Okurken Bile Üşüyeceğiniz Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

Dünya üzerinde bazı noktalarda kış sürekli yaşanıyor. Bu sebeple hazırladığımız içeriğimiz dünyanın en soğuk bölgelerini barındırıyor.
Okurken Bile Üşüyeceğiniz Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

Dünya üzerinde bu zamana kadar ölçülmüş en düşük sıcaklığın yaşandığı noktalardan oluşturduğumuz bu içeriğimiz, ''Dünyanın en soğuk bölgeleri neresi?'' ve ''Dünyanın en soğuk bölgeleri kaç derece?'' gibi sorularınıza yanıt veriyor. İşte okurken bile üşüyeceğiniz dünyanın en soğuk yerleri listemiz.

Dünyanın En Soğuk Yerleri Listesi

SıraBölgeÜlkeDerece
1Plateau İstasyonuAntarktika-86.2
2SnagKanada-30
3YakutskRusya-64
4VerhoyanskRusya-15.7
5Fort SelkirkKanada-58
6Rogers PassAmerika-57
7EismitteGröland-64.9
8North IceGröland-66
9Prospect CreekAmerika-62
10VostokAntarktika-89.2

Dünya'nın En Soğuk 10 Yeri

İşte yaşamanın çok güç olduğu dünyanın en soğuk bölgeleri;

1. Plateau İstasyonu

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Yerleşik bir nüfusun yer almadığı, sadece bilim insanlarının araştırma için bulunduğu Plateau İstasyonu, dünyada ölçülen en düşük ikinci sıcaklığa sahip yerdir. Antarktika'da yer alan Plateau İstasyonu, 1968 yılında -86.2 derecesini görmüştür.

2. Snag

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Kanada'da yer alan Snag kasabası, yaşamak için oldukça zorlu bir iklime sahiptir. Kuru havasından dolayı dondurucu soğuklara ev sahipliği yapan bu kasabada en düşük sıcaklık Ocak ayında görülmektedir. Bu ayda -63 derecelere kadar düşen Snag'ın yıllık sıcaklık ortalaması ise -30'dur.

3. Yakutsk

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Dünya’nın en soğuk şehri olan Yakutsk’da yaşam bir hayli zor olmaktadır. Kışları -64 dereceye kadar düşen Yakutsk'da araçların donmaması için ısıtmalı kapalı otoparklar bulunmaktadır. Dışarıda kalan her şeyin çok kısa sürede buza dönüştüğü bu şehirde, dondurucu soğuya rağmen hayat durmamaktadır.

4. Verhoyansk

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Yıllık ortalama sıcaklığın -15,7 derece olduğu Verhoyansk, Yakutsk’tan sonra dünyanın ikinci en soğuk şehirdir. 1982 yılının Şubat ayında -67.8 dereceyle en düşük sıcaklığı gören bu şehir, yaşadığı don olaylarından dolayı ulaşım sıkıntısı çekmektedir.

5. Fort Selkirk

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Dünyanın en tehlikeli demiryolu hatlarından birinin geçtiği Fort Selkirk'te, ölçülen en düşük hava sıcaklığı -58 derecedir. Karayolu ulaşımının oldukça güç yapıldığı bu bölgenin en soğuk ayı Ocak'tır. Yerleşimin devam ettiği bu bölge, soğuklardan dolayı eskisi kadar ticari faaliyetlerine devam edememektedir.

6. Rogers Pass

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Amerika'nın kuzeyinde Montana eyaleti sınırları içinde yer Rogers Pass, dünyanın en soğuk bölgelerinden biridir. 1954 yılında -57 dereceyi gören Rogers Pass, Alaska dışında Amerika'nın en soğuk yeridir.

7. Eismitte

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Etrafı tamamen buzla çevrili olan Eismitte, -64.9 derecesiyle dünyanın en soğuk yerlerindendir. Dünyanın en büyük adası Gröland'ta bulunan Eismitte, -2 derece ile en yüksek sıcaklığı Temmuz ayında görmektedir.

8. North Ice

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Dünyanın en soğuk 5 yerinden biri olan North Ice'da yaşam bulunmamaktadır. Sadece bilimsel araştırma istasyonunun bulunduğu North Ice, en düşük -66 dereceyi görmüştür. Denizden 2341 metre yüksekliğe sahip olan bu bölge, Grönland'da yer almaktadır.

9. Prospect Creek

1-20230107155351.webp

Kışların çok uzun, yazların ise kısa sürdüğü Prospect Creek, Alaska'nın güneydoğusunda bulunmaktadır. Yarı arktrik bölge olma özelliğine sahip olan Prospect Creek'in ölçülen en düşük sıcaklığı ise -62'dir.

10. Vostok

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Vostok, Antarktika'da bulunan Rus araştırma merkezidir. Güney kutbuna yakın bir noktada bulunan Vostok'ta ölçülen en düşük sıcaklık -89.2 derecedir. Vostok'ta yaşanan en soğuk ay ise Ağustos'tur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın En Soğuk ŞehirleriEn Soğuk Ülkeler

Dünya'da en soğuk bölge neresi?

1983 yılında yapılan ölçümlere göre Dünyanın en soğuk bölgesi Antarktika'da bulunan Vostok istasyonudur. Vostok istasyonunda bugüne kadar ölçülen düşük sıcaklık -89.2 derecedir.

Dünyanın en soğuk ülkesi hangi ülke?

Dünyanın en soğuk ülkesi Rusya'dır. Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Oymkayon kasabası ülkenin en soğuk yeridir.

Soğuk iklim bölgeleri hangi ülkeler?

Dünyanın en soğuk ülkeleri arasında; Rusya, Antarktika, Grönland, İzlanda, Kanada, Alaska, Kazakistan ve Finlandiya soğuk iklime sahip yerler bulunmaktadır.

Dünyanın en sıcak ve en soğuk yerleri neresidir?

Dünyanın en soğuk yerleri arasında Rusya, Antarktika, Grönland, İzlanda, Kanada, Alaska, Kazakistan ve Finlandiya yer alırken; en sıcak yerleri arasında ise İran, Avustralya, Libya, Tunus ve California bulunmaktadır.

Dünyanın en soğuk şehri hangisi?

Dünyanın en soğuk şehri, Rusya Federasyonu'na bağlı olan Yakutsk kentidir. Yakutsk şehrinde -64 derece sıcaklık görülmektedir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.