Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Belirtileri ve Tedavisi
03.07.201519:53

Her yaş grubu bireyin hayatlarının bir bölümünde karşılaşmış oldukları egzama kötü bir görüntüye sebebiyet verse de dikkatli ve özenli bir tedavi uygulandığı takdirde tehlikeli değildir. Peki, egzama nedir? Egzama belirtileri nelerdir? Egzama nasıl geçer?

Haber güncelleme tarihi 22.01.2020 09:57

"Egzama", yaygın olarak görülen ve tıp dilinde “dermatit” olarak adlandırılan bir cilt iltihaplanmasıdır. Kızarıklık, kuruluk ve döküntü şeklinde görülmektedir. Kötü bir görünüme neden olan egzama dikkatli özenli uygulanan bir tedavi uygulandığı takdirde hastalığın bir tehlikesi bulunmamaktadır. Bu içerikte, "egzama nedir ve belirtileri nelerdir?" konuları başta olmak üzere, "egzama nasıl geçer, egzama ne iyi gelir, egzama belirtileri nelerdir ve egzama bulaşıcı mıdır " gibi soruları inceleyeceğiz.


Egzama Nedir?

Egzama, hemen hemen her yaş grubundan bireyin hayatının bir bölümünde egzama ile karşılaştığı görülmüştür. Egzamanın birçok türü içerisinde en çok rastlanılanı ise “atopik dermatit” olarak adlandırılan alerjik egzamadır. Alerjik egzamanın yanı sıra akut, kronik, yaş ve kuru egzama türleri vardır. Egzama türleri genel olarak kızarıklık, iltihaplı akıntı ve kabarma şeklinde görülmektedir.

egzama-nedir.jpg


Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzama hastalığının birden çok çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitli egzama hastalıklarını kısa bir şekilde sizler için derledik. İşte, egzama çeşitleri;

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit)

En yaygın egzama türüdür. Kızarıklık, iltihaplaşma ve kaşıntı çok fazla görülmektedir. Kafa derisi, surat, vücud kıvrımları, el ve ayaklarda görülmektedir. Alerjik egzamada yapılması gerekenler;

 • Steroid merhem
 • Cildi sürekli nemli ve yağlı tutma
 • Antibiyotik kullanımı

Kontakt Egzama 

Tahriş eden kontakt egzama; derinin cildi tahriş edecek bir cisme dokunmasıdır. Bu durum ciltte alerjik reaksiyon gösterirse alerjik kontakt egzamaya dönüşebilir. Ter, aşırı sıcak, tükürük, ağaç polenleri ve bazı hayvan türlerinden dolayı oluşabilmektedir. Deodorant gibi kozmatik ürünlerin yanı sıra bazı metal küpelerde alerjik kontakt ezgama belirtisi göstermektedir.

egzama-cesitleri-nelerdir.jpg

Varisli Egzama

Varisli egzama genellikle yaşlılarda görülen sağlıksız kan akışından dolayı ortaya çıkan egzama türüdür. Ayak bilekleri ve etrafından kızarıklık ve kabarma şeklinde görülür. İhmal edilmemesi ve oldukça kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bölgede ülser oluşacaktır.

Dairemsei Egzama

Genellikle el ve ayaklarda daire şeklinde olan ve akıntının çok olduğu egzama türüdür.

El Egzaması

Yalnızca ellerde oluşan kırmızı yaralar görülür. Çok sık el yıkaması sonucu deterjan ve sabunların deriyi tahriş etmesi sonucunda da oluşmaktadır.

el-egzamasi.jpg

Numuluer Egzama

Mantar nedeniyle kol, bacak ve göğüs kısımlarında görülür. ancak mantarın görüldüğü bölgenin dışında bozuk para şeklinde oluşurlar.

Asteototik Egzama  

Yağ oranının düşük olduğu kuru cilt bölgerinde oluşur. Kabartı ve akıntının dışında deride çatlaklar oluşturur.

Kan Dolaşımını Durduran Egzama 

Genellikle ayak bileklerinde ve baldırlarda oluşur. Oluşan bölge şişer, kırmızı çıkıntılar oluşur ve iltihaplanır. Bu egzama türünde ayak bileklerinde ağrılara rastlanılır.

kan-dolasimini-durduran-egzama .jpg

Kronik Simpleks Liken  

Bir bölgenin sürekli kaşınması durumunda ortaya çıkan egzama türüdür.

Seborik Egzama

Genellikle kafa derisinde görülen ve diğer egzama türlerinin aksine daha yağlı olur.


Egzama Hastalığı Neden Olur?

Birçok etkenden dolayı egzama hastalığı meydana gelebilir. Peki, meydana gelen egzama hastalığına sebep olan şeylerin başında neler gelir? İşte, egzama hastalığının nedenleri...

 • Zamansız ve doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar egzamaya neden olur. 
 • Mantar ve mikrop kökenli enfeksiyonlar egzamaya neden olur. 
 • Kozmetik ürünleri egzamaya neden olabilir. 
 • Çok sık el yıkanması, deterjan ve çamaşır suyunun sıkça kullanması egzamaya neden olabilir.
 • Bazı kumaşlarda bulunan boyalar egzama nedenlerindendir.
 • Metalik takı ve aksesuarlar. 
 • Alerji yapan gıdaların tüketimi çeşitli bölgelerde egzamaya neden olabilir. 
 • Astım hastaları ve saman nezlesi olanlarda alerjiye bağlı olarak egzamaya rastlanır. 
 • Stres egzamanın başlıca nedenlerindendir. Hiçbir alerjik durum olmadan strese bağlı egzamalar görülmektedir. 
 • Kadınlardaki hormon değişikliği egzamayı arttırmaktadır. 
 • Uzun ve sıcak duş alımı.
 • Ani hava değişimi. 
 • Kışın nemsiz hava egzamaya neden olmaktadır.
 • Genetik etkenler. 
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz ve yetersiz olması egzama oluşumuna neden olur. 
 • Toz ve kum.

egzama-hastaligi-neden-olur.jpg


Egzama Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi Egzama hastalığında da kendini belli eden bazı belirtiler yer almaktadır. İşte, egzamanın belirtileri;

 • Sürekli kaşınma isteği 
 • Derinin kalınlaşması ve kabarması
 • Derinin pul pul dökülmesi 
 • Kızarıklık 
 • İltihaplanma
 • Derinin kepekleşmesi
 • Derinin nadiren su toplaması 
 • Deride çatlak oluşumu

egzama-belirtileri-nelerdir.jpg


Egzamayı Tetikleyen Yiyecekler

Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi egzamada da tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Çevresel faktörler, iklim koşulları ve stres gibi nedenlerin yanı sıra tükettiğimiz gıdalarda alerjik reaksiyon gösterip egzamayı tetiklemektedir. Egzamayı tetikleyen belli başlı gıdalar;

 • Domates
 • Patlıcan
 • Kabak
 • Portakal gibi asitli meyveler
 • Limon
 • Süt
 • Yumurta
 • Koruyucu içeren gıdalar
 • Gluten ve soya

egzamayi-tetikleyen-yiyecekler.jpg


Egzama Tedavisi

Egzama nedeniyle deri oldukça hassaslaşır ve bu durum egzama tedavisi konusunda bazı zorluklar çıkartır. Derinin sürekli olarak kaşınması ve tahriş edecek maddelerden kaçınılmaması tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Egzama tedavisinde öncelikli olarak hijyen ve özen çok önemlidir. Uygulanacak tedavinin olumlu sonuçlanması için hastanın özenli davranması gerekmektedir. Egzama tedavisinde birçok ilaç ve merhem kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçların doktor tavsiyesi ve kontrolünde olması çok önemlidir. aksi halde birçok olumsuzluğa neden olabilir. Tedavide kaşıntıyı önleyen merhem ve ilaçlar kullanılmaktadır.

egzama-tedavisi.jpg


Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama hastalığına yakalanan birçok hasta “Egzamaya ne iyi gelir” konusu hakkında tam olarak bir bilgiye sahip değil. Peki, egzama hastalığına yakalanan hastalar egzamayı geçirmek için neler yapmalıdır? “ Egzama bitkisel tedavisinde “ hangi ürünler yer alır?


Yulaf Tozu

İnce öğütülmüş yulaf tozları egzama hastalığına iyi gelen bir bitkisel besindir. İltihap ve tahriş önleyici bir etkiye sahiptir. Bir küvet dolusu ılık su içerisine bir iki bardak yulaf tozu ekleyin ve suyun içerisinde 15-20 dakika bekleyin. Sudan çıktığınızda cildinizi hafifçe kurulayın.

yulaf tozu egzama iyi gelen besin


Zerdeçal

Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçal, egzama hastalığına da iyi gelmektedir. Zerdeçal içerisinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici bir özelliğe sahiptir.

zerdaçal egzamaya iyi gelir


Epsom Tuzu

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Epsom tuzu, içerisinde magnezyum sülfat bulundurmaktadır. Bu maddeler hem iltihap hem de bakteri giderici bir özelliğe sahiptir.

egzama iyi gelen besinler


Salatalık

Salatalığın yük bir su içeriğine sahip olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu durumun yanına güçlü iltihap önleyiciliği de eklenince egzama tedavisine iyi gelen önemli besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Salatalığı kullanmak için ilk olarak salatalığı dilimlere ayırın. Sonrasında ise bu dolu bir kap içerisinde bekletin ve en az bir saat bekletin. Sonrasında ise suyunu süzüp egzamalı bölgeye koyun. Bu işlemi aralıklarla 3-4 defa tekrarların.

egzamaya iyi gelen besinler


Papatya

Papatya da egzamaya iyi gelen bir tedavi yönteminde kullanılmaktadır. İltihap önleyici olma özelliği yer alan papatyayı sıcak su içerisinde 15 dakika haşlayın. Sonrasında ise sıcak su içerisinde temiz bez parçasını ıslatın ve sonrasında süzüp soğumasını bekleyin. Ardından da egzama bölgesine sürün.

egzamaya neler iyi gelir


Egzama Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere egzama hastalığı oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Oldukça yaygın bir cilt hastalığı olmasından dolayı içsel ve dışsal faktörler egzamanın oluşmasında etkilidir. Egzama hastalığına yakalanan hastalar ilk olarak "Egzama nasıl geçer" sorusunu sormaya başlar. Peki, egzama tedavisi nasıl yapılır? Egzama tedavisinde ne kullanılır? Egzama nasıl geçer? İşte, tüm detaylarıyla egzama tedavisi ve yöntemleri...


Şampuan

Vücudunuzda oluşan egzamanın en önemli sebepleri arasında şampuan gelmektedir. Bu riski ortadan kaldırmak için kesinlikle şampuan değişikliğine gidin.

egzema nasıl geçer


Nemlendirici

Egzamaya sebep olan etkenlerin başında cildin kuru olması gelmektedir. Egzamayı önlemek için vücudunuzu nemlendirin. Nemlendirmek için ise badem yağı, kakao yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

egzema nasıl geçer


Diyet - Zayıflama Besinleri

Dengeli bir yeme alışkanlığı vücudun her bölgesi için olduğu kadar egzama için de etkilidir. Vücuda vitamin ve mineral almanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan temel yiyecekler ise Omega 3, 6, 9 ve C, E ve D vitaminidir.

egzema nasıl geçer


İnek Sütü

İnek sütü egzamayı arttıran besinlerin başında gelmektedir. Eğer egzamı başlatan veya tetikleyen bir süreçteyseniz inek sütü kullanımına bir süre ara vermeniz iyi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise, inet sütünü egzama için kestikten sonra, yerine aynı etkiye sahip gıda takviyesi yapılmasıdır. Bunlar keçi sütü ya da koyun sütü olabilir.

Deterjan Kullanımı

Egzama hastalığının başlangıcında cilde temas eden herhangi bir şey olabilir. Bu yüzden kullandığınız deterjanların elinize temas etmesine dikkat edin. Aynı zamanda doğal elyaflardan elde edilen iplikleri kullanmalısınız.


Egzama Bulaşıcı Mı?

Egzama bulaşıcı mıdır yoksa değil midir? Birçok insan egzama hastalarının yanında olmaktan çekinir. Egzamanın bulaşıcı olduğunu düşünür. Bu çok yanlış bir bilgidir. Egzama bulaşıcı değildir.


Bebeklerde Egzama

Bebeklerde sıklıkla rastlanan egzama, anne sütü tüketen bebeklerde oldukça az görülmektedir. Bebeklerde anne sütünün yerine inek sütü tercih edilmesi egzamayı tetikleyen unsurlar arasındadır. Cilt yapıları yetişkinlere kıyasla çok daha hassas olan bebeklerin kullandığı kıyafet, kozmetik ürün, şampuan ve benzeri ürünler bebeklerde ezgamaya neden olmaktadır.

bebeklerde-egzama-001.jpg

Bebeklerde yanaklarda başlayan kızarıklık daha sonra vücuda yayılan egzama, daha sonralari kabarma ve döküntü ile devam eder.  Kaşıntı nedeniyle sık sık o bölgeyi kaşıyan çocuk zamanla orada tahrişin artmasına neden olur. Deride çatlamaya varan ileri derece egzama gözlenen bebekler enfeksiyon kapmaması için öncelikle doktora götürülmelilerdir. Tedavisi doktor kontrolünde olmalıdır. Bebeklerde egzama tedavisi bölgeye uygulanan merhem ile olmaktadır. Ekfeksiyon söz konusu ise antibiyotik tedavisine başvurulmaktadır. Eğer egzama alerjik nedenlere bağlı olarak oluşmuş ise doktor tarafından yapılan testler ile çocuğun alerji saptanarak bir diyet uygulanır.

Ebeveynlere Düşen Görevler

 • Bebeği yıkarken parfümsüz yağ kullanın. 
 • Her iki günde bir banyo yaptırın.
 • Banyo yaptırırken çok sıcak su kullanmayın. 
 • Banyo sonrası havluyu bastırmadan hafifçe kullarak kurulayın.
 • Banyo sonrası nemlendirici sürün.
 • Bebeğinizin temizliği sırasında kullandığınız bezleri düzenli olarak değiştirin ve hijyenini sağlayın.
 • Bebeğinizin egzamalı bölgeli kaşımaması için tırnak bakımına özen gösterin ve kısa kesin. 
 • Bebeğiniz terlediği takdirde fazla bekletmeden hemen üzerini değiştirin. Egzamayı tetikleyen unsurlardan biri de terdir.
 • Ek gıdalara başladıysanız egzamayı tetikleyen gıdaları yedirmeyin.
 • Çocuğunuzu stresten uzak tutun.
 • Rastgele ilaç ve merhem kullanmayın. Mutlaka hekim kontrolünde bir tedavi uygulayın.

Önerilen İçerik;
► Liken Planus Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
252
3
2
6
2
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.