Gelenekselden Sanal Topluma Geçiş

Gelenekselden Sanal Topluma Geçiş
23.05.201501:51

Geleneksel toplum olarak adlandırdığımız tarım topluluklarından internet topluluklarına nasıl geçildi? Sanal topluluklarının özellikleri nelerdir

Haber güncelleme tarihi 06.02.2016 15:55

Biliyoruz ki İnsanlık bugünkü haliyle var olmamıştır. Sürekli değişim içinde olan topluluklar zamanla yavaş yavaş değişimlere uğramışlardır. İnsanlar yaşadığı dönemlerdeki oluşumlara görede sınıflandırılmıştır. Bunun gibi: Taş Devri, adını taştan yapılan aletlerden almıştır.

 

Topluluk Nasıl Ortaya Çıkar?

Topluluğun ortaya çıkmasında üç etken önemli rol oynamaktadır. Bunlardan birincisi, aynı coğrafyasal alan üzerinde sürekli birlikte yaşamalarıdır. İkincisi ise, kan bağları başka bir ifadeyle akrabalıktır. Üçüncüsü de, ortak bir fikir dünyasına sahip olmalarıdır

 

Geleneksel Topluluklar

Sanayi öncesi toplum ‘geleneksel toplum’ olarak da ifade bulmaktadır. Sanayi öncesi toplumlar ile sanayileşmiş toplumlar arasındaki farklar çeşitli düşünürlerce yorumlanmıştır. Bu konuyu ilk ele alan düşünürlerden olan, ‘topluluk’ ya da diğer bir deyişle ‘cemaat’ (Gemeinschaft) ve toplum başka bir ifadeyle ‘cemiyet’ (Geselschaft) arasındaki ayrımı ortaya koymaktadır. topluluk/cemaat kavramı, toplumsal düzenin ilkel bir yapı şeklinde olup daha çok toplumsal gelişimin ilk aşamalarında görülmektedir, fakat varlığını farklı biçimler altında günümüze dek sürdürmektedir.

 

İnsanlık Tarihinin Aşamaları

Sanayi öncesi toplum diğer bir deyişle geleneksel toplum, göreli olarak sabit ve durgundur. Fakat bu geleneksel toplumun hiçbir şekilde değişmediği anlamına gelmemektedir. Bu noktada söz konusu olan değişim, kuşaklar boyunca oluşan ve yavaş bir şekilde akan bir değişme biçimidir. Toplumda oluşan her yeniliğin, sanayi öncesi toplumlar tarafından kabul görmesinden önce, geleneksel, toplumsal yapı içinde bütünleşmesi gerekmektedir.

 

Tarım Topluluklarının Gelişimi ve Değişimi

İnsanlık tarihi geçmişten günümüze kadar üç önemli aşamadan geçmiş, üç önemli devrim yaşamış ve dönüşüme uğramıştır. Bunlardan ilki tarım toplumuna geçişti. Yaklaşık yirmi bin yıl önce bazı avcı ve toplayıcı gruplar yaşamlarını sürdürebilmek için evcilleştirilmiş hayvanları yetiştirmeye ve belirli toprak parçalarını ekmeye başladılar. Kır toplumları esas olarak evcil hayvanlara dayanırken, tarım toplumları tahıl yetiştiren, tarımı uygulayan toplumlardır.

İnsanlığın birinci dönüşüm aşaması olan tarım toplumunun egemen ideolojisi, savaşı da besleyen tek tanrılı dinlerdi. İnsanoğlunun tarım devrimiyle yerleşik düzene geçmesiyle, bir üretim aracı olan toprağın mülkiyeti üzerine kurulu toprak ağalığı yönetimini devam ettirme anlayışı egemenliğini sürdürmüştür. Ancak yönetim konumunda farklı anlayışların ortaya çıkmasıyla, siyaset dinle belirlendiğinden mezheplere bölünmüştür. Tarım devrimi, teknolojinin oluşturduğu ideolojik düzenlemeye dayalı olan yapılanma, sonuçta Endüstri Devrimi teknolojisiyle değişime uğramıştır.

 

İnternet Topluluğu Nedir?

Günümüzde postmodern kabileleri olarak adlandırabileceğimiz “İnternet toplulukları”(sanal cemaatler) için aynı durumdan bahsetmek pek mümkün değildir. Günümüzün enformasyon elitleri, İnternet gibi enformasyon ve iletişim teknolojileri sayesinde “yeni tür cemaatler” denilen bu toplulukların geçmişi bir kültürel dönüşümden bahsedilmeyecek kadar yenidir.

 İnternet topluluğu (sanal cemaat) kavramı insan ve teknolojinin bir araya gelmesinden doğmuştur. Aynı anda her yerde bulunan bilgisayar ağlarının, fiziki mekândan bağımsız milyonlarca insan “siberuzay” da bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. İnternet topluluklarının ( sanal cemaatlerin) en çok kabul gören tanımı, Howard Rheingold’a aittir.

 “İnternet toplulukları, kişisel ilişkiler ağının yaratılması için yeterli sayıda insanın bir araya geldiğinde, ağlar vasıtasıyla yaratılan sosyal gruplardır.”

İnternet cemaatlerinde geleneksel cemaatlerde olduğu gibi coğrafi ya da fiziki bir mekândan bahsetmek mümkündür. Sanal cemaatlerin mekânı “siberuzay”(cyberspace) kavramı, Gibsona aittir. Ona göre siberuzay, “her ulustan milyonlarca yasal kullanıcının matematiksel kavramları öğrenen çocukların her gün yaşadığı anlaşmalı halüsünasyondur.

 

Sanal Topluluklar Neler Yapıyor?

İnternet topluluklarında insanlar, espri, bilimsel tartışma ve planlar yaparlar… Duygusal ilişkilerini paylaşırlar, beyin fırtınası, dedikodu ve düşmanlık yaparlar, aşık olurlar arkadaş bulurlar, ve onları kaybederler. Oyun oynarlar flört ederler… Sanal cemaatlerde insanlar, vücutlarını geride bırakarak, gerçek hayatta ne yapıyorlar ise onu yaparlar. Çünkü sanal dünyada kimse öpülemez ya da kimsenin bir başkasının burnuna yumruk indiremez, fakat bu sınırlar içinde çok şey yapmak mümkündür. Birçok insan için, sanal dünyanın çeşitliliği ve kültürel zenginliği büyük bir çekiciliğe sahiptir. Sanal cemaatler içinde, kitap satın alınabilir, basılmamış akademik yayınlar elektronik versiyonlarına ulaşılabilir, toplantı düzenlenebilir ve psikoterapi yeri olarak kullanılabilir.

Bazı yazarlara göre internet toplulukları, “sahte topluluklardır ve samimiyetten uzaktır. İnternet topluluğu kavramına daha eleştirel yaklaşanlara göre, bu tarz ilişkilerin yaygınlaşması, insanların gerçek yaşamdaki ilişkilerini başka istikamete yönlendirir. Dolayısıyla toplumsal ilişkiler yoksunlaşır.

Özetle ifade etmek gerekirse, İnternet toplulukları, post endüstriyel çağın “ötekisiz” yeni kabileleri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle istediği halde, fiziki engeller dolayısıyla, cemaat aidiyetinin dışında kalmış yalnız insanlar için, yeni bir imkân sunmaktadır. İnternet toplulukları kısmen insanları günlük yaşamındaki etkinliklerden uzaklaştırsa bile, tümüyle fiziksel yaşamdaki ilişkilerine bir alternatif oluşturmaktadır. Hatta bir çok kişi için sanal ortam, fiziki dünyada bir araya gelmek istedikleri insanlarla tanışma mekanıdır. Öte yandan sanal cemaatler, alacakaranlıkta sürdürülen ilişkiler sayesinde, insanlara, uygarlığın getirdiği toplumsal baskıdan uzaklaşma imkanı vermekte ve onları rahatlatmaktadır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.