaşan)
  • SPF 30+ - cildi hassas,güneşe duyarlı kişilerde, çocuk ve bebeklerde kullanılması tavsiye edilen değerlerdir

SPF sadece UV+B ışınlarına(cilt yanığı) karşı korur, diğer UV+A ışını ise deri yaşlanmasına (foto yaşlanma) neden olur.Bu nedenle alınacak üründe hem UV+A hem de UV+B ibaresinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

GÜNEŞ IŞINLARI  TAMAMEN ZARARLI MIDIR ?

Güneş ışınları tamamen zararlıdır demek yanlış olur. Gerekli tedbirler alındığında güneş ışınlarından vücut D vitaminini alır. D vitamini vücutta kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.

GÜNEŞ IŞINLARINDAN NASIL KORUNMALIYIZ ?

Güneşten koruyucu preparat (ilaç, karışım) kullanımıyla beraber güneşe maruziyet artmaktadır, fiziksel güneşten korunma ihmal edilmektedir.

Güneşin dik geldiği 11.00- 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya dikkat etmeli, dışarıda olunan sürede de sık dokumalı, açık renkli giysiler kullanılmalıdır.

gunesten-korunma-004.Jpeg

 

Geniş kenarlı şapkalar kullanılmalıdır, özellikle seyrek saçlılar dikkat etmelidir.

Ultraviyole ışınları kesen güneş gözlükleri kullanılmalı, sadece modelini beğendiğiniz için kalitesiz güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.

Güneş koruyucuları güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce homojen şekilde ve yeterli miktarda  (yaklaşık avuç içi kadar) sürülmelidir.

gunes-kremi-etkisi-011.jpg

Yaklaşık 3 saat etkisini korur ve günde düzenli olarak 2- 3 defa sürülmelidir. Direkt uzun süre maruz kalınmasa dahi işe giderken,pencerenin kenarında,parkta,kafede otururken,arabanızda giderken trafikte maruz kaldığınız güneş ışığında bile zararlı ışınlara maruz kalınmaktadır.

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMI

Yaşamın ilk 10 yılı daha önemli olmak kaydıyla 20 yılı dikkat edilmesi gereken dönemdir. Yaşam boyu alınan güneş hasarlarının 5/6’sı bu periyotta gerçekleşir.Çocuklarda melanin yani koyu içerikli ışıktan koruyucu pigment üretimi oldukça azdır bu nedenle güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan zararlı etkilere daha açıktırlar.

cocuklarda-gunes-kremi-kullanimi.jpg

6 aydan küçük çocuklara  güneş koruyucuları önerilmez.Çünkü 6 aydan küçük çocuklarda ilaçları metebolize edecek tam gelişmiş biyolojik sistem yoktur.Uygun giysiler (sık dokumalı,açık tonda, geniş çaplı şapkalar) çinko,oksit içeren koruyucular kullanılmalıdır.

GÜNEŞ LEKELERİ

Yüz,göğüs,kollarda yıldız şeklinde kahverengi lekeler melanositlerin (deriye rengini veren pigment hücreler) hücreleri korumak için çoğalmasıyla oluşur, güneş ışığına maruz kaldıkça renkleri koyulaşır.

gunes-lekesi.jpg

Leke açıcı kremler,kimyasal peeling ve lazerle leke açma tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir.Güneşten özellikle korunması gereken bölgeler;burun,yanak kulaklar,ense,eller,kolların dış yüzeyi,ayak üstü ve saçsız deri bölgesidir.

KİŞİSEL BAKIM OLARAK GÜNEŞ KORUYUCULARINI İHMAL EDİLMEMELİDİR

Cildimiz kuru veya kirliyse bunun çözümünü hemen bulur nemlendirir veya temizleriz. Sorunlar cilt yüzeyinde meydana geldiğinde daha göze çarpar. Fakat derinin altında yaşanan sorunlar kısa vade de oluşmaz ve uzun süreli bir tedavi gerektirecek durumlara neden olur ve nasıl bir tehlikeyle baş başa kaldığımızın farkında olmayabiliriz. 

gunes-losyonu-015.jpg

Cilt kanseri en yaygın kanser türleri arsında ilk sıralarda yer alır bu durumu göz önünde bulundurarak illa sahile çıkarken sürme düşüncesi yerleşmiş güneş koruyucularını günlük kişisel bakımınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.