En İyi Yavru Köpek Mamaları

En İyi Yavru Köpek Mamaları
11.11.201511:08

Yavru köpeklerin sağlıklı gelişimleri için yeteri kadar beslenmesi oldukça önemlidir. İşte köpeklerinizin gelişimi için dikkat etmeniz gerekenler ve piyasadaki en iyi mamalar...

Haber güncelleme tarihi 23.01.2019 06:10

Yavru köpeklerin beslenmesine, yetişkin köpeklerinkinden daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü iyi beslenmeyen bir yavru köpek çabucak hastalanabilmektedir.

En kaliteli yavru köpek maması markaları Satın almak İçin Tıklayın.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yeni doğan yavru köpeklerin beslenmesinde, bizim çok fazla rolümüz yoktur çünkü, anne yavruları nasıl besleyeceğini, ne zaman besleyeceğini bilmektedir. Burada önemli olan hekim danışmanlığında annenin sütünün gelip gelmediğinin kontrol edilmesidir. Yani annenin sütünün bütün yavrulara yetip yetmemesi ve zayıf olan yavruların beslenmesinin mutlaka kontrol altında olmalıdır.

Yavruların beslenmesi minimum bir buçuk ay anne sütüyle olması gerekir. Bu annenin yavrularını besleyip beslememesine göre de değişebilir fakat önerilen süre en az bir buçuk ay anne sütüyle yavruların beslenmesidir.

 

Yavru Köpeğin Annesi Yoksa Nasıl Beslemeliyiz?

Yavru Köpeğin Annesi Yoksa Nasıl Beslemeliyiz?

Yavru köpeğin eğer annesi yoksa, köpeğin beslenmesi zahmet gerektirmektedir. Yeni doğan ve anne sütü alamayan yavrular hazır mama ile 2 saatte bir, biberon yardımı ile beslenmeli. Yavru köpekler için, bebeklerde olduğu gibi toz şeklinde hazırlanan mamalar bulunmaktadır. Yeni doğan yavrulara mutlaka bunlardan hazırlanıp verilmelidir.

Bazı insanlar ise yavruları süt ile beslemek istemektedir. Bu genellikle mamaların maliyeti veya uğraştırması nedeniyle tercih edilmektedir fakat normal süt daha ağır ve yağlı olduğu için yavrularda sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden yavruların sütle beslenmesi gerektiği durumlarda süt mutlaka yarı yarıya sulandırılmalıdır. Yani yarım çay bardağı süt konulduysa yarım çay bardağı da su konulması gerekmektedir.

Süt ile besleme yavru köpekler için tam ve sağlıklı bir beslenme oluşturmamaktadır. Bu yüzden yine bebek tozlarının hazırlanıp verilmesinde her zaman fayda vardır.

Yavru Köpeklerde Kuru Mamaya Ne Zaman Geçilmeli?

Yavru köpekler anneden süt aldıkları sürece takviye yapılması çok şart değil. Eğer anne sütü yetersiz geliyorsa, bunun kontrol edilip öyle takviye yapılması gerekmektedir. Bir aydan önce yani köpeklerin dişleri çıkmadan önce kuru mamaya geçilmemesi gerekmektedir. Bu süreçte yaş mamalar tercih edilmelidir.

Dişeri çıkmaya başladıktan sonra yavaş yavaş kuru mamaya geçilebilir. Yavrular için kuru mamalar küçük tanecikler halinde oldukları için köpeklerin dişleri çıktıktan sonra yerken zorlanmazlar fakat eğer yerken zorlandıklarını düşünüyorsanız, mamalarını biraz ıslatarak yumuşatabilirsiniz. Daha sonra su miktarını azaltarak yavaş yavaş kuru mamaya tamamen geçmesi sağlanmalıdır. 

Kuru mamaya geçiş sürecinde, yavru anne sütünden halen yararlanıyorsa bunun kesilmesine gerek yoktur.

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpekler eğer kuru mamayla beslenicekse, mutlaka "puppy" dediğimiz yavru köpek mamalarıyla beslenmelidir çünkü bunların içerisindeki besin oranları yavru köpeklere uygun şekildedir. Anneden erken ayrılan yavrunun maması ıslatılarak veya yaş mamayla karıştırılarak rahat beslenmesi sağlanabilir. 

Yavruların mamalarının sık verilmesi ve saatlerinin düzenli olarak dikkat edilip verilmesi gerekmektedir. Yavruların beslenmesine günde 4 öğün olarak başlanmalı zamanla 3 öğüne düşürülmelidir ama anne sütü takviyesi varsa aynı zamanda 2 öğün mama verilmesi yeterli olacaktır.

Yavru köpeklerin ırklarına göre yetişkin mamaya geçiş süreçleri ise şu şekildedir;

Küçük ırk (2.5-10 kg) 8-12 aylık
Orta boy ırk (10-25 kg) 12-18 aylık
Büyük ya da dev ırk (>25 kg) 12-24 aylık

Yavru Köpekler İçin Ne Tür Mamalar Vardır?

Yavru mamaları, yavru köpeklerin büyüme ve gelişme dönemindeki yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere düzenlenmiştir. Bu mamalar, yeterli miktarda kalsiyum, protein, yağ asitleri, mineral ve vitaminleri içermesi gerekir. Yavru mamaları genellikle junior, puppy, growth gibi isimler almaktadır. Yavru köpek mamaları genellikle iki çeşittir.

Tavuk Etli Yavru Köpek Mamaları

Bu mamalarda protein kaynağı olarak tavuk eti ve tavuk yan ürünleri kullanılmaktadır. Mamaların içeresindeki besin maddeleri ihtiyaçlara göre farklı miktarlarda ayarlanmaktadır.

Kuzu Etli Yavru Köpek Mamaları

Bu mamalarda protein kaynağı olarak kuzu eti kullanılmaktadır. Kuzu etli mamalar yavruların beslenmesinde, deri ve tüy sağlığının korunmasında ve en az allerjik besin maddesi içermesinden dolayı iyi bir seçenektir.

Yavru Köpek Mama Türleri

En İyi Yavru Köpek Mamaları

Yavru köpek mamalarındaki yağ asitleri sağlıklı ve parlak bir tüy yapısının, kalsiyum ve fosfor oranı sağlam diş ve kemik yapısının, protein seviyesi güçlü kas yapısının, yüksek sindirilebilirlik ise az miktarda ve sağlıklı dışkının oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ancak piyasadaki her mama aynı kalitede değildir. İşte sizlere önerebileceğimiz piyasadaki en uygun ve kaliteli kuru ve yaş yavru köpek mamaları...

 

Yavru Köpekler İçin En İyi Yaş Mamalar

 • Champion Tavuklu Yavru Köpek Maması 

Yavru Köpek Yaş Mamaları

Yavru köpeğinizin tüm besin ihtiyacını karşılar ve sağlığını korumaya yardımcı olur. Besinleri köpeğinize tam ve dengeli olarak sunduğundan, kolay sindirilebilir ve sağlıklı gelişmesini sağlar. 

 

 • Pedigree Yaş Yavru Köpek Maması

Yavru Köpekler İçin Yaş Mamalar

Yavru konserve, yavru köpeğinize yaşama sağlıklı bir başlangıç yapması için yardım edecek kalsiyum ve E vitamini sağlar.

 

 • Royal Canin Junior Yavru Köpek Konservesi

Yavru Köpek Yaş Mama Konservesi

Yavru köpeklerin normal beslenmeye geçişte bağışıklık sistemlerinin ve sindirim sistemlerinin hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

 

 • Hills Tavuklu Yavru Köpek Konserve Maması

Yavru Köpek Yaş Mamalar

Köpeklerin sağlıklı ve güçlü bir şekilde hayat sürdürmeleri için birden altı yaşa kadar olan yavruluk ve hamilelik döneminde ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini ve enerjiyi içerir.

 

Yavru Köpekler İçin En İyi Kuru Mamalar

 

 • Bonnie Biftekli Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek İçin En İyi Kuru Mamalar

Lezzetli ve sindirimi kolay biftekli kuru mama, yavru köpeğinizin protein ihtiyacını karşılarken aynı zamanda enerji ihtiyacını da karşılamaktadır.

 

 • Advance Puppy Sensitive Hassas Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Kuru Maması

Protein, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi enerji sağlayan ve besin değeri açısından yüksek besin içerikleri ile yavru köpeğin ideal bir şekilde büyümesi ve gelişmesi sağlar.

 

 • Royal Canin Mini Starter Mother & Babydog Köpek Maması​

Yavru Köpekler İçin Kuru Mamalar

Anne sütünden mamaya geçişi kolaylaştıracak besinsel, enerji miktarı, kalite, protein, yağlar içermektedir.

 

 • Love Dog Kuzulu Pirinçli Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Kuru Mama

Hassas deri ve tüy yapısına sahip yavru, hamile ve emziren köpekler için, yüksek besin değerine sahip, kuzu etli ve pirinçli kuru mama köpeğinizin sağlığı için ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

 • Hey Love

Hey Love Yavru Köpek Maması

Yavru köpeklerin ihtiyacı olan gerekli vitaminleri içermektedir. Yavru köpeklerinizin sağlıklı gelişimine yardımcı olmaktadır.

Ana Protein Kaynağına göre yavru köpek mamaları
Kuzu Etli
Tavuk Etli
Sığır Etli
Balık Etli
Geyik Etli
Tavşan Etli
Domuz Etli
Hindi Etli
Ördek Etli

Yavru Köpek Maması üreten köpek maması markaları

Acana
Advance
Benefit
Better
Bonnie
Bosch
Bozita
Brit Care
Econature
Exclusion
Felicia
Golosi
Happy Dog
Hills
Jungle
La Vital
Meradog
N & D
Naturea
Orijen
Pet Line
Pet Style
Petcurean
Pro Choice
Profine
Proline
Proplan
Purina
Reflex
Royal Canin
Spectrum
Versele-Laga
Viyo
Wildfield

Yetişkin köpekleriniz için En İyi Köpek Mamaları Sayfamızı inceleye bilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
17
2
2
2
21
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 8
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.