Zeka Sınırları

Zeka Sınırları
13.08.201517:43

Zeka ve zihinsel yetenekler bilişsel yeteneklerdir ve öğrenme ile uyuma yardım ederler.

Haber güncelleme tarihi 17.08.2015 13:08

Zekayı tanımlamak oldukça güçtür. Birçok kişi zekanın zihinsel yeteneğe karşılık geldiği konusunda hemfikirdir. Ancak hangi yeteneklerin genel zekanın bilişenleri olduğu hakkında bazı görüş ayrılıkları bulunmaktadır. 

Zihinsel yetenekleri oluşturan karmaşık süreçleri araştırmanın tek yolu, kişileri bu yetenekleri kullanmalarını gerektren durumlarda gözlemek ve incelemektir. Zeka testleri kişilerin genel zihinsel yeteneklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiştir.

Zeka Sınırları

Zeka Geriliği: Zeka geriliği çeşitli alanlara yayılmış birçok farklı zihinsel eksiklik ya da yetersizliği belirtmek için kullandığımız bir kavramdır. Zeka geriliği, genel zihinsel işlevlerde önemli ölçüde ortalamanın gerisinde ve buna bağlı olarak uyumsal işlevlerde önemli engellemeleri bulunma durumudur. 

Zeka geriliği, basit kategorilerle ele alınamayacak kadar karmaşık bir konudur. Zeka testleri sanat yeteneği gibi bazı becerileri ölçememekte ve zeka geriliği sınıflandırması içinde yer alan kişiler de bazen genel yetenek alanları dışındaki alanlarda olağanüstü bir başarı gösterebilmektedir. 

Zeka geriliği olan ya da zihinsel olarak özürlü ya da beyin hasarlı bazı kişiler bazı özel alanlarda olağanüstü yetenekler gösterebilirler. Bu alanlar aritmatik hesaplama, bellek, sanat ya da müzik olabilmektedir.

Dahi performansı, büyük sayılarla akıldan işlem yapma, herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini bulma ya da sadece bir kez dinlenen müzik parçasının aynen tekrar etme gibi davranışlar içerebilir. Kaynağı ne olursa olsun dahi performansı, zeka geriliğinin ilginç bir parçası olmaya devam etmektedir.

Zeka Geriliği Nedenleri: Çoğu durumda zeka geriliğinin nedeni bilinmemektedir. Özellikle zeka geriliğinin yaklaşık %90'ını oluşturan hafif gerilik durumunun nedeni genellikle bilinmemektedir. Nedenlerin belirlenebildiği durumlarda ise bu bu nedenler çoğunlukla biyolojik olmayan nedenlerdir. Çevresel, sosyal, beslenme ya da diğer risk faktörlerinin değişen derecelerde zeka geriliğine yol açtığı görülebilmektedir.

Üstün Zeka: Zeka ölçeğinin diğer ucunda üstün zekalılar (yetenekliler) vardır. Zeka geriliği gibi üstün zekanın da nedenleri büyük ölçüde bilinmemektedir. Üstün zekalıların şu özelliklerin bir ya da birden fazlasını taşıması gerekmektedir;

  • Genel zihinsel yetenek
  • Özel akademik yetenek
  • Yaratıcı ya da üretken düşünce
  • Liderlik yeteneği
  • Güzel sanatlar

Üstün Zekalı Çocuklar Nasıl Anlaşılır?: Pek çok okul, bir çocuğun üstün zekalı olarak etiketlemeden önce zeka testleri, öğretmen önerileri, başarı testleri, tanı testleri, görüşmeler, akademik ve yaratıcı çalışmanın değerlendirilmesi gibi çoklu ölçütler kullanır. Böyle bir dizi değerlendirme sonucunda genellikle bir çocuğun matematik ya da müzik gibi belli alanlardaki yeteneği de ortaya çıkar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.