Duygusal Zeka (EQ) Nedir?

Duygusal Zeka (EQ) Nedir?
29.08.201514:52

Günümüzde bilim insanları arasında tartışma konusu olan QI, QE nedir? Hangi zeka insan için daha önemlidir? Bilim insanlarının cevap bulmaya bu konu daha da çok tartışılacak gibi görünüyor.

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 10:46

QI zekayı buzdağının görünen kısmı olarak düşünün; QE zekayı ise buzdağının görünmeyen kısmı olarak düşünebilirsiniz. Sizlere buzdağının görünmeyen kısmı yani duygusal zeka QE hakkında bilgiler vereceğiz. Duygusal zekanın ne olduğunu, duygusal zekanın gelişimi nasıl oluyor?duygusal zeka

 

Duygusal Zekanın Temel Elemanları;

 1. Kişinin kendisini tanıması
 2. Kendi kendini kontrol etme
 3. Motivasyon
 4. Başkalarının fikir ve duygularıyla ilgilenme
 5. Sosyal beceriler

Sıralamış olduğumuz beceriler, duygusal zeka ile ilişkilidir. Bu maddelere bakıldığı zaman kişinin toplumsallaşmasında duygusal zekanın kullanılması oldukça önemlidir. Çoğunlukla duygusal zeka ile sezgisel zeka birbiriyle karıştırılır. Sezgisel zeka genellikle insanların bir şeyler hissetmesi, altıncı his gibi durumlardır.

Davranışlarımızı yönlendiren, kurduğumuz ilişkilere yön veren düşsel zekamız (IQ) değil, ağırlıklı olarak duygusal zekamızdır (QE).

Sadece QI’su Yüksek ama QE’su Düşük Olan Bireyler;

Eğer sadece düşsel zekanız yüksek ise toplumsal hayata adapte olmakta oldukça zorlanacaksınız demektir. QE’niz düşük olduğu zaman karşılaşacağınız toplumsal sorunlar;

İş dünyasında verimsizlik, iletişimsizlik gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Sadece QI’nuzun yüksek olması başarılı olmanız için yeterli değildir; QE’nizin de yüksek olması gerekir.

 

Düşsel Zeka ile Duygusal Zeka Arasındaki Temel Farkkalp beyin

IQ zor değişirken, QE geliştirilebilir olmasıdır. Düşsel zeka ile duygusal zeka birbirlerinin alternatifleri değil tamamlayıcısıdır. İkisi içinde şunu söyleyebiliriz. Düşsel zeka olmadan duygusal zeka; duygusal zeka olmadan düşsel zeka pek bir işe yaradığı söylenemez. Bir insan başarıya ulaşmak istiyorsa bu iki zekaya da sahip olması gerekiyor.

 

Duygusal Zeka Nasıl Gelişebilir?

zeka

 1. Kendinizi tanıyın. Kim olduğunuzu öğrenin. Duygusal zekanın temel şartı kişinin kendini tanımasından geçiyor.
 2. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin.
 3. Kendinize güvenin.
 4. Problemleri çözücü olun.
 5. İnsanlar ile ilgilenin.
 6. İletişim kurma becerilerinizi geliştirin.

 

Duygusal Zeka Bizlere Ne Kazandırıyor?

duygusal zeka

Kişilerin mesleki gelişimlerinde duygusal zeka oldukça önemlidir çünkü günümüzün en temel faktörü olan iletişim duygusal zekası yüksek olan kişilerle en etkili şekilde gerçekleşiyor. Yani iletişimin yolu duygusal zekadan geçiyor. İnsanın toplumsallaşmasında oldukça önemli olan duygusal zeka kişiyi topluma kazandırır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.