Bilgi Toplumunun Ortaya Çıkışı

Bilgi Toplumunun Ortaya Çıkışı
22.06.201516:15

Bilgi toplumu 1950’li yıllara kadar dayanmaktadır. Öncelikle bilgi toplumu nedir, özellikleri nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Haber güncelleme tarihi 10.11.2015 11:02

Önceden olan kas gücünün yerini günümüzde artık bilgi almıştır. İlk çağlarda güçlü olan kazanırken günümüzde ise bilgili olan kazanıyor. Tam olarak bilgi toplumu nedir?  Bilgi toplumu, sürdürülebilir, sosyal, ekonomik hedeflerine bilgiyi ve enformatik teknolojileri yoğun olarak kullanarak ulaşabilen toplumsal yapı olarak tanımlamak mümkündür. Yapılan diğer tanımlara göre ise bilginin üretilmesi, depolanması ve kullanılmasında bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullanan toplumlardır.

Bilgi Toplumunun Doğuşu

Bilgi toplumu, 1950’li yılların ortalarına uzanmaktadır. Bilgi toplumuna geçen ilk ülke ABD olmuştur. 1956 yıllarında ilk defa ABD teknik ve yönetim alanlarında çalışan ve beyaz yakalı olarak adlandırılan görevliler, mavi yakalı olarak adlandırılan işçilere göre sayısal üstünlüğe sahip olmuştur. Böylece ABD, endüstri dönemini geride bırakarak, yeni toplumsal yapının ortaya çıktığı anlaşılıyor ve zamanla bilgi, artık alınıp satılan bir meta haline geliyor.

Bilgi Toplumunun Özellikleri

Bir toplumun bilgi toplumu olduğunu nasıl anlarız. Bir toplumun bilgi toplumu olması için o toplumun hangi özelliklerinin olması gerekiyor. Bilgi toplumunda bilişim teknolojisi sayesinde bilgi önem kazanmaktadır.

Teknoloji: Bilgi toplumlarının olmazsa olmazıdır. Yaygın olarak kullanılır.

Toplumsal yapı: Toplum bilgi bilincinin oluşturulması ve herkesin istenilen bilgiye erişim olanağının olması gerekiyor.

Politika:Bilgi edinmede özgür ve toplumsal olaylara katılımın sağlanması.

Ekonomi: Bilgi, ekonomide anahtar faktör olarak kabul edilmesi, iş olanaklarına artı değer kazandırması.

Kültür: Bilgi, kültürel değer olarak kabul edilip, ulusların ve bireylerin gelişimi için bilgiye önem verilmesidir.

Bilgi Toplumunun Yapısı

Bilgi Toplumunda Sosyal Sistem

Bilgi toplumunda, bireysel ve bireye ilişkin değerler daha da gelişmesi beklenir. Maslow’un ihtiyaç hiyeralşisinde en tepede yer alan, insanın kendi yeteneklerini geliştirmesi ihtiyaçları bilgi toplumlarında karşılanabilmelidir.

Bilgi Toplumunda Politik Sistem

Kişilerde amaçların önem kazanması, belli bir amaçlar için bir araya gelmiş sosyal grupların politikada doğrudan ya da dolaylı olarak söz sahibi olmasıdır. Geleneksel toplumlardaki mutlak kralların yerini sanayi toplumunda, kuvvetler ayrılığına dayalı parlamento ve demokrasi alır.

Bilgi Toplumunda Kültürel Sistem

Geleneksel toplumlarda, asil ve alt gibi bölümlere ayrılırken Bilgi toplumunda, işçi- işverendir.  Bilgi toplumunda özgür birey, ortaya çıkacak ve sınıflı yapı ortadan kalkacaktır.

Bilgi Toplumunda Ekonomik Sistem

Geleneksel toplumlarda ekonomik sistem merkezden yönetimdir. Buna karşılık emeğin özgürleştiği, sermaye ve maddi üretimin ön plana çıktığı bilgi toplumunda sistemi, piyasa ekonomisi almıştır. Artık sanal ağlar varlık gösteriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
6
22
4
3
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.