Figen Yüksekdağ Kimdir

Figen Yüksekdağ Kimdir
13.05.201512:09

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı olan Figen Yüksekdağ, 1971 yılında Adana’da doğmuştur.

Haber güncelleme tarihi 19.03.2017 11:13

Figen Yüksedağ Biyografisi 

Figen Yüksekdağ’ın Eğitim ve Çalışma Hayatı

Liseyi ise Adana Ceyhan Lisesi’nde okuyan Yüksekdağ, aynı yıllarda kadın hareketi alanındaki çalışmalarına başladı. 1992 yılında Adana’da katıldığı 1 Mayıs gösterileri sonrasında tutuklandı ve 1 ay cezaevinde kaldı. Lise yılları ve sonrasında Liseli Öğrenciler Birliği, Liseli Emekçi Kadınlar Birliği ve Demokratik Liseliler Birliği kurucuları arasında yer aldı. Bu dönemde sırasıyla Özgür Gençlik, Atılım ve Sosyalist Kadın dergilerinde yazarlık ve editörlük görevlerini yürüttü. Üniversite Öğrenci Dernekleri’nin kurucuları arasında yer aldı. 1998 yılında Atılım Gazetesi yayın kuruluna dahil oldu. 


Figen Yüksekdağ’ın Siyasi Hayatı

Yüksekdağ, 2002 yılında siyasi hayatına Ezilenlerin Sosyalist Platformu’nda başladı. Aynı yıl platformun bağımsız Adana Milletvekili Adayı olarak seçimlere katıldı. 2004 yılında üstlendiği Merkezi Sözcülük görevini, 21 Eylül 2006 yılında başlatılan Gaye Operasyonu kapsamında tutuklanıncaya kadar sürdürdü. 1 sene kaldığı Gebze Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra Emekçi Kadınlar Derneği’nin kuruluş sürecinde yer aldı. Bu dönemde Sosyalist Kadın dergisi editörlüğünü de eş zamanlı olarak yürütüyordu. 2009’da Kutsiye Bozoklar’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle bir kez daha tutuklandı ve bu defa 6 ay cezaevinde kaldı. Tahliye olduğu 2010 yılında, Ezilenlerin Sosyalist Platformu’nun partilileşme sürecinde bir araya gelen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kuruluş Kongresi’nde, partinin ilk genel başkanı seçildi. 

15 Ekim 2011’de kurulan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) hareketinin kurucu üyeleri arasında yer alan Yüksekdağ, HDK’nin kuruluşu ve devamında Halkların Demokratik Partisi (
HDP
) çatısı altında yürütülen partilileşme sürecinde ESP’yi genel başkanlık düzeyinde temsil etti. 22 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da toplanan HDP II. Kongresi’nde Selahattin Demirtaş ile birlikte partinin Eş Genel Başkanlığına seçildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında, daha önce ifadeye çağırıldığı halde ifadeye gitmediği gerekçesiyle 4 Kasım 2016 tarihinde Ankara’daki evinde gözaltına alınan ve Diyarbakır’a gönderilen Yüksekdağ, burada çıkartıldığı 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce aynı gün içerisinde tutuklanarak Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.  21 Şubat 2017 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hakkında kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek vekilliği düşürüldü.

9 Mart 2017’de hakkında verilen kesinleşmiş hapis nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından siyasi partiler kanununun “ terör eyleminden mahkum olanların siyasi partilere üye olmayacaklarına” dair hükmü nedeniyle parti üyeliği düşürüldü.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.