Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Ebola Virüsü Nedir? Ebola Virüsü Belirtileri ve Tedavisi
06.06.201518:24

Ebola geri döndü. 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyetinde ortaya çıkan, uzun bir bekleyişin ardından 2013’te tekrar aksiyona geçen bu virüs durdurulamıyor. İşte ebola virüsü hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 12.01.2019 15:33

Ebola Virüsü Nedir?

Öncelikle sizlere virüsler hakkında kısa bir bilgi verelim istiyoruz. Virüsler nasıl ortaya çıkıyor?  İnsanlara nasıl bulaşıyor sizce? Hiç bir virüs yoktan var olmuyor, doğada başkalaşımını tamamlamamış ve kendine bir kuluçka bulamamış, henüz adı bile konulamayan bir çok hastalık kol geziyor. Virüs canlı hücreleri enfekte edebilen bağışıklık sistemi düşük organizmaların hücrelerine nüfus ederek hücre yapısını bozmakta ve kendine göre dizayn etmektedir.

ebola-virusu.jpg

Ebola, bilinen virüsler arasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir. Ebola kanamalı ateşi %60-90 oranında ölümle sonuçlanan bulaşıcı ve salgınlara neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinde ilk olarak görülmüştür. Şu ana kadar Türkiye’de yaşanmış olgu bildirilmemiştir. Hasta kişinin kan ve vücut salgıları ile temas eden sağlık personeli ve aile bireylerine bulaşma olasılığı yüksektir. Hastalığın bulguları ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık olarak belirlenmiştir.

ebola-virusu-nedir.jpgebola-virusu-nedir-001.jpg


Ebola Virüsünü İnceleyelim

İnsanlar ve hayvanlar arasında ilişki içinde olan bu virüs, ishal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe sebep oluyor. Bulaşıcı olduğu için kontrol altına alınmaz ise salgınlara da neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre enfekte ettiği insanların %90’ının sonu tedaviye olumsuz yanıt alındığı için ölüm olmuş.

ebola-virusunu-inceleyelim.jpg


Ebola Virüsünün Yayılması 

Ebola virüsünü taşıyan bir insanın başka bir insan ile doğrudan teması virüsü bulaştırmak için yeterlidir. Kan, kusmuk, idrar, dışkı ve ter gibi unsurların teması sağlıklı bir kişiyi kısa sürede enfekte edebilir. Afrika menşeli bir virüstür. Demoktarik Kongo, Nijerya, Gine, Fildişi Sahilleri, Güney Afrika gibi Ülkeler de görülür. Hava, Deniz ve Kara yolu ile seyahatler sebebi ile Avrupanın bir çok kesimin de de bu hastalık görülmüş ve gerekli karantina işlemleri ile durdurulmaya çalışılmıştır.

ebola-virusunun-yayilmasi .jpg


Ebola Virüsünün Belirtileri ve İleri Safhaları

Bağışıklık sisteminde çökme, pıhtılaşma fonksiyonlarında bozukluk ile başlar. Virüsün tam etki gösterebilmesi yaklaşık 5 ila 10 gün arasında bağışıklık sisteminin direncine göre değişkenlik göstermektedir. Ani yüksek ateş, titreme, kusma, bitkinlik şeklinde başlamaktadır. İleri safhalar daha da kötü geçmektedir. Göz, burun, kulak ve rektumdan kan gelmeye başlar, öyle ki tedavi için açılan iğne deliklerinden bile kan gelir. Sonuç olarak toplu organ yetmezliği ile enfekte olan kişi hayatını kaybeder.

ebola-virusunun-belirtileri.jpg

Ebolanın diğer semptomlar kızarıklıklar, kırmızı gözler ve iç kanamalar ile dış kanamalar olabilir. Son dönemde organ yetmezlikleri oluşabilir. Ebola virus türlerine göre, ölüm oranları %60–90’lara kadar ulaşabilir. Ebola’nın erken belirtileri diğer yaygın hastalıklara benzer. Bu, Ebola’yı yalnızca birkaç gün bulaşmış biriside teşhis etmeyi zorlaştırıyor.

ebola-virusunun-belirtileri-ve-ileri-safhalari.jpg


Ebola Virüsünden Korunmanın Yolları

  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
  • Ölü hayvanlara özellikle de primatlara kesinlikle temasda bulunmayın.
  • Enfekte olduğu düşünülen insanlara temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın.
  • Zorunlu yurt dışı seyahatleri öncesi bölgesel danışmanlık desteği alın.
  • Vahşi hayvanların (yarasa, maymun, fare vs.) ölüsü ya da dirisi ile temastan kaçınılmalıdır. 
  • Elleri ve vücut sıvı sabun veya alkol bazlı dezenfektan solüsyonlar ile sık sık yıkanmalıdır.
  • Mümkün olduğunca uzun kollu ve vücudu kapatacak giysi giyinilmelidir.
  • Riskli bölgelerde toplu taşıma araçlarında, cerrahi maske kullanılmalıdır.
  • Sebze ve et içeren gıdalar tüketilmeden önce iyi pişirip öyle tüketilmelidir.

ebola-virusunden-korunmanin-yollari.jpg

Önerilen İçerik;

Hava Değişimine Karşı 8 Tavsiye!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER