Figen Yüksekdağ Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

HDP Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ, 1971 yılında Adana’da doğmuştur. Figen Yüksekdağ hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Figen Yüksekdağ Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Figen Yüksekdağ, 9 Kasım 1971 tarihinde Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğdu. Çiftçilikle uğraşan Türk kökenli bir ailenin 10 çocuğundan dokuzuncusu olan Figen Yüksekdağ, lise yıllarından itibaren sosyalist hareketlerle ilgilendi. HDP Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ, terör örgütü destekçiliği ve bağlantısından dolayı hapis cezasına çarptırılmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Fiden Yüksekdağ Kimdir?

Adana Ceyhan Lisesi mezunu Yüksekdağ, lise yıllarında kadın hareketi alanında çalışmalarına başlamıştır.

1992 yılında Adana'daki 1 Mayıs gösterilerinde tutuklanması sonrasında, 1 ay cezaevinde kalmıştır.

Lise yılları sırasında ve sonrasında, Liseli Öğrenciler Birliği, Liseli Emekçi Kadınlar Birliği ve Demokratik Liseliler Birliği'nin kurucularından biri olmuştur. Bu dönemde, Özgür Gençlik, Atılım ve Sosyalist Kadın dergilerinde yazarlık ve editörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversite Öğrenci Dernekleri'nin kurucularından biridir ve 1998 yılında Atılım Gazetesi yayın kuruluna katılmıştır.

Siyasi Hayatı

Fiden Yüksekdağ Kimdir?

Figen Yüksekdağ, 2002 yılında siyasi hayatına Ezilenlerin Sosyalist Platformu çatısı altında başladı. O yıl, platformun Adana Milletvekili Adayı olarak seçimlere katıldı.

Merkezi Sözcülük görevini 2004 yılında üstlendi ve 2006 yılında başlatılan Gaye Operasyonu sırasında tutuklandı.

Gebze Cezaevi'nde 1 yıl kaldıktan sonra Emekçi Kadınlar Derneği'nin kuruluş sürecinde yer aldı ve aynı zamanda Sosyalist Kadın Dergisi'nin editörlüğünü yürüttü.

2009 yılında Kutsiye Bozoklar'ın cenazesine katılma nedeniyle tekrar tutuklandı ve bu kez 6 ay cezaevinde kaldı.

Tahliye olduğu 2010 yılında, Ezilenlerin Sosyalist Platformu'nun partilileşme sürecinde, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kuruluş Kongresi'nde partinin ilk genel başkanı seçildi.

2011 yılında kurulan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) hareketinin kurucularından biri olan Yüksekdağ, HDK ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) çatısı altındaki partilileşme sürecinde ESP'yi genel başkanlık düzeyinde temsil etti.

2014 yılında, Selahattin Demirtaş ile birlikte HDP'nin Eş Genel Başkanlığına seçildi.

2016 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında ifade vermeyi reddetmesi nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinde Ankara'daki evinde gözaltına alındı ve Diyarbakır'a gönderildi. Aynı gün, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı ve Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

9 Mart 2017 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından siyasi partiler kanununun “ terör eyleminden mahkum olanların siyasi partilere üye olmayacaklarına” dair hükmü nedeniyle parti üyeliği düşürüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Selahattin Demirtaş Kimdir?Pervin Buldan Kimdir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.