Filmleri Nasıl İzlemeliyiz

Filmleri Nasıl İzlemeliyiz
19.05.201522:22

Film nasıl izlenir, izlerken nasıl bir yol çizmeliyiz, Filmlerin iç dünyasında barındırmış olduğu mesajları nasıl algılamalıyız. Gerçek anlamda film izlemek istiyorsanız, yazımızı okumanızda fayda var.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 13:42

Sevgili sinema severler, film izlerken nelere dikkat ediyorsunuz ya da o filmde ki verilen mesajları ne şekilde size ileti olarak geliyor. Mesela Matrix’i izlerken sadece aksiyon filmi olarak mı izliyorsunuz. İşte üzerinde durmamız gereken durum bu; filmlerin dünyasında ki gerçekleri ne derece algılıyoruz ya da o dünyada ki söylenilen mesajları ne doğrultuda farkında olabiliyoruz.

Yanlış anlaşılmasın, ben bir film eleştirmeni değilim. Ama Üniversite hayatımda, bizlere nasıl film izlememiz gerektiğini anlatan ve bu yönde bizlere film ödevleri veren Hukuk hocamdan dolayı geliştirdiğim kazanımlarımla yazıyorum. Eminim sizlerinde işine yarayacaktır.

Matrix, Truman Show, Dövüş Kulübü filmleri üzerine yazacağım. Bu filmleri izleyeniniz var mı, “Evet” diyenler, hangi açıdan izlediler, aşağıdaki mesajlardan yola çıkarak izlemeyenleri izlemiş saymayarak, yeniden izlemelerini isteyeceğim.

Filmleri izlerken bu soruları göz önüne alalım

İnsanlar bir işe başlamadan önce o iş hakkında bilgi sahibi olursa işinde daha başarılı olur. Sizde filmleri izlemeden verdiğimiz bu sorulara dikkat ederek, bu doğrultuda filmi izleyerek film hakkında doyurucu bilgiye ulaşabileceksiniz.

Matrix, filminde siz olsaydınız hangi hapı seçerdiniz: Mavi hap neyi kırmızı hap neyi ifade ediyor? Matrix nedir, insanlar özgürce düşünebilirler mi?

Truman Show, Akvaryumda ki balık ne kadar özgürdür, hayatınızın bir kurgu üzerine olduğunu çevrenizde ki insanların size yalan söylediğini öğrenseydiniz o filmin içinde kalmaya mı devam ederdiniz yoksa gerçeklerle yüzleşmek için ölümü göze alarak, var olan bu filme son mu verirdiniz?

Truman Show filmi

Dövüş Kulübü'nü izlemeyeniniz yoktur. Dövüş, aksiyonun zirve yaptığı bu filmi izlerken hiç bu soruları sordunuz mu kendinize; İnsanlarda ki tüketim çılgınlığı, insanı tüketir mi yoksa iyi hissetmesini mi sağlar, her şeyin tek porsiyonluk olduğu dünyada insan gerçeği nedir?

Ancak temel sorularda yola çıkarak filmlerin bizlere vermiş olduğu asıl mesajları algılayabiliriz.

Bu Filmlerin Bize Anlatmak İstedikleri

Filmleri uzun uzadıya anlatmayacağım. Yukarda sorulan sorularla birlikte bu filmleri izleseniz, o zaman anlatmak istediklerimi anlatmış olacağım. Kısaca üzerinden geçecek olursam; Matrix bir sistemdir. Bu sistem her yerde vardır. Aslında burada var olan dünya düzenine, göndermelerde bulunuluyor. Bu düzende insanların köle olduğunu ve bu köleliğe karşı bir başkaldırı göstermediklerini anlatıyor. matri-001.jpg

Truman Show, insanların bir akvaryum içine sıkıştırıldığını ve bir kurgu filmi içinde yaşadığını dile getiriliyor. Aslında herkesin Truman Show olduğunu ve başkaları tarafından yönlenildiğini söylüyor. Akvaryumdaki balık ne kadar özgür olabilir ki, yüzer yüzer sonunda cama çarpar. 

 Dövüş Kulübü insanların çift kişilikli olduğunu düşündükleriyle görüntüleri arasındaki boşluğu çok güzel bir şekilde anlatıyor.İnsanların hep toplum bazında hareket ettiğini kendi olmadığını çünkü eğer kendi olursa toplum tarafından dışlanacağı endişesine sahiptir.Toplumsal yıkımı, aşırı tüketimin insanlar üzerinde var etmiş olduğu; tükenmişlik sendromunu etkili bir şekilde gözler önüne seriyor.Dövüş Kulübü

Ana fikirleri hususunda kısa bilgiler verdik. Bu filmleri bu pencereden ya da kendinize göre farklı pencereler çizerek izlerseniz işte o zaman gerçekten filmlerin iç dünyasını izlemiş olacaksınız. İyi seyirler.

NeOldu.com/ Kader Basayoğul

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
0
1
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.